Foto no Valsts prezidenta kancelejas arhīva

ASV apņemšanās sargāt Baltiju – cieta kā klints 0

Baltajā namā Vašingtonā beidzies Baltijas valstu un ASV līderu samits. Pirmo reizi savas prezidentūras laikā visus Baltijas līderus kopā aicinājis demokrātu prezidents Baraks Obama. Sarunu laikā doti skaidri signāli, ka B. Obamas administrācija arī nākamos gadus nenovērsīs skatu no Baltijas drošības un cer arī uz visu triju valstu atbalstu ASV svarīgos lēmumos.


Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Lasīt citas ziņas

Plašā zaļu koku ieskautā ASV viceprezidenta Džo Baidena rezidence pēc rīta apspriedes Latvijas vēstniecībā ASV ir pirmā pietura, kur piektdienas priekšpusdienā apstājas visu trīs Baltijas valstu prezidentu – Andra Bērziņa, Daļas Grībauskaites un Tomas Hendrika Ilvesa – kortežas. Ilgi kaldinātā vizīte nozīmē, ka Baltijas līderi šajā dienā apmeklē abas ASV augstākās un svarīgākās amatpersonas. Žurnālistiem tikai īsu brīdi ļauts fiksēt Baltijas prezidentu un Dž. Baidena kopīgo iznācienu uz kāpnēm, kur viceprezidents uzklausa kāda Amerikas reportiera jautājumu par Sīriju, bet pārvērš to atbildē par Baltiju: “Es stāvu šeit kopā ar Baltijas valstu līderiem, kuri, kopš es sāku savu darbu, ir panākuši neiedomājamu progresu ekonomikā, politikā un drošībā. Šis ir fantastisks mirklis,” plati smaidīdams, sacīja Dž. Baidens.

Pie kopīgā pusdienu galda ASV viceprezidents vēlreiz atgādinājis, ka Vašingtona visu šo laiku sekojusi līdzi Baltijas valstu neatkarības ceļam, nekad neatbalstot PSRS okupāciju Baltijā, un arī tagad turpina vērot Baltijas attīstības ceļu, atbalstot gan Baltijas uzņemšanu NATO, gan citās starptautiskās organizācijās. To, cik lielas bijušas Baltijas valstu neatkarības alkas, Amerikā dzīvojošie sapratuši pēc kara laikā atceļojušo latviešu, lietuviešu un igauņu stāstiem. Dž. Baidens atradis vārdus, lai izceltu katras Baltijas valsts īpašo stāstu, norādot, ka Lietuva šobrīd ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts, Latvija drīz pievienosies eirozonai un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai, bet Igaunija ir viena no interneta pasaules lielvalstīm, tātad kopumā Baltija patlaban ir Eiropas Savienības aktuālākais reģions un turklāt visas trīs valstis ir Eiropā augošākās ekonomikas.

Uzticama 
NATO partnere

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopā ar viceprezidentu Baltijas līderi jau pēcpusdienā turpināja ceļu uz Balto namu, kur Ovālajā zālē līderus sagaidīja ASV prezidents Baraks Obama. Pēc ierakstīšanās viesu grāmatā un sarokošanās visi trīs sēdās pie galda Kabineta zālē, lai sniegtu īsu paziņojumu presei. TV kameru un foto zibspuldžu ielenkumā, Baltijas līderiem sēžot no labās un kreisās puses, B. Obama kā pirmo izteica paziņojumu par situāciju Sīrijā, paužot, ka ASV apsver militāru iesaistīšanos konflikta risināšanā un risina sarunas ar sabiedrotajiem, un tad pievērsās Baltijas vizītei, sakot, ka ir priecīgs uzņemt visus prezidentus Baltajā namā.

“Es sveicu Baltajā namā prezidentus Ilvesu, Grībauskaiti un Bērziņu. Visām Baltijas valstīm ir ļoti cieša saikne ar ASV. Tās ir ļoti labas sabiedrotās, un mums ir īpašas savstarpējās cilvēciskās attiecības. Es vēlos pateikties šo valstu prezidentiem un tautām par to, ko tās dara demokrātijas labā ne tikai savās valstīs, bet arī pasaulē.

