×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
12. aprīlis, 2018
Drukāt

Bankām jau esmu miris, izskatās – arī valstij: OIK maksājumi pārvelk strīpu plāniem par ražotni (30)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Dobeles novada Auros dzīvojošajam Gunāram Freimanim aiz muguras ir liela inženiera konstruktora pieredze, patentēta sniega lāpsta, patentējami vēl astoņi izgudrojumi un vēl lielāki nākotnes plāni. Paņemu viņu mašīnā Auros no lauku mājas un braucam “uz darbu” – uz Dobeli.

“Te man būs ražotne,” viņš saka, atslēdzot vienu no padomju armijas kazarmu mājām, kuru iegādājies īpašumā. Logiem priekšā aizsisti dēļi, telpās valda pamestība un garnadzības sekas. Nesen metāla zagļi aiznesuši čuguna radiatorus.

“Te ražošu prototipu, te strādniekiem būs ģērbtuves un dušas,” viņš vadā mani no vienas telpas uz otru. “Te mans izgudrojums tiks ražots masveidā, viņš norāda uz lielāko telpu, kurā šķembas un ķieģeļu atlūzas vēl blietē, ārsiena jānosiltina un tad jābetonē grīda. “Tas mans uzdevums šogad,” viņš nosaka.

Taču “Elektrum” rēķins par janvāri pārvelkot svītru šādiem nodomiem. Apskatu rēķinu: jā, patērēta 1 kWh, kas maksā vien 5 centus (bez PVN), taču aprēķins par pieslēgto 20 A jaudu no AS “Sadales tīkla” pieaudzē rēķinu līdz 40 eiro. Hm, es kā privātpersona tikpat janvārī samaksāju par 270 KWh…

Pirms desmit gadiem Gunārs Freimanis par 600 latiem izveidoja 60A pieslēgumu, kas no viņa pensijas nebija viegli. Ar katru gadu elektroenerģijas lietošana daudz dārgāka, nekā amatnieks sākumā bija rēķinājies. “Tad man bija 40A pieslēgums, lai es uzņēmumā varētu darbināt vismaz divas mašīnas. Augustā bija pirmais lielais rēķins, pēc kura biju spiests jaudas samazināt uz pusi – uz 20A, ar kuru varu darbināt vien metināmo aparātu. Kamēr neko daudz neražoju, tikmēr ar šiem 20A pietiek. Ražotnē ziemā nestrādāju, jo tur man nav apkures. Nedaudz padarbojoties, janvārī patērēju vienu kilovatstundu un… saņēmu rēķinu par 39,92 eiro. Murgs kaut kāds! Atklāta laupīšana! Ja tā turpināsies, tā taču ir puse no betona grīdas izmaksām!”

Tas sezonālais risinājums, ko AS “Sadales tīkli” piedāvā zemniekiem kaltēm, viņam neder. Viņš strādā reizi no reizes – kad ir pasūtījumi rotaslietām, atslēgām, puķu kastu turētājiem, eņģēm u.c. Tā būs arī tad, kad jāizveido prototips savam izgudrojumam. Kopējā darbagaldu (frēzmašīnu, virpas metināmā aparāta) uzstādītā jauda ir pāri par 60KW. “Man ir tā: varbūt nevajag trīs mēnešus, bet tad trīs dienas vajag,” skaidro meistars. “Visus nē, bet divus darbagaldus uzreiz darbināt vajag gan, un tad ar 40A nepietiek.”

“Maksa par kWh ir atkarīga no izvēlētā pieslēguma, skaidro AS “Sadales tīkls” komunikācijas speciālists Artūrs Zālītis. “Šajā gadījumā klients ir juridiska persona, pieslēgums ir 0,4 kilovoltu līnijā, 3 fāzes un 20 ampēri, kas ir pieslēgums ar salīdzinoši lielu jaudu, priekš maza ikmēneša elektroenerģijas patēriņa.”

Viņš norāda, ka klientiem rēķini tiek piestādīti atbilstoši noslēgtajam līgumam un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātajiem elektroenerģijas sadales sistēmas tarifiem, arī pie 0 kWh patēriņa.

