×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. novembris, 2015
Drukāt

Atliek uzņēmējus tracinošo priekšlikumu (4)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Labklājības ministrs Jānis Reirs

Vakar Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti nemaz neskatīja finanšu ministra Jāņa Reira pagājušajā nedēļā izteikto ierosinājumu aizliegt mikrouzņēmumiem sniegt pakalpojumus juridiskām personām, jo Ekonomikas ministrija gatavojot jaunus priekšlikumus iesācējuzņēmumiem.

“Visi, kuri šī priekšlikuma sakarā nāca uz komisijas sēdi, gaidot aizraujošu izrādi ar skaļu klaigāšanu, iespējams, tagad jūtas vīlušies,” ar vieglu ironiju saka Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis. “Izskaidrojums ir pavisam vienkāršs. Komisija nepievērsās šim ierosinājumam tāpēc, ka tas tika izteikts pēc 6. novembra – ierosinājumu iesniegšanas termiņa beigām. Tā kā tas nāca no valdības, komisijas dienaskārtībā šo ierosinājumu kā savu nevarējām iekļaut.”

Šis ierosinājums bija tā satracinājis uzņēmējus, ka ar bažām tika gaidīts, ko izlems Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, kurā kopā ar nākamā gada budžeta likumprojektu kā steidzamus otrajam lasījumam gatavoja grozījumus vairākos nodokļu likumos, tostarp Mikro­uzņēmumu nodokļa likumā.

“Šis priekšlikums, ja tas izietu cauri Saeimai, nākamgad liegtu iespēju mazajiem ražotājiem pārdot preces, piemēram, lielveikaliem vai citām juridiskajām personām. Ieviešot šo aizliegumu, ar to tiktu tīšām grauta mazā uzņēmējdarbība, būtībā pilnīgi iznīcināta pati mikrouzņēmumu nodokļa ideja,” uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

LTRK vārdā viņš pauda gandarījumu par pagājušajā piektdienā notikušo sarunu ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu, kas apsolīja, ka netiks ieviests aizliegums mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem sadarboties ar uzņēmumiem, kā arī aizliegums dibināt mikrouzņēmumus 37 nozarēs. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija to ņēmusi vērā.

Tomēr, viņaprāt, nekas labs neesot sagaidāms, pieņemot jau agrāk Finanšu ministrijas sagatavoto priekšlikumu ieviest valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) par katru mikrouzņēmuma darbinieku no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Vakar, skatot grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija nolēma tos atbalstīt. Pašiem mazākajiem mikrouzņēmumiem tas būšot nāves spriedums, paredz Endziņš. Pēc LTRK veiktajiem aprēķiniem, vidējais mikrouzņēmumā nodarbināto skaits ir 2,5 darbinieki, ikmēneša VSAOI apmērs par 1 darbinieku – ap 120 eiro. Uzņēmumam ar gada apgrozījumu 7000 eiro sociālajām iemaksām būs vajadzīgi 3600 eiro; algām un citiem izdevumiem uzņēmumā paliks vien 3400 eiro, kas nenodrošina iespēju strādājošajiem izmaksāt pat ne pusi no ikmēneša minimālās algas.

Labklājības ministrija skaidro, ka par mikrouzņēmumu darbiniekiem līdz šim veiktās VSAOI nav pietiekamas, lai nodrošinātu uzkrājumu minimālās vecuma pensijas apmēram. Kā pētījuši ministrijā, no 2011. līdz 2013. gadam par mikrouzņēmumu darbiniekiem maksātās VSAOI vidēji mēnesī bija ap 40% no valstī noteiktās minimālās darba algas (2013. gadā vidēji – 112,30 eiro). Lai sakrātu minimālai vecuma pensijai nepieciešamo kapitālu, kāds tas ir ar darba stāžu no 10 līdz 20 gadiem, mikrouzņēmumu darbiniekam būtu jāveic iemaksas 58 gadus.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Visa trijotne, šadurskis, Reirs un Ašeradens ir savārījuši tādu putru, kādu izstrebt neizdosies vēl ilgi. Mazie uzņēmumi tiek iznīcināti kā šķira. Uz pavasari, bezdarba statistika būs katastrofāla. Mikrouzņēmumi pātrauks saimniecisko darbību un UR tos likvidēs strīpām. Vids sūtīs draudu vēstules par neiesniegtām atskaitēm, jaunieši dosies laimes meklējumos uz ārzemēm. Bet politiķi, kuri to savārīja paliks nesodīti?

  2. – Nav Latvijas valdībā smagāka posteņa kā finanču ministrs. Padomājiet – visi ar pastieptu roku: naudu, naudu, arī tie paši uzņēmēji ar kameru priekšsēdētāju priekšgalā. Bet kad prasa – dodiet pretī nodokļos vai kā citādi – tad ne. Kaut kāds aptumsums pat finansiāli izglītotu amatu prātos: ja prasi vairāk, tad uzrādi, kam noņemt tā nelaimīgā budžeta ietvaros. Bet avotus neuzrāda neviens, grib būt labiņš – tā tad faktiski tie lūdzēji paši ir gļēvuļi, vairāk nekas. Dodiet, bet kur ņemt, kam atņemt – nav mūsu daļa. NOŽĒLOJAM!

  3. Varbūt labāk aizliegt Dobeles rajona VLKSM sekretāram Reiram ieņemt valsts amatus?

  4. Tas Reirs tak ir pilnīgs idiots!

Draugiem Facebook Twitter Google+