×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. aprīlis, 2013
Drukāt

Atjauno sociālo rehabilitāciju strādājošiem pensionāriem (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Šogad sociālās rehabilitācijas pakalpojumus no valsts budžeta līdzekļiem atkal varēs saņemt arī pensionāri ar funkcionāliem traucējumiem, kas turpina darba gaitas kā darba ņēmēji vai pašnodarbinātie.

 

Neskatoties uz to, ka grozījumi Ministru kabineta noteikumos vēl nav pieņemti, Sociālās integrācijas valsts aģentūra pensionārus jau uzņem kopējā pakalpojumu saņēmēju rindā, kas šobrīd izstiepusies divu gadu garumā. Lai to mazinātu, Labklājības ministrija izskata iespēju piešķirt šim mērķim papildu finansējumu.

Aģentūras veselības veicināšanas koordinatore Ieva Šteina teic, ka ir vērts kārtot dokumentus, lai saņemtu sociālo rehabilitāciju, jo tā ļauj senioriem vieglāk pieņemt savu nevarēšanu un iemācīties prasmes, kā ikdienas uzdevumus veikt citādi.

 

Iemācīs sadzīvot 
ar traucējumiem

Ar Eiropas reģionālās attīstības fonda atbalstu rekonstruētās aģentūras telpās Jaundubultos ir pieejama moderna ūdens dziedniecības nodaļa ar skuju, pērļu, broma un sāls vannām un baseinu, kurā var arī pavingrot, daudzveidīgas fizikālās terapijas iespējas, vingrošanas un trenažieru zāles, kur atgūt veselību fizioterapeitu vadībā, ergoterapijas kabinets, kurā var apgūt prasmes, kā izmantot savas spējas un tikt galā ar ikdienas uzdevumiem, divvietīgi numuriņi, kas pielāgoti cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ēdināšana atbilstoši dietoloģijas prasībām.

Saņemt nosūtījumu uz šo sociālās rehabilitācijas iestādi tagad var arī strādājoši pensionāri, kas pārcietuši insultu vai slimo ar neiroloģiskām, muskuļu un saistaudu slimībām, kas izraisījušas kustību traucējumus.

Atšķirībā no medicīniskās rehabilitācijas, ko pacients saņem slimnīcā, rehabilitācijas centrā vai mājās tūdaļ pēc gūtās traumas, pārciesta insulta vai citas akūtas saslimšanas un kā mērķis ir palīdzēt atgūt zaudētās spējas, sociālā rehabilitācija ir nākamais posms. To cilvēks iziet tad, kad jau zināma viņa veselības stāvokļa prognoze un tas, ar kādiem funkciju ierobežojumiem turpmāk nāksies samierināties. “Sociālā rehabilitācija vērsta uz to, lai palīdzētu apgūt prasmi sadzīvot ar iegūtajiem traucējumiem un iemācīties izmantot savas spējas ikdienas dzīves uzdevumu veikšanā, piemēram, pašaprūpē vai mājas dzīves aktivitātēs. Cilvēks iemācās darīt lietas citādi,” stāsta SIVA Rehabilitācijas pakalpojumu nodaļas vadītāja Liene Saukuma.

 

Pensionāri jau kārto 
dokumentus

“Sociālo rehabilitāciju var saņemt ikviens neatkarīgi no izpeļņas, statusa vai īpašuma. Piesakoties uz šo pakalpojumu, tiek ņemta vērā tikai diagnoze un funkcionēšanas spējas,” skaidro I. Šteina.

Turklāt pēc traumas vai insulta, kad jau saņemta medicīniskā rehabilitācija, uz sociālo rehabilitāciju var pieteikties steidzamības kārtā un saņemt to bez rindas. Tas nozīmē – uz pirmo brīvo vietu saskaņā ar iebraukuma grafiku.

Saņemot valsts apmaksāto sociālo rehabilitāciju pirmo reizi, kursa ilgums ir 21 diena. Par sociālās rehabilitācijas kursu, kas ietver arī dzīvošanu un ēdināšanu, maksā valsts, turklāt par šo laiku tiek izrakstīta arī slimības lapa.

Ja sociālā rehabilitācija nepieciešama atkārtoti, kursa ilgums pārsvarā ir 14 dienas. Atkārtotu kursu gan var saņemt ne agrāk kā pēc diviem gadiem rindas kārtībā. Jāuzsver, ka Latvijā SIVA ir vienīgā iestāde, kurā var saņemt šādus pakalpojumus.

“Strādājošie pensionāri jau aktīvi interesējas par sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanas iespējām, un daudzi šobrīd kārto dokumentus,” stāsta I. Šteina. Senioram pašam jāsagādā tikai nosūtījums no ģimenes ārsta. Pārējo izdara sociālais dienests un SIVA.

 

Fakti

* Lai strādājošs pensionārs, kam ir funkcionāli ierobežojumi, varētu saņemt valsts apmaksātu sociālo rehabilitāciju, jādodas pie sava ģimenes ārsta pēc nosūtījuma un pēc tam ar iesniegumu jāvēršas savas pašvaldības sociālajā dienestā.

* 2012. gadā valsts apmaksātus sociālās rehabilitācijas pakalpojumus SIVA saņēma 1079, 2011. gadā – 1234, bet 2010. gadā – 962 personas ar funkcionāliem traucējumiem.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pat nezinu kur žēloties ,bet man piezvanīja no integrācijas aģentūras tikai tad,kad praktiski pakalpojumu saņemšanas datumi beigušies. Tas notiek mēneša laikā ,bet darbā aizņemts pensionārs nav spējīgs atrast darbā aizvietotājus ,nemaz nerunājot,par lēno pasta darbību .Manā gadījumā 1.aprīlī pieņēma lēmumu ,6. aprīlī nosūtīja ,9.datumā nonāca pastā,atsūtīja tikai 1 uzaicinājumu ,kurš mitrumā un ar reklāmām ,palika neizlasāms,tad Lieldienas.Kad aizgāju uz pastu ,tad vēstule atgriezta aģentūrai,bet jāpaspēj aizskriet arī pie ģimenes ārsta pēc nosūtījuma,bet 31.aprīlī sākas reabilitācija.

Draugiem Facebook Twitter Google+