“Lai samazinātu ikmēneša maksu par elektroenerģijas pieslēgumu, klientam ir iespēja izvērtēt sev nepieciešamo pieslēguma jaudu un veikt pieslēguma jaudas samazināšanu, vēršoties AS “Sadales tīkls”. Jaudas samazināšana klientiem ir bez maksas,” norāda Eglītis. Taču Gunāru Freimani šāds variants neapmierina. Viņam jaudas ir pat par mazu un uz laiku atteikties no tā arī nav iespējams, tāpēc arī nav vērsies AS “Sadales tīkls”.

 

Kā izgudrojumu ieviest ražošanā

Lai šī kazarmu ēka varētu pārtapt par ražotni, tajā jāiegulda milzums līdzekļu. Uzņēmums, kurā plānots īstenot grandiozos plānus – SIA “Gunāra Freimaņa amatniecības meistardarbnīca” pēdējos gadus neuzrāda kādu kustību, aizpērn bija 3000 eiro apgrozījums, pērn vairs tikai 100 eiro, turklāt uzrādīti zaudējumi 1140 eiro apmērā, atrodams firmas.lv izziņā. Meistars atzīst: “Uzņēmums pagaidām nestrādā, bet pēc patentu apstiprināšanas paredzētas 20 darba vietas. Bija paredzēts, ka šogad uztaisīšu pirmā ražojuma prototipus pēc patenta.”

Ideju un plānu viņam netrūkst. Viņš rāda bildes ar saviem līdzšinējiem darinājumiem – neatmūķējamo durvju slēdzeni ar atslēgu, speciālo āmuru ar titāna kātu vecu mēbeļu finierējuma atjaunošanai, mērin­strumentu – tā saukto “kaķi” guļbaļķu ēku būvētājiem, oriģinālu siksnas sprādzi ar īpašnieka iniciāļiem. Nespēju visu bilžu kaudzi izskatīt, tāpēc jautāju: bet jaunie izgudrojumi? Ko šeit ražos?

Meistars ne par ko nevēlas atklāt, ko tieši. Baidās, ka kāds var šo ideju nozagt. “Pirmais no tiem deviņiem ir tāds, kāds ir vajadzīgs katrā mājā, kādu pasaulē pagaidām neražo. Līdz vasarai būs paraugs, ko es tūdaļ nopatentēšu. Otra būtu virtuvē katram vajadzīga lieta. Trešais būtu mērinstruments gan galdniekiem, gan būvniekiem, gan metāl­apstrādātājiem,” tas ir vienīgais, ko viņš atklāj. “Kad pirku materiālu paraugam, pārdevējs interesējās, priekš kam tādu vajagot? Cilvēki ir ļoti ieinteresēti atšifrēt, kas tas par produktu. Viens lieks vārds, un šo ideju var pasteigties īstenot kāds cits. Zinu, ka ASV patentu piešķiršanas vēsturē reiz patentu dabūja tas, kurš bija iesniedzis stundu agrāk.”

Freimaņa kungs grib patentēt arī koka ēku konstruktīvu risinājumu, iekārtas šo koka ēku izgatavošanai, kā arī iekārtas ūdens atrakcijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Vai tad nav Racionālāk paņemt vecu kravas auto 200/300zs(140/150/210kw) motoru +ģenerātors +transform. uz kādiem 100kw/15-20-30 A .Cik ? LAi varētu izmanto lēto degvielu-pārstrādātu eļu,petroleju ,dīzeli nepieciešamas aprīkot ar HHO ģeherātoru .Rezultātā tiek iegūts lēts elektrības avots ..Piemērots tieši šādiem gadijumiem …kw/h izmaksas nosaka izmantojamās degvielas iegādes cena 10-20c/L bet ja tiek iepirkta izmantota cepameļļa vai transmisiju eļļā cena var sarukt līdz simboliem.

