Pasaulē
Eiropa

ASIŅAINIE SKAITĻI: 45 gadi Eiropas terorisma vēsturē – nāve, sēras, postījumi 0

45 gados – 10537 upuri

Laika posmā no 1970. līdz 2015. gadam bumbu sprādzienos gājuši bojā 4724 cilvēki, 2588 dzīvības prasījušas teroristu sarīkotas slepkavības, 2365 ir citu uzbrukumu upuri, 548 miruši ķīlnieku krīzēs. Lidmašīnu nolaupīšana kļuvusi liktenīga 159 cilvēkiem, teroraktos ēkās gājuši bojā 114. Tūkstošiem cilvēku ievainoti vai pazuduši, vēsta resurss washingtonpost.com.

Uzbrukumi, kā parāda vēsture, var notikt praktiski jebkur: Ziemassvētku tirdziņā netālu no vēsturiskas baznīcas Berlīnē, valsts svētku laikā Francijā, lidmašīnā virs Skotijas vai pirmajā skolas dienā mazā Krievijas pilsētiņā.

TERORA AKTS BERLĪNĒ

Reizēm plānotais terorakts neizdodas, nenostrādā detonators vai likumsargi paspēj ļaundari arestēt, un neviens netiek ievainots. Citreiz uzbrukums atstāj aiz sevis nāvi un iznīcību, kas satricina veselu nāciju un reizēm arī kontinentu.

No 1970. gada janvāra līdz 2015. decembrim 18803 teroraktos Eiropā gājuši bojā 10 537 cilvēki, neskaitot vardarbību kara zonās, kur to pieņemts uzskatīt par militāru taktiku, liecina Merilendas Universitātes Globālā terorisma datubāzes informācija (GTD).

Datubāze aptver informāciju par 150 000 teroraktiem visā pasaulē.

Augstākais nāves gadījumu skaits reģistrēts teroraktos 2014. un 2015. gadā, tostarp uzbrukumos civiliedzīvotājiem, valsts amatpersonām un medijiem kopš 2004. gada.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Austrumeiropas un Rietumeiropas pozīcijas kopš 2000. gada mainījušās attiecībā uz teroraktu biežumu un letālo iznākumu skaitu.

No 20. gadsimta septiņdesmitajiem līdz deviņdesmitajiem gadiem Rietumeiropā pieaudzis ar nacionālismu saistītu teroraktu skaits, ko veikušas tādas grupas kā Īru republikāņu armija Ziemeļīrijā un Basku nacionālistu grupējumi (ETA) Spānijas ziemeļos.

Pēc 2000. gada uzbrukumi Rietumeiropā kļuvuši retāki, tomēr joprojām iet bojā daudz cilvēku.

Austrumeiropā terorakti kļuva biežāki pēc PSRS sabrukšanas 1991. gadā. Teroristu grupējumi izveidojās vairākās bijušajās padomju republikās, dažām saņemot atbalstu no islāma teroristiem, piemēram “al-Qaeda”.

Vēsturiskie terorisma karstie punkti Eiropā ir Krievija, Apvienotā Karaliste, Spānija un Francija, liecina GDT dati.

Krievija – terorisms laikā pēc Aukstā Kara

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Uzbrukumi ar vismaz vienu nāves gadījumu, 1992-2015. 3541 nāves gadījumi 828 nāvējošos uzbrukumos

Krievija ir pirmajā vietā teroraktos bojāgājušo cilvēku skaita ziņā Eiropā.

Valsts piedzīvoja vienu no traģiskākajiem teroraktiem Eiropā 2004. gada septembrī, kad čečenu pašnāvnieku grupējuma biedri sagūstīja vairāk 1000 cilvēku Beslanas skolā Ziemeļosetijā. Trīs dienu ķīlnieku krīze prasīja vairāk nekā 300 dzīvības, puse no upuriem bija bērni.

