×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. jūnijs, 2014
Drukāt

Atklās piemiņas plāksni Hercam Frankam (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Šovakar plkst.17 tiks atklāta piemiņas plāksne izcilajam kino dokumentālistam Hercam Frankam, lai godinātu viņa piemiņu un ieguldījumu Latvijas kultūrā, aģentūru LETA informēja Latvijas Kinematogrāfistu savienības pārstāve Ieva Romanova.

Piemiņas plāksne tiks atklāta pie nama Rīgā, Lāčplēša ielā 29, kurā meistars ir dzīvojis no 1960. līdz 1993.gadam, lai godinātu viņa piemiņu un izcilo ieguldījumu Latvijas kultūrā.

Piemiņas plāksnes autors ir mākslinieks Jānis Strupulis. Tā tapusi ar Rietumu bankas Labdarības fonda atbalstu.

Kinorežisors un scenārists Franks, pēc Romanovas teiktā, ir pasaulē pazīstamākais Latvijas dokumentālo filmu autors. Viņš ir viens no “Rīgas dokumentālā kino skolas” dibinātājiem un spilgtākajiem pārstāvjiem.

Franks ir scenārija autors režisora Ulda Brauna dokumentālajai spēlfilmai “Baltie zvani” 1961. gadā, kas ierindota 100 labāko pasaules īsfilmu sarakstā, kā arī Brauna režisētajai filmai “235 miljoni” 1967. gadā.

Romanova pastāstīja, ka Franka filmām raksturīgs filozofisks dziļums un mākslinieciska tēlainība, kas tās paceļ pāri dominējošam virzienam, kad tiek izmantota tikai dokumentālā kino informatīvā funkcija.

Franks kā režisors uzņēmis ap 40 filmu. 1978. gadā tapis pasaules slavu guvušais šedevrs “Vecāks par 10 minūtēm”, kuras operators bija Juris Podnieks. Šī filma, kuru veido viens nemontēts kadrs, pārsteidz ar savu ģeniāli vienkāršo ideju un filozofisko ietilpību, pastāstīja Romanova. Viņa norādīja, ka tā kļuvusi par pasaules kino klasikas faktu ar sekotājiem pasaules prominentāko režisoru vidū. Atzinību guvušas arī filmas “Augstākā tiesa” 1987. gadā, “Augstā dziesma” 1989. gadā un “Lūgsna” 1990. gadā.

Kopš 1993. gada Franks dzīvoja Izraēlā un turpināja aktīvi strādāt arī Rīgā. Daudzas festivālu balvas guvusi filma “Flashback”. Romanova pastāstīja, ka filma ir īpatnējs pašportrets, izcils pašanalīzes piemērs. Ilgus gadus Franks veltījis filmai “Mūžīgais mēģinājums” – tā tapusi no 1994. līdz 2008. gadam. Strādājot pie šīm filmām, Hercs Franks kļuvis arī par savu filmu operatoru.

Romanova norādīja, ka meistars ir bijis gaidīts viesis daudzās pasaules augstskolās un profesionāļu meistarklasēs, guvis neskaitāmus apbalvojumus pasaules kino festivālos. 2011. gadā Franks tika apbalvots ar III pakāpes Triju Zvaigžņu ordeni un iecelts par Latvijas Kultūras akadēmijas Goda profesoru. Franks aizgāja mūžībā pagājušā gada martā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. “Poētiskā eseja “Baltie zvani” kļuva par Rīgas poētiskās dokumentālās kino skolas aizsācēju. Paradoksāli, jo filmā, kas tapa REŽISORA Ivara KRAULĪŠA, sceārista Herca Franka un OPERATORA Ulda BRAUNA sadarbībā, ir izmantoti spēles elementi.”

  2. “Baltie zvani” (1961) – dokumentāla filma, 24 min. Scenārija autors Hercs Franks, REŽISORS Ivars KRAULĪTIS, Operators Uldis Brauns.

Draugiem Facebook Twitter Google+