×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
31. jūlijs, 2017
Drukāt

Baltkrievu enerģija šķeļ baltiešus (15)

Foto - SPUTNIK/LETAFoto - SPUTNIK/LETA

Lietuvas ārlietu ministru Linu Linkeviču sadusmojuši viņa Latvijas kolēģa Edgara Rinkēviča izteikumi Baltkrievijas interneta portālam tut.by, ka Latvija nākotnē neatteiksies no elektroenerģijas, kas ražota Baltkrievijā topošajā Astravjecas atomelektrostacijā. Lietuva šo projektu vērtē kā bīstamu un uzskata, ka tās darbību vajag ierobežot. Taču kārtējās domstarpības nenāk par labu arī Baltijas vienotībai, kuru nereti esam uzsvēruši kā ārpolitikas prioritāti.

L. Linkevičs ziņu aģentūrai BNS sacījis, ka galvenais iemesls, kāpēc Latvija neplānojot bloķēt Baltkrievijas elektroenerģiju, esot centieni pievilināt Baltkrievijas kravas Ventspils ostai. “Spilgts piemērs ir Klaipēdas osta, kuru iecienījuši baltkrievi, un bez Klaipēdas viņiem ir grūti iedomāties eksportu. Bet ir arī Ventspils osta, tādēļ pieļauju, ka viņi vēlas vairāk sadarbības,” savu versiju skaidrojis L. Linkevičs.

Par nepamatotiem Lietuvas ārlietu ministra paziņojumus sauc E. Rinkēviča padomnieks Mārtiņš Drēģeris, tomēr nenoraida domu pirkt elektroenerģiju, kas ražota Astravjecas AES. “Latvija līdzīgi kā Lietuva uzskata, ka topošajai Astravjecas AES jāatbilst augstākajiem drošības standartiem, par ko ministrs vairākkārt runājis ar Baltkrieviju, kā arī ar Starptautisko atomenerģijas aģentūru (IAEA). Mēs neuzskatām, ka var pieņemt īpašas likuma normas, kas spētu atšķirt un noteikt aizliegumu pirkt nedrošā veidā saražotu elektroenerģiju,” skaidro M. Drēģeris.

Vai šāda Latvijas Ārlietu ministrijas pozīcija nekaitē Baltijas valstu vienotībai? Uz Latvijas solidaritātes trūkumu nopietnos jautājumos norāda Lietuvas interneta izdevuma “The Lithuania Tribune” galvenais redaktors Ruslans Irzikēvičs. “Latvijas pozīcija ir sarūgtinājusi Lietuvas sabiedrību, jo situācija ap Astravjecas AES ir bīstama,” uzsver žurnālists. Viņš norāda, ka Astravjecas AES jautājumā lietuvieši saņēmuši atbalstu no Igaunijas, Polijas, Zviedrijas, bet no Latvijas tāda neesot. “Tā nav Latvijas iekšēja lieta, kā iepriekš uzsvēris jūsu ārlietu ministrs. Tas ir starptautisks jautājums, jo Astravjecā AES celtniecība nav caurspīdīga, dzirdam par negadījumiem, un Lietuvā valda bažas par katastrofu, kura var skart Lietuvu un arī Latviju,” teic R. Irzikēvičs. Viņš uzsver, ka Baltkrievija AES veido, jo nepieciešama nauda un pieeja ES tīkliem, kuru lietuvieši lieguši, bet tagad sanāk, ka Latvija paver iespējas Astravjecā potenciāli saražotajai elektrībai nonākt Eiropā.

“Latvija vienmēr bijusi Lietuvai sarežģīts partneris, kad jāvienojas par reģiona enerģētiku. Vairākus gadus mums prasīja vienošanās par elektrības starpsavienojumu ar Zviedriju. Jūsu valstī joprojām ir problēmas ar gāzes tirgus liberalizāciju, jo nepieciešams atsaistīt no “Gazprom” gāzes. Baltijas valstis ir vienotas, kad tās darbojas kopā. Mums ir sašķidrinātās gāzes termināļi, un ar to jaudu nākotnē varam nodrošināt ar gāzi Ukrainu, ja kas notiek ar Krievijas dabasgāzes piegādēm. Jāpriecājas, ka notikusi sašķidrinātās gāzes revolūcija, un varam pie sevis uzņemt jebkuru kuģi ar to. Astravjecas AES ir politisks projekts Kremļa rokās, kura mērķis ir šķelt mūs. Mēs Baltijā mēģinām savienot savus enerģētikas tirgus, bet Baltkrievija vēlas nopirkt Latviju ar lētu elektroenerģiju,” uzsver Lietuvas Seima deputāts, bijušais Lietuvas vēstnieks ASV Žigimants Pavilionis. Viņš norāda, ka Baltkrievija pie Lietuvas robežām vēloties uzbūvēt otru “Černobiļu”. “Celtniecība, ticami, notiek padomju stilā. Lukašenko ir priecīgs, ka var nodarbināt cilvēkus un celtniecības uzņēmumus par Krievijas naudu,” piebilst deputāts.

