×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
23. februāris, 2016
Drukāt

Atvieglos NATO karakuģu ienākšanu Latvijas ūdeņos (8)

Foto - LETAFoto - LETA

NATO kuģi - ASV jūras kara flotes kuģis "USS Vicksbur" un Nīderlandes jūras spēku kuģis "HNLMS Tromp".

Valdība šodien pieņēma jaunus noteikumus, kas atvieglos NATO karakuģu ienākšanu Latvijas ūdeņos.
Aizsardzības ministrija norāda, ka, mainoties drošības videi Eiropā, kā arī ņemot vērā Latvijas saistības kā NATO dalībvalstij, radusies nepieciešamība pēc spējas ātri reaģēt un nodrošināt sabiedroto militāro spēku ierašanos Latvijas teritorijā. Tas attiecas gan uz mācībām, gan uz potenciālu krīzes situāciju.

Šobrīd kārtību, kādā ārvalstu karakuģi ienāk un uzturas Latvijas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās, nosaka 2010.gadā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi. Ar spēkā esošajiem noteikumiem ir noteikta sarežģīta un laikietilpīga saskaņošanas kārtība – atļaujas izsniedz Ārlietu ministrija, savukārt kopumā saskaņošanas procesā ir iesaistītas trīs ministrijas, kā arī Nacionālie bruņotie spēki (NBS).

Šie noteikumi nosaka vienotu kārtību visiem ārvalstu kuģiem, tostarp arī NATO dalībvalstu karakuģiem, kas piedalās kopīgajās mācībās Latvijas teritoriālajā jūrā, kā arī NATO pastāvīgo Jūras spēku vienību karakuģiem, neparedzot tiem nekādus atvieglojumus.

Šobrīd trūkst atsevišķa regulējuma gadījumos, kad NATO dalībvalstu karakuģi un NATO pastāvīgo Jūras spēku vienību karakuģi ienāk Latvijas ūdeņos un ostās saskaņā ar apstiprinātu mācību grafiku vai pēc Latvijas lūguma valsts drošības un aizsardzības spēju pastiprināšanai miera laikā.

Jauni noteikumi sagatavoti, lai mazinātu birokrātisko slogu institūcijām un optimizētu dokumentu apriti, tādējādi paātrinot lēmuma pieņemšanu. Jaunā kārtība samazinās birokrātisko slogu vairākām ministrijām un NBS.

Tāpat plānots sakārtot diplomātisko atļauju piešķiršanas kārtību un nodrošināt NATO valstu karakuģiem atvieglotu ienākšanu Latvijas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās. Atrunājot šo jomu noteikumu projektā, Latvija būs ieviesusi NATO noteiktās procedūras.

Jaunie noteikumi papildināti ar jaunu nodaļu, kas regulē NATO karakuģu ienākšanu mācību un manevru veikšanai un valsts drošības un aizsardzības spēju pastiprināšanai miera laikā. Tā kā par militāro mācību organizēšanu Latvijas teritoriālajā jūrā atkarībā no iesaistīto spēku lieluma lēmumu pieņem Ministru kabinets vai aizsardzības ministrs un politiskā līmenī atbalsts šo kuģu ienākšanai jau ir izteikts, papildus nepieciešams saskaņot tikai tehnisko informāciju.

Tāpat būtiski papildināta noteikumu nodaļa, nosakot Latvijas kompetento iestāžu rīcību gadījumā, kad ārvalstu karakuģis ienāk Latvijas Republikas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos vai ostās ārkārtēju iemeslu dēļ.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Ja tikai kāds “zaļais vietējais ierēdnītis” piektdienas
  pēcpusdienā neizsniegs iebraukšanas atļauju visai rašes flotei. 🙂
  Tad līdz pirmdienai jau būs nodibināta LPSR… 🙁

 2. patīkami ir dzirdēt, ka pret NATO karakuģu ienākšanu Latvijas ostās neiebilst arī mūsu politiski “piesardzīgā” elite, – Lembergu ieskaitot.

 3. Nekādā gadījumā nedrīkst vairs ļaut krievu kuģiem iebraukt Latvijas ostās, meklējot “patvērumu”. To krievi var izmantot tādā pašā veidā kā “humāno palīdzību” Ukrainā — lai ievestu savu karaspēku.

 4. … Visiem nopirktiem, :), trolliem nepatik si lieta … tamdel jau saukajas ar attiecigiem ‘apelacijam’, ka ‘okupantu karaspeks’ … u.t.t. !!!

  … Par velu … vajadzeja parcelties uz dzivi talak uz austrumiem agrak, kad vel par DDD maksaja … !

 5. loģiski , jo okupantu karaspēkam nepiedien teātri spēlet un formalitātes kārtot,. tam vienalga nav jēgas jo kas un kā spētu viņus apturēt?

Draugiem Facebook Twitter Google+