 2. Lai izgudrotājs izmanto saules enerģētiku. Kāpēc negrib?

 3. Sadales tīkls OIK nesaņem. Tas aiziet sīko elektrības ražotāju kārajās mutēs. Par ko ir cepiens? Lielie elektrības ražotāji saņēma vismazāko piemaksu par kWh un tagad tā ir TIKAI “mazajiem zaļajiem” no kuriem valsts enerģētikai nav nekāda labuma. Pašvaldības tā sev lētāku siltumu varbūt dabū. Varbūt, ja nenozog pa ceļam.

 4. cilvēks parastais Atbildēt

  Vecīt, “inženierīt” nopērc Mersedesu. Ne 200A, bet 600A un nebrauc ar to. Parēķini cik tas izmaksātu. ELEKTRĪBA ROZETĒ NERODAS NO SVĒTA GAISA.

 5. Mums jau elektriba apzeltita un pa platina kabeliem tiek pievadita.Vini nekaunas katru gadu sanemt pelnu miljonos, Tacu vajadzetu reiz nolaisties uz zemes un mazinat apetiti,slaukt cilvekus,Jo tikko ka elektribai pacel cenu ta visam lidzi aiziet,

 6. Latvijā ir izveidota sistēma kurai nav ekonomiska pamatojuma elektrības tirdzniecībai par summu, kura tiek uzrādīta klientu rēķinos. Un tur elektrības cena ir vidēji neliela. Man ,piemēram ,28,5% no rēķina summas. Mazāk par 1/3 daļu ! Par galveno “laupītāju” izlikti Sadales tīkli. Man 38 % rēķina. Valsts arī daudz neatpaliek ,jo ar OIK un PVN ,oik atsevišķi vēlreiz apliekot ar pvn ,”paķer” līdz 33,5 % !!!
  Īpatni ir ziņojumi par OIK saņēmējiem. Vismazāk saņem vēja stacijas, visvairāk 2 gāzu veidu ražotāji. Un te jautājums. Vai par zaļo enerģiju ir nosaucama enerģija ,ko iegūst no kukurūzas,tās lauku apstrādei un transportam izmantojot, turklāt valsts subsidētu ,dīzeldegvielu ?!

  • Analizējot savus un dažu kaimiņu rēķinus ,noskaidrojas īpatna formula OIK summas “uzlikšanai”. Vienkāršoti ,ja elektrības cena aprēķināta par 10 eiro ,tad OIK ir 5 eiro !!! Un stāsti par amperāžas svarīgumu ir tikai blefošana. Vasarā mājā tērējot mēnesī 600 kwh man OIK tiek pierēķināts tieši puse no elektrības cenas ! Un pāri visam PVN ! Par kādu ,teiksim, piena konkurētspēju var runāt mans kaimiņš -zemnieks,robotizēti slaucot un apkopjot turpat 300 govis ? Visu aprij elektrības rēķins. Situācija ir tik nenormāla ,ka nopietni rēķinām vai paša dīzeļģenerātors un ar nelielu vēja ratu un kūts jumtu dienvidu pusē apliktu ar saules paneļiem ,nesanāks lētāk. Šobrīd viss sliecas uz to ! Atkrīt nenormāli lielie Sadales tīklu rēķini ,nav oik un pvn. Izskatās ,ka arī amortizācija ietilps 3-3,5 gados.

 7. Jānis -pensionārs Atbildēt

  Nesaprotu šo LA sistēmu ,kura regulāri nepieņem manus komentārus. Cik liela cenzūra ,vai “pareizā uzskata” drukāšana

