Mobilā versija
+4.5°C
Leonīds, Leonīda
Ceturtdiena, 20. oktobris, 2016
30. maijs, 2014
Drukāt

“Ceriņi” – iecienītākais mājvārds Latvijā

zvjaginceva_cerins

Visbiežāk lietotais mājvārds Latvijā ir “Ceriņi”, izmantojot Valsts zemes dienesta adrešu reģistru, noskaidrojuši “Karšu izdevniecības “Jāņa sēta”” darbinieki.

Izdevniecības pārstāvis Mareks Kilups spriež, ka “Ceriņi” salīdzinājumā ar “Liepām”, “Lejām” vai “Ozoliem” ir nedaudz jaunlaicīgāks vārds. Ceriņi kā košumkrūms Latvijā ienāca tikai 19./20. gadsimta mijā. “Koks patīk, labi skan, kāpēc nenosaukt tā mājas?” teic mājvārdu saraksta apkopotājs Alvis Šerenda. Netrūkst arī dažādu “Ceriņu” atvasinājumu. Piemēram, “Ceriņkoki” Aglonas novada Kastuļinas pagastā, “Ceriņkrūms” Rēzeknes novada Lūznavas pagastā vai “Ceriņmojis” Rēzeknes novada Strūžānu pagastā. Ir tāpat “Ceriņkalniņi”, “Ceriņlauki”, “Ceriņ­upes” un tamlīdzīgi.

Latvijā kopumā ir ap 95 tūkstoši māju nosaukumu, no kuriem ap 40 tūkstoši ir unikāli, tas ir, neatkārtojas. Latviešu fantāzija šajā jomā tiešām ir apbrīnojama, lai arī daži mājvārdi liek smaidīt. Piemēram, “Jaunplosēni” Lielvārdes novadā, “Rudo kumeļu pauguri” Rēzeknes novadā, “Rukšķi” Krustpils novadā. Bet Burtnieku novadā ir “Mikimauši”, taču Rēzeknes novadā – “Lapsu Alas”.

Visneparastākie nosaukumi mēdzot gadīties Latgales laukos. Iespējams, tādēļ ka vēsturiski agrāk mājvārdi tur nav praktizēti, jo nosaukumi bija tikai sādžām, bet ne katrai sādžas mājai. Savukārt pēc 90. gadu zemes reformas vārds bija jādod katrai mājai, un tad nu cilvēki likuši lietā savu izdomu.

Pievienot komentāru

Brīnumains stāsts: Daugavas krastā izskalots pensionārs pēc trim bezcerības dienām sagaida savu glābēju (4)Kāds 85 gadus vecs vīrs pierādījis, ka spēcīga vēlme dzīvot ļauj paveikt brīnumainas lietas. Trīs dienas un divas naktis viņš, spītējot aukstumam, vēries tālumā un cerējis, ka kāds pamanīs viņu un viņa krastā izsviesto laivu, vēstīja LNT raidījums "Degpunktā".
Draugiem Facebook Twitter Google+