Latvijā
Sabiedrība

Ažiotāžas dēļ “nāves spēles” ieguvušas nevajadzīgu reklāmu 16

Foto: Fotolia

Valsts policija (VP) kopš gada sākuma pārbaudījusi 20 iesniegumus par to, ka jaunieši iesaistījušies izaicinājuma spēlēs – piecos gadījumos viņi nodarījuši sev maznozīmīgus miesas bojājumus, pārsvarā skrāpējumus rokās, šodien žurnālistiem pastāstīja VP Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Tāpat pagājušajā piektdienā policija saņēma informāciju, ka pa trešā stāva logu izkritusi 2005.gadā dzimusi meitene. Precīzu apstākļu noskaidrošanai policijā sākts kriminālprocess un tiek veiktas izmeklēšanas darbības ar cietušo meiteni un pārējām lieciniecēm.

Policija nesaista iepriekšminētos gadījumus ar izaicinājuma spēļu tiešu ietekmi. Tajā pašā laikā, vērtējot procesus kopumā, varot secināt, ka pusaudži uz izaicinājuma spēļu ažiotāžas viļņa atdarina atsevišķus spēles elementus, norādīja policijā.

Rinkevics gan uzsvēra, ka nevienā no šiem gadījumiem nav konstatēts noziedznieku grupējums, kura mērķis būtu panākt, lai pusaudži sev nodara miesas bojājumus.

Policija jau iepriekš paziņoja, ka jaunieši apmainās ar dažāda veida informāciju un sociālajos tīklos viens otru izaicina.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga norādīja, ka robeža starp informēšanu un tīmekļa spēļu popularizēšanu ir kļuvusi ārkārtīgi trausla, turklāt daļā gadījumu vecāki zinājuši par bērnu aizraušanos ar kaitīgām darbībām.

“Es gribu vērst uzmanību, ka šobrīd esam punktā, kad šī trauslā robeža ir pārkāpta,” sacīja inspekcijas vadītāja. Viņa arī minēja, ka, raugoties uz konkrētiem gadījumiem, bieži vien vecāki zinājuši par konkrētām kaitīgām darbībām. Kronberga arī pauda pārliecību, ka “problēmas, kāpēc bērni nodara sev pāri, patiesībā slēpjas mūsu savstarpējās attiecībās un vērtībās, ko mācam bērniem”.

Lai pasargātu bērnus no šādām aktivitātēm, Kronberga aicināja vecākus sekot līdzi bērnu uzvedībai un izpausmēm tīmeklī. Nepieciešamības gadījumā bērni var ziņot pa uzticības tālruni 116111.

Jau ziņots, ka “Net-Safe Latvia” Drošāka interneta centrs saņēmis desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu saistībā ar suicidālo sociālo tīklu spēli “Zilais valis”, kas liecina, ka šī spēle Latvijā strauji izplatījusies.

Kā skaidroja centra pārstāvji, “Zilais valis”, dēvēts arī par “nāves spēli”, ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota. Pašlaik aktivitātes izplatība ir īpaši strauja – jauniešu vidū esot “stilīgi un varonīgi” nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes.

Saistītie raksti

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī patlaban Latvijā neesot pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvji.

“Šī fenomena riska grupa ir emocionāli nenobrieduši un depresīvi noskaņoti pusaudži un jaunieši, kas nesaņem atbalstu ģimenē vai draugu vidū, uzskata, ka ir nevērtīgi un nevajadzīgi un vēlas pievērst sev līdzcilvēku uzmanību, liekot iedomāties, kā tas būtu, ja viņš vai viņa vairs nebūtu šajā pasaulē. Šādi pusaudži vieglāk pakļaujas citu manipulācijai. Tāpēc aicinu vecākus un skolotājus pievērst pastiprinātu uzmanību riska grupas jauniešiem un aktīvi rīkoties, ja rodas kaut mazākās aizdomas par iesaisti “Zilā vaļa” spēlē,” iepriekš uzsvēra Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

LA.lv