 8. Jānis-pensionārs Atbildēt

  Skatos diskusijas par OIK TV un jākonstatē ,ka pat itkā objektīvi raidījumu vadītāji ļoti slikti “pārzin drēbi” ,uzdod nesistemātiskus jautājumus,pieļauj atbilžu formulētāju “klaju muldēšanu” .Pārsteidzoši ,bet par to ,ka daudz maksā paši ,vienmēr izvairās runāt. Būtība tiek allaž novirzīta uz mistisko “tiesiskās paļāvības” principa absolūtismu ,kas ,protams,tā nav. Jo vairāk ,kad ES ir ziņojusi ,ka 10 gadus šī darbošanās ir bijusi neatļauta. Var teikt ,ka viens kombinātors ar juristu komandu,parasti tiek norādīts uz “ģeniālo” Šķēli , izveidojuši valsts garantētu maksājumu sistēmu 400 uzņēmējiem ,starp kuriem bariņš nezinīšu ,daži lielražotāji,piemēram ,Latvenergo, un ,uzskatu ,viegli noskaidrojams ,patiesā liellabuma ieguvēju skaits. Visā šajā afērā ir 3 ieguvēji. Valsts budžets ar saviem 33% nodokļu ,Krievijas gāzes kurinātāji ,Sadales tīkli kam arī tiek pieskaitīti parasti ap 33 % rēķinu summas,un nezināms skaits tiešo neko neražojošo ,vai maskēti ražojošo bariņš.

 9. Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

  Bijušie kompartijas darboņi vienkārši grib pierādīt, ka neatkarīga Latvija nevar pastāvēt. PVN iekasē tikai preci vai pakalpojumu pārdodot, neviss iegādājoties visu nepieciešamo ražošanai. Tā saucamā PVN priekšapmaksa ir tikai nodoklis ieguldījumiem ražošanā, kurš ir lielākais ražošanas attīstība bremzētājs.

 10. Piekrītu komentāram Atbildēt

  Kādu apkalpošanu prasa kabelis laukos,kurš ir ierakts zemē un par kuru esmu samaksājis vairākus tūkstošus Latvenergo,lai gan pašizmaksa tam bija daži simti.Esmu jau samaksājis uz priekšu milzīgu summu.

 11. Vasts negrib atbalstit pensionarus bet aplaupit gan.

 12. Sapņi , sapņi …. vajag tik rokā zīli – un kokā medni .

 13. Nenosodiet mani- tas ir tikai mans viedoklis. Tā pat kā katrs pārējais kurš komentēja. Katru reizi kad kāds vēlas uzsākt jaunu lietu un biznesu tiek nosodīts utt. Daudzi šo cilvēku nezin. Varbūt viņam bij lieli plāni kā uzlabot savu dzīvi un dot cilvēkiem darba vietas. Bet tiek nosodīts par to ka viņš runā par izdevumiem. Ik viens kurš vēlas uzsākt kautko Latvijā tiek nolikts pie vietas ar lielajām firmām. Daudziem cilvēkiem vienkārši skauž. Žēl ir teikt bet Latvija izmirst. Neviens neatbalsta Latvijā ražotu. Tikai kritizē. Žēl būt Latvietei.

 14. <White
  Nekādas sēdēšanas! Kustība notiek Rietumu virzienā: Pēdējā laikā no Latvijas gadā izbraukušo cilvēku skaits stabilizējies un ir ap 20 000, trešdien Saeimas Eiropas lietu komisijas sēdē norādīja Finanšu ministrijas Tautsaimniecības analīzes departamenta vadītāja Inta Vasaraudze.

 15. Nezinu ,nezinu ,ko šis prātvēders >>>Black (12.04.18. 14:53) ir sapīpējies izsakot savu viedokli :…
  . Ejiet un, pajautājat jebkuram neatkarīgam būvniekam un veikalniekam, noskaidrojiet, cik maksā elektroiekārtas, cik bieži tās ir jāmaina, cik bieži jāapkopj, samaksājiet, un izdaliet izmaksas uz visu šo līniju uzturēšanas laiku, pieskaitot vēl šīm izmaksām arī naudas aizņemšanās cenu, pieskaitiet vēl izmaksas, ko rada tīklam pieslēgta transformatora tukšgaitas patēriņš, un ātri vien jums mainīsies sapratne, vai jūsu pieslēgums jums pienākas par brīvu.

