Pasaulē
Eiropa

Bažījas par Kremļa ietekmi Austrijā6


Vīnes iedzīvotāji protestē pret kanclera Sebastiana Kurca (plakātā no kreisās) un vicekanclera Heinca Kristiana Štrāhes politiku imigrācijas jomā.
Vīnes iedzīvotāji protestē pret kanclera Sebastiana Kurca (plakātā no kreisās) un vicekanclera Heinca Kristiana Štrāhes politiku imigrācijas jomā.
Foto – AFP/LETA

Savulaik Austrijas Brīvības partijas politiķis Heincs Kristians Štrāhe, atsaucoties uz informācijas avotu Krievijas izlūkdienesta vadībā, biedēja savus tautiešus, ka patvēruma meklētāju aizsegā valstī ierodoties tūkstošiem islāma džihādistu. Pēc panākumiem pērn oktobrī notikušajās parlamenta vēlēšanās Brīvības partija tagad ir valsts trešā lielākā partija un darbojas valdošajā koalīcijā.

 

Pasaki man, kas ir tavi draugi…

Kremļa politiku atbalstošās Brīvības partijas pārstāvji vada trīs stratēģiski svarīgas ministrijas – Aizsardzības, Iekšlietu un Ārlietu, bet tās līderis Heincs Kristians Štrāhe ieņem vicekanclera amatu. Lai gan Štrāhe pēc kļūšanas par vicekancleru ir mazinājis savu radikālo retoriku, par viņa politisko ievirzi liecina viņa draugi, atzīmē laikraksts “Der Standard “. Bosnijas serbu autokrātiskais vadonis apsveicis “dārgo draugu” Štrāhi ar panākumu vēlēšanās un apbalvojis viņu, kā arī Krievijas baikeru grupu “Nakts vilki”, kuras goda biedrs ir prezidents Vladimirs Putins, ar medaļām. 2016. gadā Austrijas prezidenta vēlēšanās tuvu uzvarai bija kandidāts no Brīvības partijas, kas noslēgusi sadarbības līgumu ar Krievijā valdošo partiju “Vienotā Krievija”.

Kā ziņo Vācijas laikraksts “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Vācijas kanclere Angela Merkele esot izteikusi savas bažas Austrijas kancleram Sebastianam Kurcam, ka, Brīvības partijas pārstāvjiem ieņemot svarīgus amatus valdībā, Rietumu izlūkdienestu rīcībā esošā sensitīvā informācija varētu tikt noplūdināta Maskavai.

Vēlāk kancleres preses dienests noliedza šo ziņu, taču tā nav pirmā reize kopš pērnā rudens vēlēšanām, kad Vīnei nākas dzirdēt par šādām aizdomām, atzīmē “Der Standard”. Un tas nav tikai tāpēc, ka Brīvības partija, kas tagad darbojas valdošajā koalīcijā, parakstījusi sadarbības līgumu ar Kremļa partiju. Kā atzīmē tīmekļa ziņu vietne “The Daily Beast”, Brīvības partijas vadītāji jau vismaz desmit gadus centušies izveidot kontaktus ar Kremļa amatpersonām un labējas ievirzes politiķiem citviet Eiropā.

 

Ierobežota sadarbība ar ārzemju izlūkdienestiem

Austrijas izlūkdienesta pārstāvis intervijā laikrakstam “Der Standard” atzinis, ka Austrijas izlūkdienesta sadarbība ar ārzemju izlūkdienestiem ir minimāla, jo ārzemju kolēģi uzskatot, ka austriešu drošībnieki rīkojas neprofesionāli, tas ir, izpļāpā noslēpumus. Brīvības partijas līderis Štrāhe, vēl pirms kļūt par Austrijas vicekancleru, kādā televīzijas intervijā bija izteicies, ka aiz bēgļu krīzes stāv “pasaules policists” – ASV, nepaskaidrojot šīs informācijas avotu. Izdevums “Buzzfeed” atklājis, ka pirms dažiem mēnešiem ar Brīvības partiju saistītā labējas ievirzes žurnālā “Info-Direkt” ar atsauci uz anonīmu avotu Austrijas militārajā izlūkdienestā bija publicēts raksts, kurā apgalvots, ka ASV esot maksājušas cilvēku kontrabandistiem par nelegālo imigrantu nogādāšanu Eiropā. Austrijas Aizsardzības ministrijas amatpersonas bija pārsteigtas par šādu “atklājumu”, taču tas nekavēja Krievijas valsts radiosabiedrību “Vesti FM” izmantot šo “informācijas bumbu”. Kā atzīmē “Buzz­feed”, uz viena no žurnāla “Info-Direkt” numura vāka nesen bija Krievijas prezidenta Vladimira Putina portrets ar virsrakstu “Mēs gribam kādu līdzīgu Putinam”.

Analītiķi uzskata, ka pēc Brīvības partijas iekļūšanas Austrijas valdībā tā neizvirzīs prasību atcelt ES sankcijas pret Krieviju. “Viņi nespēs apstrīdēt Austrijas politikas ģenerālo līniju,” atzīmē Antons Šehovcovs, eksperts Eiropas labējo organizāciju lietās. Lai mazinātu aizdomas citās ES valstīs, Brīvības partija izvirzījusi par ārlietu ministri Karinu Kneislu, neatkarīgu eksperti Tuvo Austrumu lietās. Austrijas kanclers Sebastians Kurcs nolēmis pārcelt vairākas Ārlietu ministrijas nodaļas, kas darbojas ar ES lietām, uz savu biroju. Kanclers Kurcs atkārtoti apliecinājis, ka Austrija turpinās ievērot ES nostāju.

LA.lv