×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
30. maijs, 2015
Drukāt

Cēsīs atklāj igauņu glezniecības pamatlicējam veltītu izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Cēsīs līdz 2.augustam izstāžu namā apskatāma starptautiska izstāde “Igauņu nacionālās glezniecības pamatlicējs Johans Kēlers (1826-1899) un laikabiedri Latvijā”, kas būs viens no lielākajiem Cēsu Vēstures un Mākslas muzeja 90 gadu jubilejas notikumiem, aģentūru BNS informēja Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas speciāliste Ance Saulīte.

Pirmās prasmes glezniecībā slavenais mākslinieks ieguvis tieši Cēsīs, strādājot jaunības gados Cēsīs par krāsotāju meistara mācekli. Pēc studijām Pēterburgas Mākslas akadēmijā Johans Kēlers saņēma Cēsu grāfa Emanuela fon Zīversa pasūtījumu uzgleznot altārgleznu Cēsu Sv.Jāņa baznīcai.

Mākslinieka veidotā baznīcas altārglezna “Pieta” ir kļuvusi par 13.gadsimta arhitektūras pieminekļa – Cēsu Sv.Jāņa baznīcas interjera neatņemamu sastāvdaļu, bet altārgleznas izgatavotās kopijas glabājas Sv.Stefana katedrālē Vīnē, Sv.Īzāka katedrālē un zviedru baznīcā Sankt-Pēterburgā.

Cēsu Izstāžu namā šovasar varēs aplūkot Johana Kēlera veidotos portretus, klusās dabas un ainavas. Kēlera daiļrade 19. gadsimta otrajā pusē uzplauka vienlaicīgi ar igauņu nacionālo atmodu un Kēlera veikums bija nozīmīgs igauņu nacionālās kultūras attīstībā. Mākslas darbi uz Cēsīm atceļojuši no Kumu Mākslas muzeja Tallinā ar Igaunijas vēstniecības gādību.

Izstādes otrajā daļā varēs iepazīt Johana Kēlera latviešu laikabiedru – 19.gadsimta mākslinieku veikumu – portretista Kārļa Ludviga Zēbodes, kā arī akadēmiski izglītoto mākslinieku – Jāņa Staņislava Rozes, Kārļa Hūna, Jūlija Federa, Johana Valtera, Johana Heinriha Baumaņa, Vilhelma Timma un citu autoru darbus. Eksponētie darbi ir no Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja, Rīgas Vēstures un Kuģniecības muzeja, Jelgavas, Liepājas un Cēsu muzejiem un Mūkusalas mākslas salona kolekcijām.

Izstāde tiek veidota, gatavojoties Latvijas un Igaunijas simtgadei, godinot igauņu un latviešu nacionālās glezniecības aizsācējus. Izstādes tapšanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+