  Tieši tas pats ar OIK maksājumu – nu ja kādam liekas, ka OIK ir pārāk liels, tad nopērciet savu ražošanas iekārtu, kas saražo jums nepieciešamo apjomu, un dzīvojiet laimīgi, ātri vien atjēgsieties, ka ar esošo elektroenerģija cenu – 30-35 EUR/MWh nav iespējams uzbūvēt PILNĪGI neko, un ka BEZ atbalsta elektroenerģijas ražotājiem, kaut vai tiem pašiem Rīgas TECiem jau šī gada februāra beigās un marta sākumā, Latvijas vidusmēra pamuļķis – OIK apkarotājs – jau būtu sēdējis tumsā
  Varbūt , viņam vajadzēja pie visa piebilst ,ka šis pats OIK apkarotājs ,būvējot savu personīgo māju, pērkot celtniecības materiālus,ķieģeļus,cementu ,koka un metāla izstrādājumus ,samaksājot
  transporta pakalpojumus un darba algas ir samaksājis arī visam PVN ! Un tagad ,kad viss ir gatavs
  par savu apdzīvojamo platību joprojām jāmaksā PVN ? Un nevienam neienāk prātā ,ka pēc laiciņa
  atkal būs kaut kas jāpielabo ,jāpārveido u.t.t.
  Vēl trakāk ir,… ja esi pirms ,,N” tiem gadiem iegādājies transporta līdzekli un patreizējā brīdī tas
  nolikts uz ilgāku laiku garažā , vai ,,žogmalē” un to neizmanto .Vienalga transporta nodevu maksāsi ragā .
  Tādēļ ,nevajag birdināt asaras .ka OIK iepirkumi ir tik neapskaužami ,,zemi ” ka par MWh cenu
  nav iespējams uzbūvēt ,,pilnīgi ne ko ” Varbūt ,labāk paiet malā ,un necerēt uz ,,ķīseļa kalniem” kurus pienesīs piena upes .

  • Taisnība Jums ir. Visi grib naudu, ieskaitot OIK ražotājus. Paši nolemj elektrības pārdošanas cenu, labi ka noteica tikai tik lielu. Viņiem nekas netraucēja pārdošanas cenu noteikt reizes četras lielāku. Arī tas ampērs skrienot par to elektrības vadu ēd to kopā, ka nespēj ne mainīt. Tas jau nekas, ka tie vadi PADOMJU LAIKOS SAVILKTI DAUDZ RESNĀKI, NEKĀ TAM PATĒRIŅA AMPĒRAM ŠODIEN NEPIECIEŠAMI, JO RAŽOŠANAS NAV,salīdzinot ar padomju laiku. Un ja pulkāk ampēru, resnāki elektrības stabi vajadzīgi, kā citādi tos pulkos ampērus noturērsi. Un stabi arī biežāk jāmaina, pūst daudz ātrāk, nekā padomju laikā.FAKTISKI, RAŽOŠANA IR IZNĪCINĀTA, BET IENĀKUMUS GRIB TĀDUS PAŠUS, KĀ RAŽOJOT. TAD NU VALDĪBAS VĪREĻU VIENĪGAIS UZDEVUMS IR UZBLĪDUŠO VALDĪBAS APARĀTU PABAROT IZDOMĀJOT VISĀDUS LĪDZEKĻUS VALSTS PAMATIEDZĪVOTĀJU KLAJĀ APLAUPĪŠANĀ.

 16. miljoniem peļņas un vēl par maz ,kuram tā alkatība?

 17. Protams, ka lielai daļai sabiedrības ārkārtīgi nepatīk ne OIK, ne arī “Sadales Tīkla” tarifi, bet šī lielā sabiedrības nepatika tikai parāda to, cik aplama un postoša ir bijusi līdzšinējā tarifu politika, kuri pakļaujoties sabiedrības neprātam un alkatībai, ir tik ilgstoši piekopuši politiku.

  Ilgu laiku politiķi, lai nekacinātu “tautu”, mazajiem uzņēmējiem un it īpaši mājsaimniecībām, tika aplami noteikts, ka par elektroenerģijas pieslēgumiem nav jāmaksā nekādas abonēšanas maksas. Protams, ka tas bija ar naivu cerību, ka gan jau lielie patērētāji un vairāk patērējošās mājsaimniecības gan jau uz saviem pleciem iznesīs šo izmaksu slogu.

