×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
16. marts, 2017
Drukāt

ASV karavīrus Latvijā par kriminālpārkāpumiem nevarēs sodīt (17)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima šodien ratificēja Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības līgumu par sadarbību aizsardzības jomā, kas cita starpā arī paredz daļēji atteikties no valstī esošo ASV karavīru sodīšanas Latvijas teritorijā par veiktajiem kriminālpārkāpumiem, paredzot saglabāt iespēju atsaukt šo atteikumu īpašos gadījumos, informēja Saeimā.

Līgums nosaka ietvaru Latvijas un ASV sadarbībai aizsardzībā, kā arī detalizēti noteic ASV bruņoto spēku un tiem piederošo personu, kā arī līgumdarba izpildītāju tiesību un pienākumu apjomu, uzturoties Latvijā.

Latvijas aizsardzības interesēm sabiedroto spēku, tostarp ASV, militārā klātbūtne ir ļoti būtiska. ASV jau šobrīd sniedz ievērojamu atbalstu Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā, tajā skaitā īstenojot Eiropas valstu drošības atbalsta iniciatīvu un paredzot būtisku finansējumu aizsardzības infrastruktūras attīstīšanai. Pastāvīgas un paredzamas ASV bruņoto spēku un tam piederošo personu uzturēšanās tiesiskās bāzes izveidošana ir uzskatāma par priekšnosacījumu, lai turpinātu saņemt ASV sniegtās kolektīvās aizsardzības garantijas un nodrošinātu ASV spēku pastāvīgu klātbūtni Latvijā.

NATO dalībvalstu bruņoto spēku uzturēšanās citās NATO valstīs nosacījumus definē Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstu līgums par to bruņoto spēku statusu (NATO SOFA). Taču šis līgums bruņoto spēku statusu citās NATO dalībvalstīs nosaka vispārīgi. Detalizētākus nosacījumus – ASV bruņoto spēku tiesības un pienākumus, uzturoties Latvijā, – nosaka Saeimas šodien ratificētais Latvijas un ASV līgums par sadarbību aizsardzības jomā.

Līgums paredz ASV spēkiem iespēju uzturēties un brīvi piekļūt militārās infrastruktūras objektiem Latvijā, kā arī atļauj ASV spēkiem veikt būvdarbus šajos objektos. Paredzēts, ka ASV militārpersonas Latvijā ieceļo un uzturas, uzrādot militārās identifikācijas kartes un pārvietošanās pavēli. Tāpat līgums noteic atvieglotus ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumus ASV bruņoto spēku civilās sastāvdaļas dalībniekiem, apgādājamiem un līgumdarbu izpildītājiem.

Līgums arī noteic, ka Latvija atzīst ASV izdotus transportlīdzekļu īpašumtiesības apliecinošus un reģistrācijas dokumentus un visu veidu transportlīdzekļu vadītāja apliecības, kā arī atzīst visa veida ASV izsniegtas profesionālās licences un sertifikātus. Tas attiecas uz profesionālo darbību, ko ASV bruņoto spēku civilā sastāvdaļa, apgādājamie, kā arī līgumdarbu izpildītāji veic dienesta pienākumu ietvaros.

Tāpat līgums paredz, ka ASV bruņoto spēku gaisa kuģi, kuģi un sauszemes transportlīdzekļi var brīvi pārvietoties pa valsts teritoriju, ievērojot pārvietošanās noteikumus.

Jaunais līgums paredz, ka Latvija atsakās no tiesībām realizēt primāro kriminālo jurisdikciju, izņemot īpašus gadījumus, kad Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūra būtisku apstākļu dēļ var atsaukt atteikšanos no tiesībām realizēt jurisdikciju. Šīs tiesības Ģenerālprokuratūra varēs izmantot kriminālprocesos, kas uzsākti par smaga un sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, kā arī tad, ja ir izdarīts noziedzīgs nodarījums, kurā ir cietušais. ASV puse šo normu pamatojusi, norādot, ka ASV sistēmā gan disciplināros, gan kriminālos nodarījumus izskata militārās tiesu sistēmas ietvaros un ka ASV ir būtiski, lai bruņoto spēku pārstāvji ir pakļauti pēc iespējas vienādam tiesiskajam regulējumam neatkarīgi no atrašanās vietas, teikts likumprojekta anotācijā.

Līgumā regulēta arī virkne citu jautājumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Tādu valdību paši ievēlēja. Tupie daunēni. Drīz pieņems likumu ka pasi drīkst saņemt tikai atsūkājot melnu pimpi.

 2. Vai ASV dizos kareivjus ir iespejams jebkur tiesat ?? Tacu ne. Tomer vini var darit jebko citas vasalu (sikpirzu) zemes, jo ASV karevis ir ka verts, bet visi parejie ir sikpilsoni kankadi.

 3. nekas sodisim mes pasi okupantus ara no latvijas kopa ar visu pagaidu valdibu

 4. toties mes vinus pasi sodisim gan jau kautkur vazasies cik ta darba lode pier un amen

 5. Kāds vienmēr ir vienlīdzīgāks un ar vairāk tiesībām. Šoreiz tiesības veikt kriminālpārkāpumus bez soda. Skaisti! Ko lai saka? Ja arī viņi mums ir vajadzīgi, tad ne par cenu, kas ir kriminālnoziegums.

 6. Tas nozīmē vienkārši to, ka civilajiem nav ko līst pie viņiem ar ne visai viennozīmīgām darbībām.

 7. Nah vispar te vini vaidzigi? Drizak nevis lai aizstavetu bet gan okupetu… No ka tad mus te taisas aizstavet no krievijas? Tad tas paris grabazas neko aizstavet nevares… Ja butu gribejusi sen jau krievija mus butu noslaucijusi

 8. Всем жителям Латвии неплохо бы ознакомиться с опытом жизни японцев на острове Окинава. Они это «счастье» от соседства с американской военной базой испытывают на себе уже много много лет. За это время было уже столько уголовных преступлений, совершённых доблестными «защитниками» демократии, что счёт идёт за несколько тысяч. И что характерно, преступники в военной форме, совершившие даже особо тяжкие преступления, так и не понесли заслуженного наказания. Их просто отправляют обратно в америку, а там, или просто увольняют со службы или дают совсем смешные сроки. Готовтесь господа.

  • Krievs, te nu tu neuztraucies, jo ASV dzīvo daudz latviešui un ja nesodīs, tad atradīsim un nēģeris izdarīs, rīkle pušu un gailis pakaļ nedziedās!

   • Ну, ну, дедуля! Не надо так горячиться, в цитаделе демократии вас быстро приведут в чувство! Полиция там стреляет сразу, при малейшем шорохе в их сторону!

 9. PRETIGI TIE MILITARISTI- OKUPANTI- PSEIDO DEMOKRATI-

 10. REALI VEL VIENI OKUPANTI LATVIJA IR KLAT/ // NOZELOJAMA VALSTS/// PRETIGI TIE MILITARISTI- DEMOKRATIJAS NESEJI- ///

 11. kas tad nu – / kalpi vairs nevares /// pat pasaules teroristus n1 tiesat // VAI SKATITIES UZ VINIEM IR ATLAUTS/////

 12. izlasiet rakstu līdz galam. Amīši soda savējos pēc saviem militāristu likumiem. Un tas attiecas tikai, ja ir gadījumi bez cietušajiem.

 13. Ar ko tiek legalizēts ASV armijas okupācijas kontingenta statuss

 14. Super! Pilnīgais bezpriģels – dari ko gribi, izvaro, nosit – būs īpašie pastākļi un viss vienlaga. Lau brauc atpakaļ mājās!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+