Bordo maisījums 0

Vai tiesa, ka vara vitriolu var izmantot kā līdzekli pret kartupeļu lakstu puvi?
 A. Jansone Bauskas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Kaitīgo organismu ierobežošanai kultūraugu sējumos un stādījumos atļauts izmantot attiecīgi reģistrētus augu aizsardzības līdzekļus. Pret lakstu puvi kartupeļu stādījumos reģistrēts arī Bordo maisījums, kura sastāvā ir vara sulfāts (vara vitriols) un dzēstie kaļķi. Darba šķidrumu gatavo 0,5 – 1 % koncentrācijā, to drīkst smidzināt profilaktiski vai arī, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, kopumā trīs reizes sezonā. Noteiktais nogaidīšanas laiks ir 15 dienas.

– Izmantot Bordo šķidrumu bioloģiskajā lauksaimniecībā lakstu puves ierobežošanai atļauj Bioloģiskās lauksaimniecības noteikumi jeb Eiropas Savienības regula. Latvijā šis līdzeklis ir iekļauts ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu reģistrā. Bordo maisījums darbojas kā kontaktfungicīds, tas nozīmē, ka miglojums ir jāatkārto, – informē Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule. Un piebilst, ka nevajadzētu pārcensties, jo, lietojot preparātu pārmērīgā daudzumā, palielinās vides piesārņojums ar varu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bordo maisījuma marķējumā ir norādes, ka šis līdzeklis cilvēkam kaitīgs ne tikai tad, ja to norij. Tas kairina acis un ādu, ir ļoti toksisks ūdens organismiem un ilgtermiņā var radīt nevēlamu ietekmi ūdenstilpēs.

 

Kartupeļu audzētāji, kuri nevēlas izmantot fungicīdus, nereti cenšas iznīcināt slimības perēkļus, noraujot un likvidējot bojātās augu daļas. Tas infekcijas izplatību aizkavē, bet neaptur.

 

Jāņem vērā, ka, pareizi koptā stādījumā kartupeļus var pasargāt no lakstu puves vai vismaz mazināt tās postījumus. Iestādītiem bumbuļiem jāļauj sadīgt pēc iespējas seklākās vagās, tad augsne ātrāk sasilst un straujāk uzdīgst asni. Pēdējo reizi vagojot, apber ar biezāku augsnes kārtu, un lakstu puves sporas no lapām tik viegli nenokļūst līdz jaunajiem bumbuļiem, lai tos inficētu.

Svarīgi arī stādījumus ravēt, jo nezāles saglabā mitrumu uz lakstiem, radot labvēlīgus ap­stākļus lakstu puves attīstībai. Pirms kartupeļu rakšanas laikus jānovāc laksti. Tas pasargās bumbuļus no slimību izraisošās sēnes sporām un palīdzēs nobriest to mizai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.