×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
4. marts, 2016
Drukāt

Bez kazas, kroga un automašīnas (33)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nupat beidzu pārlasīt rakstnieka Alfrēda Dziļuma brīnišķīgo grāmatu “Saplēstā krūze” (Rīga, “Liesma”, 1990.).

Esmu dziļā neizpratnē, vai jaunā seriāla radītāji ir vispār šo darbu izlasījuši un sapratuši tā dziļo jēgu. Izmantojot šo rakstnieka darbu, vajadzēja tapt tādiem latviešu filmu šedevriem kā mākslas filma “Puika”, “Cilvēka bērns” un daži citi kinodarbi. Seriāla ar nosaukumu “Saplēstā krūze” veidotājiem vajadzēja kaut mazāko cieņu just pret autora darbu. Nosaucot galvenos varoņus literārā darba varoņu vārdos, tiek radīta nojausma, ka tas ir veidots pēc A. Dziļuma grāmatas, bet šie radītie tēli dzīvo svešā vidē pilnīgi svešu, pašu seriāla veidotāju izgudrotu dzīvi. Tikai daži piemēri: Liesma iziet par sievu pie lauku saimnieka Zelmeņa, kuram ir zeme pat labāk iekopta nekā Liesmas tēvam Rijkuram, kuram draud ūtrupe, bet nevis pie kaut kāda krodzinieka. Viņai piedzimst meitene, nevis zēns, un par bērna slepkavības mēģinājumu grāmatā nav pat domāts. Meitene augot ļoti līdzinās Ērika un Nates meitai Dainai. Nate iebrauc Ērika izūtrupētajā saimniecībā ar saimnieka par neizmaksāto algu dotajām govīm, kuras ir piesietas pie aizlienētajiem ratiem, nevis ar automašīnu. Kazas, krogs un automašīnas šajā darbā vispār nav pieminētas!

Ja dzīvi būtu rakstnieka Dziļuma autortiesību pārstāvji, tad, manuprāt, tur būtu viens pamatīgs tiesas process, kurā uzvarētu Dziļumu pārstāvošā puse.

Leontīne Apšeniece

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Prieks redzēt mūsu tautai tik saprotamu seriālu. Gaidījām ar nepacietību tos vakarus.Vai esam tik degradēti,ka prieku var sagādāt gānīšanās par daudzu mākslinieku darbu.

 2. Paši savu vēsturi degradē. 30-tie gadi padarīti nožēlojami, pilni deģenerātiem. Kam tas bija vajadzīgs?

 3. Seriāls skatās lieliski!
  Ar vien gaidu nākamo sēriju.
  Labs materiāls pārdomām!

 4. Man jau gan vislabāk patika kadri, ka Latvijas armija karavīrs 30-tajos gados pārnāk no karadienesta krievu zaldātu gimnastjorkā un vesčmešoku plecos. Vai tiešām šī putrojuma veidotāji nevarēja ieiet vismaz kara muzejā, paskatīties, kāds bija Latvijas armijas ietērps?

 5. Neesmu lasījusi ,bet seriāls man ļoti patīk.Tas tik ļoti atgādina bijušos Latvijas laikus un tagadni.Mans tēvs daudz stāstījis par tiem laikiem un sevi.Krogs agrāk kalpojis arī kā kultūras nams,jo tur dejojuši un iepazinušies.Tēvs bijis diezgan turīgs saimnieks-vecpuisis.Sievietes pie viņa uz Vidzemi braukušas no dažādām Latvijas pilsētām un laukiem.Nevarējis no viņām tikt vaļā.Iegādājies raķešu pistoli un solījies nošaut,ja nebrauks prom.Bet 40 gados apprecēja 19 gadīgu liepājnieci,kura Liepājā bija saderināta ar turīgu vīrieti.Nodzīvoja laimīgi garu mūžu.Daudzi atcerējās manus vecākus.Mamma bija skaista sieviete un liepājnieks gribējis pašnāvību darīt.

 6. Tagad ir etaps,kurā pārvērtē latviešu vēsturi /ne kā vācu vai krievu rakstīto /- domāju,varbūt varēja būt arì tā -daudz pīpēt,rauties prom no laukiem,saimnieks,kas labi izturas pret strādniekiem un pats līmē kazas piena pudelēm etiķetes,saimniekdēls,kuram patīk kalponìte;meitas kreklblūzēs .Svaigs skatījums,saprotamāka cilvēku uzvedība un motìvi.

 7. Tur tak skaidri un gaiši teikts, ka seriāls veidots pēc DIVU romānu – “Saplēstā krūze” un “Vilka zobs” – MOTĪVIEM. nevienu mirkli seriāla veidotāji nav apgalvojuši, ka tas ir, cik nu tas iespējams, precīas viena romāna ekranizācija
  bet nu, kam niez, tas kasās.. kas pieradis visā vainot valdību, kaimiņus, paŗdevēju veikalā vai vēl kādu, tam vienmēr viss būs slikti.. tik paši vienmēr tie labākie un gudrākie, un pareizākie..