Baltijas valstis ir starp uzticamākajām NATO partnerēm. Un mūsu apņemšanās sargāt to drošību ir cieta kā klints. Mūsu karavīri kopīgi ziedojas Afganistānā, un Baltijas valstis atbalsta mūsu spēkus laikā, kad mēs pārveidojam savu misiju Afganistānā.”

Drošību liek 
pirmajā vietā

{source}
<iframe width=”640″ height=”480″ src=”//www.youtube.com/embed/I2a1y4jPb7Q” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

Prezidents Baltijas līderiem veltīja vairāk nekā stundu ilgu sarunu, kuras laikā pārrunāja visām pusēm būtiskus jautājumus – aizsardzību, ekonomiku, tirdzniecību, kiberdrošību, enerģētiku, kaimiņattiecības ar Krieviju un citus. Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš vēlāk atzina, ka līderi runājuši par lielām lietām, nevis atsevišķām detaļām, tādēļ, piemēram, kibernoziegumos apsūdzētā Denisa Čalovska izdošanas lieta un ebreju īpašumu tiesību jautājums skarts neesot. Pēc sarunas prezidenti cits pēc cita iznāca Baltā nama pagalmā, lai tiktos ar presi. Lietuvas prezidente Daļa Grībauks­aite uzsvēra, ka tikšanās ar ASV prezidentu notikusi, sagaidot ASV un Baltijas hartas piecpadsmit gadus, kurā visas puses paudušas skaidru apņemšanos ieiet ilgstošā sadarbībā un partnerībā.

Reklāma
Reklāma

“Šodien Baltijas un Ziemeļvalstis rada jaunu dziļas sadarbības fenomenu Eiropas Savienībā, un tas ir ļoti svarīgi arī ASV stratēģiskajiem mērķiem gan NATO, gan citās starptautiskās organizācijās.” Par ļoti veiksmīgām sarunas nosauca arī Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess.

Abi Baltijas līderi apgalvoja, ka pie galda Baltija runājusi vienotā balsī. “Mūsu starpā ir vienlīdzīga sadarbība un vienlīdzīgas attiecības. Mēs vaicājām ASV, ko varam darīt jūsu labā, un ASV prasīja to pašu pretī. Domāju, mēs esam jaunā stratēģiskās sadarbības pakāpē,” – tā D. Grībauskaite.

Latvijas prezidents Andris Bērziņš atzina, ka sarunas ar ASV līderiem noritējušas draudzīgā un ieinteresētā gaisotnē, taču, viņaprāt, vissvarīgākais no NATO puses bijis vēstījums par atbalstu Baltijas valstu aizsardzībai un drošībai. “Obamas kunga pirmais vēstījums bija, ka piektais punkts NATO līgumā tiks izpildīts gan tagad, gan nākotnē. Šis punkts nozīmē, ka jebkurš uzbrukums jebkurai NATO valstij ir uzbrukums visām NATO valstīm kopā. Prezidents sacīja, ka ASV vienmēr pildīs savu pienākumu, lai aizsargātu valsti, ja kādreiz kas tāds notiks. “Tas, manuprāt, ir pats pamats, kas dod mums ļoti labu bāzi, lai droši varētu iet tālāk.” Pārrunāti arī ekonomikas jautājumi. A. Bērziņš informējis ASV līderus par Pasaules latviešu pirmo ekonomikas un inovāciju forumu un piebildis, ka Latvija saskata ASV kā potenciālu biznesa attīstības vietu un Latvija darīs visu, lai no deviņpadsmitās vietas tirdzniecības apgrozījuma skalā ar ASV tuvākajos gados varētu iekļūt pirmajā desmitniekā. Prezidents arī sacīja, ka atvadoties esot uzaicinājis Baraku Obamu vizītē uz Latviju.

{gallery id=”2083″}

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.