Arī Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns vērtē, ka Lietuva Astravjecas AES kontekstā paļāvusies uz Baltijas valstu vienotību, tādēļ lietuvieši tagad ir nikni, ka nav saņēmuši solidaritāti no Latvijas. “Notiekošais ir ļoti nesolidārs solis pret Lietuvu, tā ir rīcība pret pašu interesēm,” uzskata M. Andžāns.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Leiši varētu atcerēties, ko viņi teica latviešiem, kas protesteja pret Būtiņģes termināla būvniecību…

 2. Brāļi aizmirsuši savu Ignalīnu. Tāpat dzelzsceļa posmo pie Vaiņodes. Tad gan varētu runāt.

 3. Un kā tad bija ar lielo solidaritāti, kad leiši, aci nepamirkšķinot, pieņēma pilsonības “nulles variantu”, lai zinot, ka ne latvieši, ne igauņi to nevar atļauties?

 4. Rinkēvičs,vienkārši,nav kompetents!Elektrība no baltijas loka ir nekvalitatīva!Tikko mēs pāriesim uz Eiropas standartiem atbilstošu strāvu,daudzi pamanīs atšķirību…

 5. Latvijas prokremliskie varturi vienmēr ir bijuši Maskavas ķīlis Baltijas vienotībā. Fekāliju stumdītājs, Rinkēvičs nav nekāds izņēmums. Atcerēsimiem superdārgos robežpunktus uz Lietuvas un Igaunijas robežām, kad daudzviet uz robežām ar Krieviju un Baltkrieviju darbinieki mitinājās vagoniņos, jo LC kropļi domāja, ka atgriezīs valsti Krievijas apkampienos un Freibergas un Zatļera Maskavas vizītes 9. maijā un viņu seperātās sarunas ar ienaidnieku.

 6. Lietuviesi var dusmoties cik tik ,bet stancija tiks uzcelta .Ar drosibu ir viss kartiba ,tapec ka loti tiek parbaudita celsana .Baltkrievija dara to ,ko uzskata par pareizu .Valst bus energetikas zina neatkariga no citiem un tas ir loti kolosali !

 7. Batjka palicis nikns uz lietuviešiem un lai sodītu tos, tas visu savu eksportu novirzīs caur Ļeņingradas apgabala ostām.Putins priecājas par Batjkas rīcību.Arī Latvijas ostām no Baltkrievijas nekas nespīdēs,jo šeit pēc putina domām atdzimstot ,,fašisms,, tikai nav saprotams kurā Latvijas pilsētā vai novadā,laikam fašisms atdzimst tāpēc ka ,, uz papīra,, valsts valoda skaitās latviešu un tā ir vienīgā ,,fašisma,, pazīme.

 8. Nezinu kā vispār pieļauj tādu atomstaciju būvi. Visā Eiropā jau atsakās no atomstacijām, visas pamazām slēdz. Baltkrievija nav ES, tad dara ko grib. Ka Lietuva grib celt AES, tas vispār ir murgs.

 9. Lietuvieši, bet kā tur ir ar to solidaritāti attiecībā uz pārrauto delsceļu uz Kauņu? Ko?

 10. hūtei vajag kremļa naudu un viss, sulaiņi cenšas!

 11. Un kā ar lietuviešu nojauktajām sliedēm? Tas nešķeļ baltiešu vienotību? Latvijas pozīcija ir pareiza

 12. Tāda Baltijas vienotība nemaz nepastāv. Kad Lietuvai ir izdevīgi, tad tā bez kavēšanās uzbūvē gan Būtiņģi LV pierobeža; uzcērt gāzes termināli, nekoordinējoties ar LV vai EE; novāc dzelzceļa sliedes uz Mažeiķiem un tik sola ko atjaunot jau padsmit gadus; nerunājot nemaz par ilgstošo ķīvēšanos ar RailBaltic (kad ES piedraud, tad tik spēj vienoties). Taču, kad pašai Lietuvai vajag kādu atbalstu, tad gan uzreiz pieprasa Baltijas vienotību.

Draugiem Facebook Twitter Google+