  Tas ir pilnīgs absurds, ir jābūt cilvēkam ar ārkārtīgi zaglīgu, klaji parazītisku domāšanu, vai arī pilnīgam analfabētam ekonomikā, lai atļautos apgalvot, ka tīkla operatoram nav nekādu izmaksu un zaudējumu par to, ka tiek bezjēdzīgi uzturēti pilnīgi neizmantoti vai arī ļoti maznozīmīgā apjomā izmantoti elektroenerģijas pieslēgumi.

  Apsvērumus par to, ka “man taču jau šo vadu uzbūvēja PSRS laikos” varat atstāt savai laidaram – lai šādi “vadi” nebūtu zaudējumus nesoši, ir jāizpildās vienam ļoti konkrētam nosacījumam – līnijai un transformatoram ir jābūt saprātīgi noslogotam. Pretējā gadījumā izmaksas vienkārši pārvērtīsies operatora zaudējumus, par kuriem samaksā citi patērētāji.

  Ja kādam šķiet, ka pirms desmit vai divdesmit gadiem uzbūvēta vada un transformatora uzturēšana neko nemaksā, tad ejiet un galu galā, pajautājat jebkuram neatkarīgam būvniekam un veikalniekam, noskaidrojiet, cik maksā elektroiekārtas, cik bieži tās ir jāmaina, cik bieži jāapkopj, samaksājiet, un izdaliet izmaksas uz visu šo līniju uzturēšanas laiku, pieskaitot vēl šīm izmaksām arī naudas aizņemšanās cenu, pieskaitiet vēl izmaksas, ko rada tīklam pieslēgta transformatora tukšgaitas patēriņš, un ātri vien jums mainīsies sapratne, vai jūsu pieslēgums jums pienākas par brīvu.

  Tieši tas pats ar OIK maksājumu – nu ja kādam liekas, ka OIK ir pārāk liels, tad nopērciet savu ražošanas iekārtu, kas saražo jums nepieciešamo apjomu, un dzīvojiet laimīgi, ātri vien atjēgsieties, ka ar esošo elektroenerģija cenu – 30-35 EUR/MWh nav iespējams uzbūvēt PILNĪGI neko, un ka BEZ atbalsta elektroenerģijas ražotājiem, kaut vai tiem pašiem Rīgas TECiem jau šī gada februāra beigās un marta sākumā, Latvijas vidusmēra pamuļķis – OIK apkarotājs – jau būtu sēdējis tumsā un maksātu bargas soda naudas kaimiņu valstīm par reģionālas energoapgādes avārijas izraisīšanu.

 18. a kāds sakars ar OIK?

  • Kādu apkalpošanu prasa kabelis laukos,kurš ir ierakts zemē un par kuru esmu samaksājis vairākus tūkstošus Latvenergo,lai gan pašizmaksa tam bija daži simti.Esmu jau samaksājis uz priekšu milzīgu summu.

 19. Vecais sasapņojies. Tādā šķūņa ražotnē viņš var izgatavot tikai dārgus štruntus. Tautieši, kuri viņu te komentāros atbalsta, labprāt tādu vajadzīgu štruntu nopirks. Bet ne no onka un ne vietējā ražojuma. Aliexpresā paņems ķīniešu lētuci.

 20. OIKmurgs turpinās! Cik ilgi vēl!?

 21. Ražošana Latvijai nav vajadzīga, pat kaitīga. Jo būs vajadzīgi ievestie strādnieki, kas var apdraudēt latvju nācijas tīrasinību. Būsim labāk “tilts starp Austrumiem un Rietumiem”… vai vismaz – patilte… .

 22. America first! Laiks ikvienam apjēgt – pirmāmkārtām jāstiprina demokrātija citadele, tad arī perifērijas valstis (reģioni) dzīvos labāk. Ne visi, bet tikai “vienlīdzīgākie par vienlīdzīgajiem”.

Draugiem Facebook Twitter Google+