LETA

Asociācija: Latvijā šogad gaidāmas ļoti labas kaņepju ražas – virs vidējā Eiropas līmeņa 0

Latvijā šogad gaidāmas ļoti labas kaņepju ražas, pastāstīja Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas (LIKA) valdes priekšsēdētāja vietnieks Tālis Laizāns.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Viņš sacīja, ka šogad kaņepju audzētāju iegūtais ražas apmērs Latvijā varētu būt virs Eiropas vidējā līmeņa. Uz hektāru zemes, atkarībā no šķirnes, kaņepju audzētāji šogad varētu iegūt 2-3 tonnas ražas.

Laizāns paskaidroja, ka iegūtais kaņepju ražas apmērs ir atkarīgs no tā, vai augsnē, kur tiek sētas kaņepes, ir atbilstošs mitruma saturs. Tāpat ir būtiski veikt sējas darbus savlaicīgi un izvēlēties kaņepju sēšanai pareizo laiku. Viņš piebilda, ka šogad kaņepju attīstībai vasarā bija arī labvēlīgi laikapstākļi. “Es teiktu, ka laikapstākļi šogad bija tuvu ideālam,” sacīja Laizāns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš norādīja, tāpat ir būtiski izvēlēties, kādu kaņepju šķirni stādīt – kaņepes šķiedras ieguvei vai arī kaņepes sēklu un eļļas ieguvei. “Lauksaimnieki maldīgi uzskata, ka no vienas šķirnes var iegūt gan sēklas, gan šķiedru,” sacīja Laizāns, piebilstot, ka sēklām un kaņepju stiebriem, no kuriem iegūst šķiedru, ir atšķirīgs attīstības laiks. Atšķirīgs ir arī šķiedras un sēklas ieguvei audzēto kaņepju platību apmērs Latvijā.

Laizāns norādīja, ka šķiedras ieguvei iesētais kaņepju apmērs Latvijā šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir samazinājies par apmēram 50% – pēc neoficiāliem datiem, patlaban Latvijā ir 200-300 hektāri kaņepju škiedras ieguvei. Tas skaidrojams ar to, ka nerealizējās uzņēmēju sākotnējā vēlme atvērt jaunu industriālo kaņepju pirmapstrādes rūpnīcu Talsos un iepirkt salmus no zemniekiem šķiedras pārstrādei. Savukārt kaņepju platības sēklas ieguvei šogad ir pieaugušas apmēram par pusi, jo ir palielinājies pieprasījums. Patlaban Latvijā ir apmēram 200 hektāru platību kaņepju sēklas ieguvei.

Viņš uzsvēra, ka kaņepju audzēšanai Latvijā ir lielas perspektīvas, jo pēdējos gados pēc kaņepēm pieprasījums pakāpeniski palielinās. No naftas kļūst dārgāk ražot šķiedru, tāpat aktualizējušies “zaļās” komponentes nosacījumi. Arī kaņepju eļļa Eiropā ir ļoti pieprasīta. Pieprasījuma pieauguma dēļ arī Eiropā pēdējo 2-3 gadu laikā ir palielinājušas kaņepju platības un vietējiem audzētājiem būtu jāņem vērā pēdējo gadu tendences un jāpalielina izaudzēto kaņepju platību apmērs arī Latvijā.

Laizāns atzina, ka, ņemot vērā pieprasījuma pieauguma tendences pēc kaņepēm, Latvijas audzētājiem ir potenciāls attīstīt produkcijas eksportu uz ārvalstīm. Tomēr, lai attīstītu no kaņepēm ražotas produkcijas eksportu uz citām valstīm, nepieciešamas lielas investīcijas, tāpat ne katrs lauksaimnieks kaņepes spēj gan audzēt, gan pārstrādāt.

Viņš norādīja, ka kaņepju audzētājiem ir būtiski kooperēties, lai nodrošinātu tādu produkcijas apmēru, ko būtu iespējams eksportēt. “Kaņepju audzētāju problēma vēl aizvien ir nespēja sadarboties, kooperēties,” sacīja Laizāns, piebilstot, ka ir svarīgi, lai kaņepju audzētāji savlaicīgi reaģētu uz pieaugošo pieprasījumu pēc produkcijas ārvalstīs un palielinātu kaņepju platību apmēru Latvijā.

Reklāma
Reklāma

LIKA ir dibināta 2010.gadā. Asociācijas mērķis ir apvienot dabisko šķiedraugu un citu atjaunojamo izejvielu audzētājus, pārstrādātājus, ar nozari saistītos speciālistus, lai sekmētu dabisko šķiedru un citu atjaunojamo izejvielu audzēšanu, nozares attīstībai veidot ieinteresēto sadarbības partneru un komersantu kooperāciju, kas veicinās inovāciju un nozares klasteru izveidi, kā arī veicināt lauksaimniecības un ražošanas attīstību Latvijas reģionos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.