 8. ir tādas,ka tik tukšu,seklu,juceklīgu seriālu var radīt tāds pat tukšs,sekls scenārists un režisors.Žēl aktieru.Arī neatbilstošie atribūti un sarunā bieži iesprukušās mūsdienīgas frāzes,kas griež acīs un ausīs, ir ļoti tālu no grāmatā rakstītā.Noteikti nevajadzēja izmantot ne romāna nosaukumu,ne saistīt sižetu ar Dziļuma darbu. Tad varbūt iebildumu nebūtu-seriāls kā jau seriāls,ko tur daudz var gribēt.

 9. Jebkuram darbam jabut kaut kadai sakaribai ar realitati.Ja tur attēloti mūslaiku tikumi,nevis 30 gadu-tad tur nedrīkst būt NEKADAS NORADES UZ 30 tajiem. NEKĀDAS!!!!!

 10. Nekad nav paticis Teijāteris. Bet te nu tas ir. Nez kāpēc pēc noskatītā prāts vairāk saistīts ar jautājumu: vai tam aktierim tie riži krāsotie mati bija jānēsā visu filmēšanas laiku, vai arī tā ir parūka? Vairāk izjūtu un jautājumu nav.

 11. īstenībā tak Dziluma gramata ir parpirmajiem jaunekla soliem dzīvē,savstarpējo izpalidzīgumu, labu sadzīvošanu radu, kaimiņu starpā , bēdīgo armiju un dažādam Eiropas mēroga perturbācijam 11-hektārnieka (ar siporeksa mājiņu un neglītu,bet derīgu sievu)skatupunkta…man patika 2 epizodes- kad Lācis bučo roku vecajai kučkai benjamiņai un ,…otru neteikšu,skatieties reklāmu:P

 12. Nesaprotu, kāpēc latviešu saimnieka Rijkura namā, bufetē novietota menora (jūdu ticīgo svečturis) un kāpēc katrā sērijā ir tik daudz izvirtības. Ja ticētu šī seriāla sižetiskajām līnijām kā kaut vai fragmentāram vēsturiskās vides atspoguļojumam, tad noprotams, ka 30. gados katrs sevi cienošs latviešu saimnieks bija jūdaists, dzērājs, krogus spēlmanis un vairāk nodarbojās ar seksu, nekā strādāja. Nožēlojami.

 13. Drausmīgi skumji paliek lasot latviešu komentārus (apskaužu citas tautas,kas spēj priecāties par savejiem par katru sīkumu).
  Jā, arī mani mulsina šis seriāls, vēl jo vairāk kādreiz tā bija mana viena no mīļākajam grāmatām. Filmas sižets ir stipri aptuvens un man vēl joprojām jauc galvu daudzas detaļas, bet ja jau filma nav 1:1 ar orģināldarbu, varbūt vajag vnk atslābt un skatīties to kā vnk seriālu?! Varbūt nav vērts iedziļināties detaļās?! Kas to nespēj, skatieties, Dieva dēļ, kaut ko citu! Un beidziet vienreiz to savu žulti izgāst pār cilvēkiem, kas kaut ko dara ! Es labak skatos šādus seriālus, nekā Ugunsgrēka murgojumu n-tās sezonas. (Par to laikam žultstantiņām galva nemaz nesāp). Tiem, kam uztrauc, kur paliek nodokļu maksātāju nauda, paskatieties citā virzienā, vai tur gadījumā neaiziet krietni vairak un jums no tā pat baudījums netiek. Man patīk seriāls, patīk aktieri un interesē kā šajā interpretācijā viss beigsies.

 14. Nezinu ,cik sēriju būs, bet četrās sērijās divi līķi jau nu stipri pa daudz. Nāves arī tādas samākslotas . Vispār jau nu zemē nomesta nauda.

 15. Seriāls ir labs,ko var te cepties

  • Seriālam nav ne vainas, nevelku paralēles ar romānu, vienkārši skatos, neiespringstu par kazām, auto vai tērpiem. Un tie lielie nodokļu maksātāju naudu piesaucēji varbūt nemaz nav tie lielākie un apzinīgākie maksātāji. mūsu tautai nekas nav labi, ja kāds ko dara, kritizē pilnām mutēm, nedara- gaužas atkal. Nu vienai tautas daļai neizdabāt nekādi. Starp citu, skatīties vai nē, tā ir brīva izvēle. Es, piemēram, neskatos Ugunsgrēku, taču tāpēc negānos pa portāliem- tā ir mana izvēle- neskatīties.

