×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Piektdiena, 17. augusts, 2018
2. jūlijs, 2017
Drukāt

Baudām Rundāles pils jaunumus! (2)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Rundālē jau uzziedējušas rozes, un vakar pils dārzā svinēja ikgadējos Dārza svētkus. Baudot krāšņos rožu dārzus, vērts apskatīt arī pili, kurā apmeklētājiem atvērtas četras jaunas telpas ar ekspozīcijām: pa vienai ampīra un bīdermeiera stilā, hercoga medību kabinets un vannas istaba. Savukārt pils vestibilos atklātas divas izstādes, kas veltītas medību tēmai.

Vīrišķīgais ampīrs

Smagnēja greznība – ampīra stila nosaukums radies no vārda empire (franc. impērija). Tas iezīmēja klasicisma vēlīno posmu, kas ģeopolitiski saistās ar divu impēriju – Francijas un Krievijas – ideoloģizēto mākslu un arhitektūru.

Viena no ekspozīcijas dominantēm ir Mežotnes pils klātbūtne ar griestu gleznojumu rekonstrukcijas etalongleznojumiem un tēlniecisko sienu frīžu fragmentiem. Mežotnes pilī reiz atradies arī monumentālais bronzas un malahīta pulkstenis, kuru Sanktpēterburgas rūpniecības izstādei 1829. gadā bija izgatavojis meistars Andreass Šreibers. Tipiski franču ampīra piemēri, kas atrodas šajā telpā, ir vitrīnu skapji, apaļš galds ar “lauvas kājām”, kāršu galdiņš un mēbeļu komplekts, kas sastāv no vertikāla sekretāra un kumodes ar zeltītas bronzas rotājumiem. Francijā darināta lustra, pieci bronzas kamīna pulksteņi un īpatnējs pulkstenis, kas ietverts porcelāna vāzes korpusā. Bankete ar kokā grieztām gulbju galvām reiz atradusies Pavlovskas pilī, tā darināta 1804. gadā pēc arhitekta Andreja Voroņihina meta. Vitrīnās apskatāms Francijas, Krievijas un Vācijas porcelāns.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vakar. 1. jūlijā biju Rundāles pils Dārza svētkos. Izmirku kā suns! Ber rožu dārzs ir fantastisks, tā ir laikam lielākā rožu kolekcija Latvijā un Baltijā. Esot apmēram 2600 šķirnes. Lielākā daļa jau zied! Kad būs saulaināks laiks, brauciet un baudiet! Milzīgs paldies rožu dārza saimniecei Dainuvītei Brūverei un pārējām dārzniecēm par šo unikālo un ideāli aprūpēto rožu kolekciju!
    Piebildīšu par vēsturiskajiem parka celiņiem. Vēsturiski autentiskais segums ir zemes celiņi ar grants kārtu. Ziemā tos grūti notīrīt, jātīra sniegs ar visu granti. Vasarā sausā laikā apavi noput, bet vakardienas lietū celiņi bija dubļaini. Ar labiem apaviem labāk uz pils dārzu neiet. Saprotu, ka 18. gs. cita seguma nebija, taču kāpēc tagad vajag mocīties? Varbūt daļu celiņu nosegt ar mūsdienīgāku, praktiskāku segumu? Saprotu, vēsturniekiem tā būs ķecerība, taču 18. gs. nebija arī WC, elektrības un centrālapkures, nerunājot par papīra dvieļiem, šķidrajām ziepēm un dušām, tomēr tagad mēs pilīs atļaujamies ierīkot mūsdienu labierīcības.

  2. Tur laikam ir muzeja Direktors… ( ar lielo ). Ar interesi savā darbā.

Draugiem Facebook Twitter Google+