×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
23. janvāris, 2015
Drukāt

Ātro kredītu izsniegšanas paveids – savstarpējo aizdevumu platforma. Kā tas darbojas?

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com
Viedokļi

Latvijas Krājaizdevu apvienības valdes priekšsēdētājs Inesis Feiferis saka, ka šādas savstarpējo aizdevumu platformas, kas tiek veidotas arī citur pasaulē, var saukt arī par ātro kredītu izsniegšanas paveidu. Iedzīvotājiem, kuriem steigšus nepieciešama nauda, varētu būt interesants arī "Mintos" piedāvājums tāpēc, ka komercbankās pašlaik tik ātri saņemt aizdevumus nereti ir krietni grūtāk. "Izpētot mājaslapā, piemēram, 15 000 eiro liela aizdevuma piedāvājumu uz 10 gadiem un ikmēneša maksājumu grafiku, rodas iespaids, ka ar procentiem aizņēmējam varētu būt jāatdod divreiz lielāka summa, nekā viņš aizņēmies," lēš Inesis Feiferis, "tāpēc iedzīvotājiem pašiem būtu ļoti rūpīgi jānovērtē, kāds ir tas iespējamais risks, ar ko varētu saskarties, aizņemoties naudu šajā uzņēmumā."

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāve Elīna Avotiņa atzīst, ka visur pasaulē aizvien populārāki kļūst alternatīvi finansējuma veidi, piemēram, pūļa finansējums (crowd funding) vai savstarpējo aizdevumu platformas (peer to peer lending). To popularitāti nosaka gan tehnoloģiju attīstība, gan iespēja veicināt jaunu uzņēmējdarbību un iedzīvināt inovatīvas un radošas idejas, kuram nebūtu iespējams saņemt banku finansējumu. Pūļa finansējuma gadījumos, kad cilvēki izmanto savus naudu labdarības nolūkos, nav nepieciešamības pēc valstiskās uzraudzības, jo naudu nepiesaista ar mērķi pelnīt. Citādi, ja ieguldītājam pretī tiek solīta peļņa, jau šobrīd Eiropas Komisijas līmenī notiek diskusijas par iespējamo tiesisko regulējumu. "Tiem, kuri apsver iespēju nodot savu naudu komersanta rokās aizdevumu izsniegšanai citām personām, būtu jāapzinās, ka šajā gadījumā netiek nodrošināta valstiskā uzraudzība un ieguldītāju iespējamo zaudējumu kompensēšana. Ar to šis piedāvājums atšķiras no komercbankām un krājaizdevu sabiedrībām, ka neveiksmes gadījumā pretī nebūs valsts garantiju un Noguldījumu garantiju fonda, no kā izmaksāt naudu pazaudējušajiem," piebilst Elīna Avotiņa.

Latvijā reģistrēta akciju sabiedrība “Mintos” mudina iedzīvotājiem, kuriem ir brīva nauda, ieguldīt to aizdevumos citiem, kuriem tā vajadzīga, piemēram, dzīvokļa vai cita nekustamā īpašuma iegādei.

Ar “Mintos” starpniecību ļaudis varētu aizņemties no 1000 līdz 100 000 eiro apmērā pret nekustamā īpašuma ķīlu ar termiņu no trim mēnešiem līdz 10 gadiem un ar likmi, no 8 līdz 18% gadā. Savukārt naudas noguldītājiem jeb aizdevējiem uzņēmums sola peļņu līdz 15% gadā.

“Lai saņemtu aizdevumu, aizņēmējam jāpiesakās “Mintos” interneta mājaslapā, mūsu speciālisti vispirms, protams, novērtēs viņa maksātspēju,” stāsta “Mintos” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Šulte, “ja atzinums būs klientam labvēlīgs, ar mūsu noteiktu aizdevuma procentu likmi viņš saņems aizdevumu no “Mintos” uzkrātā kapitāla. Pēc tam šie aizdevumi, balstoties uz cesijas līgumiem, tiek piedāvāti ieguldītājiem, kuri izvēlas, kuros pieprasītajos aizdevumos ieguldīt, pretim saņemot mēneša pamatsummas un procentu maksājumus.”

“Mintos” finanšu direktors Mārtiņš Valters apgalvo, ka no aizņēmēju puses šim piedāvājumam jau esot liela atsaucība. Gada laikā, kopš uzņēmums sācis darboties, no iedzīvotājiem saņemti pieteikumi aizdevumiem 15 miljonu eiro apmērā. Taču aizdevumi līdz šim izsniegti vien 550 000 eiro apmērā no “Mintos” piesaistītā kapitāla viena miljona eiro apmērā. Tas liecinot, ka kuram katram tik viegli naudu nemaz neaizdod. Turklāt visi izsniegtie aizdevumi nodrošināti ar nekustamā īpašuma ķīlām, proti, aizņēmēju nekustamie īpašumi ieķīlāti uz “Mintos” vārda. Aizvadītā gada laikā no ieguldītājiem saņemti ap 70 000 eiro.

Mārtiņš Šulte uzskata, ka ar šādu piedāvājumu uzņēmums varētu “pārtrumpot” komercbankas, jo ceļš un laiks līdz aizdevuma saņemšanai aizņēmējiem būšot krietni īsāks, nekā piesakoties kādā kredītiestādē. Cita atšķirība – komercbankās patēriņa aizdevumu likme varot būt pat 16% gadā, turpretim “Mintos” spēšot aizdot lētāk. Viņaprāt, “Mintos” piedāvājums varētu būt izdevīgs arī naudas noguldītājiem tāpēc, ka komercbankās pašlaik piedāvājot ļoti zemas noguldījumu procentu likmes – no 0,2 līdz 0,4% gadā. “Mintos” gan neesot noguldījumu fonds, tas neapvieno ieguldītāju naudu, lai gūtu peļņu no ieguldījumu vērtības pieauguma.

Naudas aprite notiek nepastarpināti starp investoru un aizņēmēju. Katrs ieguldītājs pats izvēlas, kurā aizdevumā ieguldīt, kā arī to, vai ieguldīt tikai aizdevuma daļā vai aizdot visu konkrētajam aizņēmējam vajadzīgo summu.

Tiesa, pelna arī “Mintos”, saņemdams ienākumus gan no aizņēmējiem, gan ieguldītājiem. Aizņēmēji maksā vienreizēju aizdevuma izsniegšanas komisijas maksu 1 – 8% no aizņēmuma apjoma. Savukārt noguldītāji – ikgadēju ieguldījuma apkalpošanas maksu 2% apmērā no noguldījuma summas.

Uz jautājumu, vai drīz uzņēmumam neradīsies tādas pašas problēmas kā bankām, kurās daļa kredītu ņēmēju, kavēdami mēneša maksājumus, pazaudē ieķīlātos nekustamos īpašumus, Mārtiņš Šulte nenoliedz, ka līdzīgas problēmas patiešām varot rasties arī viņu klientiem. Maksājumu grūtībās nonākušajiem “Mintos” piedāvāšot aizdevuma termiņa pagarinājumu vai meklēšot kādu citu atrisinājumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+