   • Precīzi manas domas 😀 vienlaicīgi rakstīti komentāri 😀

   • nodokļu maksātāja Atbildēt

    Nav sociālisma laiki, telvīzija pelna naudu ar to, ko rāda, tur nav sakara ar nodokļiem. mēs balsojam jeb atdodam savu naudiņu ar skatīšanos vai neskatīšanos. Tas arī viss. Nevienu nevar piespiest.

 16. Man pietika ar to, ka ieraudzīju Liesmas papuča bufetē ebreju svečturi (menoru)… Vēl pāris Budas statujas varēja pievienot “pilnīgai laimei”.

 17. Grāmata laba, bet kāds filmai sakars ar šo grāmatu??!
  Cien. dāmas, režisore , scenārija autores, kāpēc kropļojat kārtējo labo darbu??!
  Ņemiet un taisiet savus murgojumus ar citu nosaukumu, bet kārtējo reizi nekropļojiet vecās vērtības! Kauns!
  Pēc 3 sērijas noskatīšanās pat riebums uznāca par vulgaritāti.
  Kāpēc piesauciet nosaukumā to, kā filmā vispār NAV?!! VAI TIEŠĀM VAIRS NEKĀ CITA KADROS NAV KO PARĀDĪT – (saturs) , KĀ TIKAI TUKŠA , VULGĀRA SEKSOŠANA?!
  Ko ar šo filmu vēlējāties parādīt Latvijas sabiedrībai, jaunatnei, skolu jauniešiem?! Ko no šā darba var mācīties, iegūt, apspriest??! KO?
  NEKO – KĀRTĒJO!!
  Vai tāpēc jātērē tautas līdzekļi, lai ražotu kārtējo SUROGĀTU, to jau tā pārpilna pasaule!
  Es tā gaidīju šo filmu, gala rezultāts= VILŠANĀS, milzīga.
  Tālāk pat neskatīšos un nerādīšu saviem bērniem.

  • Nevajag salīdzināt filmu ar grāmatu! Nevajag vilkt nekādas paralēles – vai nu izbaudi, vai neskaties. Un nebūs kreņķis.. Vai tiešām nav kā cita svarīgāka par ko “cepties”dzīvē?? Tad jau laikam jāpriecājas, ja jau viss pārējais tik labi, ka šādas emocijas var izraisīt vienkārša filma.. un par tiem bērniem..ja viņi Tev vēl ir tai vecumā, kad var norādīt, ko skatīties ,ko nē, tad laikam viņi tiešām vēl nav šīs filmas skatītāju kontingenta sastāvā.. labāk lai skatās multenes. Un visi būs apmierināti. Man filma patīk un es skatos un izbaudu. Ja Tev tā izraisa negatīvas emocijas, ir taču iespēja pārslēgt kanālu..

  • Piekrītu visa teiktajam!

 18. Nedaudz dīvaini,jo visur bija un ir informācija,ka darbam ir oriğinālsaturs ,saglabājot nosaukumu un dažus varoņus.

 19. nu bet tagad taču tāda mode.Paņemt kādu klasiķa darbu un radikāli pārveidotu,”uzlikt uz skatuves”,uzfilmēt,iestudēt operā u.t.t.Tā ir vieglāk.Bet,runājot par šo seriālu,tomēr jāņem vērā,ka tas taisīts no diviem Dziļuma romāniem-Saplēstā krūze un Vilka zobs.No Saplēstās krūzes gandrīz tikai nosaukums un galveno varoņu vārdi un raksturi.Neko citu arī nevajadzēja gaidīt.

 20. Nu neskatieties ! Boikotējiet tos stulbos pašmāju seriālus!

 21. Jā, sabojāts sižets. Veltīgs darbs. Nožēlojami.

 22. nožēlojami, ka tik labu grāmatu seriāla veidotāji Latvijas trīsdesmito gadu lauku dzīvi , transformējuši uz mūsdienām, līdz ar to daudz zaudēts !

 23. Saplesta kruze nudien ir varen labs darbs,un tikaipilnigi planpratiņu tur iepīs slepkavibas, – trūkst vel tikai sizeta linija bābieti ar straponu, zviedrzidelu auglotajuka labdari , tad vel Putinu un ieteikumu panemt kreditu caur sms..

  • Tiešām tur nu nav ko teikt, tie vienkārši ir dažu plānprātiņu murgi. Starp citu, par nodokļu maksātāju naudu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Cienījamais, datu subjekt!

Saeimas komisijās tiek skatīts Personas datu apstrādes likuma projekts, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jaunais likums nepieciešams, jo šī gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot regulu par fizisku personu aizsardzību. Saskaņā ar regulu par personas datiem tiek uzskatīta jebkura informācija, kas attiecas uz identificējamu fizisku personu (normatīvajos dokumentos tiek lietots jēdziens “datu subjekts”): vārds, uzvārds, personas kods, adrese u. c.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+