Apvienotā Karaliste – no iekšējā līdz “importētam” ekstrēmismam

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Vairākums nāves gadījumu teroraktos Apvienotajā Karalistē divdesmitā gadsimta beigās saistītas ar Īru republikāņu armijas un ar to saistīto grupu sarīkotiem uzbrukumiem.

Uzbrukumi notika 30 gadus ilgušā etniski nacionālā konflikta laikā Ziemeļīrijā starp lojālistiem, kuru vairākums bija protestanti, kuri vēlējās palikt Apvienotās Karalistes sastāvā, un katoliskajiem republikāņiem, kuri cīnījās par apvienošanos ar Īriju.

Lai gan IRA bija slepkavīgākais grupējums Apvienotajā Karalistē, tā nebija atbildīga par traģiskāko teroraktu valstī – 1988. gada Lokerbijas spridzināšanu.

1988. gada 21. decembrī “Pan Am” reisā Nr. 103 lidmašīnā virs Lokerbijas Skotijā eksplodēja bumba, nogalinot 270 cilvēkus. Par uzbrukumu 2001. gadā notiesāts lībiešu izlūkdienesta virsnieks Abdels Basets Ali al-Megrahi.

Spānija – cīņa par neatkarību un sprādzieni Madridē

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Līdzīgi kā Lielbritānijā teroraktos no septiņdesmitajiem līdz divtūkstošajiem gadiem Spānijā galvenā loma bija nacionālistu grupējumiem.

Pazīstamākā (un vardarbīgākā) no tām ir ETA, basku nacionālistu grupējums, kas ir atbildīgs par cilvēku nolaupīšanu, slepkavībām un spridzināšanu ar mērķi panākt neatkarīgas Basku valsts radīšanu. Grupējums izformēts 2011. gadā.

2004. gada martā vairākas bumbas tika uzspirdzinātas vilcienos Madridē, un bojā gāja vairāk nekā 190 cilvēki. Traģiskākajā no Spānijas teroristu uzbrukumiem vainojama islāmistu grupa Abu Hafsa al-Masri Brigāde, kurai bija saikne ar “al-Qaeda”.

Ukraina – notriekta lidmašīna un politiski nemieri

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Ukrainā kopš 1992. gada notikuši 180 teroristu uzbrukumi, kuros gājis bojā vismaz viens cilvēks.

Tomēr vairākums traģēdiju – vairāk nekā 800 nāves gadījumu – notikuši pēdējos divos gados Austrumukrainas krīzes laikā.

Uzbrukumi, kuru mērķis bijuši uzbrukumi civiliedzīvotājiem, uzņēmējiem, žurnālistiem un valsts amatpersonām bez jebkādas karalaika vērtības, saistīti ar Doņeckas un Luhanskas pašpasludinātajām republikām.

Traģiskākais uzbrukums valsts vēsturē notika 2014. gada 17. jūlijā, kad Austrumukrainā tika notriekta Malaizijas pasažieru lidmašīna. Gāja bojā apkalpe un pasažieri – gandrīz 300 cilvēki.

Septembrī izmeklētāju grupa Nīderlandes vadībā nāca klajā ar atzinumu, ka lidmašīnu notrieca no prokrievisko separātistu puses palaista Krievijā ražota raķete.

Francija – sēras Parīzē

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Francijā melnākais punkts terorisma vēsturē bija 2015. gads, kad divos uzbrukumos Parīzē gāja bojā vairāk nekā 140 cilvēki.

Saistītie raksti

2015. gada janvārī trīs vīrieši, saistīti ar “al-Qaeda” Jemenā un Islāma valsti, nošāva 12 cilvēkus izdevuma “Charlie Hebdo” redakcijā Parīzē.

Vēl pēc desmit mēnešiem valsts piedzīvoja ļaunāko teroristu uzbrukumu vēsturē, kad Islāma valsts kaujinieki sarīkoja šaušanu un sprādzienus Parīzē, nogalinot aptuveni 130 cilvēkus.

LA.lv