×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
20. septembris, 2012
Drukāt

Baltijas Ministru padome vienojas dibināt Visaginas AES projekta kompāniju

Foto - LETAFoto - LETA

Baltijas Ministru padomes sanāksmē Lietuvas galvaspilsētā panākta vienošanās dibināt Visaginas atomelektrostacijas (AES) projekta kompāniju un starpvaldību darba grupu, ceturtdien preses konferencē paziņojis Lietuvas premjerministrs Andrjus Kubiļus.

Projekta kompānija gan tiks dibināta tikai pēc konsultatīvā referenduma par Visaginas AES projektu, kas Lietuvā notiks 14.oktobrī, reizē ar Seima vēlēšanām. Vēlētājiem šajā referendumā būs jāatbild uz jautājumu, vai viņi atbalsta AES būvniecību.

Lietuvas, Latvijas un Igaunijas premjeri Andrjus Kubiļus, Valdis Dombrovskis un Andruss Ansips sanāksmē Viļņā parakstījuši memorandu par turpmāko darbību AES projekta attīstīšanā.

“Panākta vienošanās pēc referenduma dibināt kopīgu projekta kompāniju, bet līdz tam laikam risināt atklātos jautājumus, kuri vēl tiek diskutēti un saskaņoti. Starp kompānijām norisinās intensīvas sarunas. (..) Vienojāmies izveidot arī kopīgu starpvaldību darba grupu, kas palīdzētu koncentrēt šim projektam nepieciešamo atbalstu un koordinētu aktuālo jautājumu risināšanu,” norādījis Kubiļus.

“Visaginas AES projekts virzās uz priekšu,” viņš sacījis, piebilzdams, ka sarunas par šobrīd vēl neatrisinātajiem jautājumiem būtu jāpabeidz pēc iespējas ātrāk.

Dombrovskis savukārt uzsvēris, ka Latvija ir ieinteresēta piedalīties projektā.

Igaunijas valdības vadītājs apliecinājis, ka lēmums celt Visaginas atomelektrostaciju ir politiski svarīgs visam reģionam un viņa valsts ir apņēmusies tajā iesaistīties.

“Mēs gribam diversificēt enerģijas piegādes avotus, tādēļ vēlamies piedalīties,” norādījis Ansips.

Tomēr, kā norāda portāls “Delfi.lt”, Kubiļus atzinis, ka projekta partneriem izraisījušās zināmas šaubas sakarā ar konsultatīvā referenduma iniciatīvu Lietuvā.

Kā sanāksmes laikā uzsvēris Igaunijas premjers, izšķiršanās par to, vai celt kodolspēkstaciju, tiešām gulst uz lietuviešu pleciem. “Lietuviešiem jāpieņem lēmums – celt vai nē. Ja atbilde būtu “nē”, es būtu vīlies,” atzinis Ansips.

Viņam piekritis arī Latvijas Ministru prezidents, atzīstot, ka referenduma iznākums ir viens no svarīgākajiem jautājumiem.

Kā sacījis Ansips, Igaunija no jaunās AES vēlētos saņemt aptuveni 300 megavatu elektroenerģijas. “Uzskatu, ka tas ir visam reģionam svarīgs politisks protokols, bet tam jābūt arī ienesīgam – ne tikai no igauņu, bet arī latviešu un lietuviešu viedokļa,” viņš piebildis.

“Mēs virzāmies uz priekšu, par to šaubu nav. Pastāv atklāti jautājumi, par kuriem jādiskutē – gan tehniskā līmenī, gan kompāniju, gan parlamentu līmenī,” piebildis Latvijas premjers.

Tikmēr iepretī Lietuvas valdības ēkai ceturtdien bija sarīkota savdabīga protesta akcija, kuras rīkotāji pauda viedokli, ka referendumam par AES būvi jābūt juridiski saistošam, nevis konsultatīvam, vēsta portāls “Balsas.lt”. Laukumā uz zaļa paklāja pa pāriem bija sarindoti 2000 bērnu zābaciņu, pievēršot uzmanību apstāklim, ka pašreizējie lēmumi visvairāk ietekmēs tās paaudzes nākotni, kas pati referendumā vēl nevar piedalīties.

“Bērni aicina nākt uz referendumu. Viņi taču šobrīd nevar lemt par savu nākotni, turklāt tieši viņu pleciem tiks uzkrauti visi parādi,” sacījis viens no akcijas iniciatoriem, Seima deputāts Žilvins Šilgalis. Tādēļ aiznesīsim Andrjum Kubiļum 14 jautājumus par Visaginas AES – tos pašus jautājumus, uz kuriem līdz pat šim laikam tā arī nav atbildēts.”

“Sveiks, ja tev ir jau 18, gribu lūgt palīdzēt man. Tagad visi ies balsot uz referendumu par elektrostaciju. Arī Tu vari teikt, vai tā elektrostacija būs vai nē. Tev ir labi – tev jau ir astoņpadsmit, bet man tikai astoņi, un man neviens nejautā, lai gan pēc tam tā elektrostacija stāvēs arī tad, kad es jau būšu liela. Bet es vēl nebalsoju. Neļauj. Bet tev ļauj. Vai aiziesi?” teikts vienā no vairākiem simtiem bērnu vēstulīšu, kas sanestas laukumā kopā ar zābaciņiem.

Skvērā pie valdības ēkas līdzās paklājam ar zābaciņiem stāvēja astoņi protestētāji gāzmaskās ar plakātiem, kuros galvenokārt bija izteikti jautājumi “Vai rietumvalstis kļūdās, atsakoties no atomenerģijas?”, “Kādēļ nav plāna, kur apglabāt vecās Ignalinas AES atkritumus?”, “Visaginas AES saka, ka aizņēmumus atdosim 15 gadu laikā, bet Saimniecības ministrija – ka 60 gadu laikā. Kurš melo?”, “Kas garantēs, ka Lietuvas iedzīvotāji nebūs spiesti pirkt dārgu Visaginas AES ražotu elektroenerģiju?”.

Jau ziņots, ka Lietuvas Centrālajai vēlēšanu komisijai jūlijā tika iesniegti gandrīz 110 000 pilsoņu parakstu par juridiski saistoša referenduma rīkošanu Visaginas AES celtniecības jautājumā. Lai gan nepieciešamos 300 000 parakstu nebija izdevies savākt, tomēr arī tāds rezultāts liecināja par prāvas sabiedrības daļas attieksmi pret šo projektu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+