×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. februāris, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Sāpīgi pārdzīvo rubļa vērtības kritienu (39)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Piecpadsmit gadus Krievijas rubļa kurss bija stabils, nemainīgs. Pērn jūlijā rublis pret ASV dolāru bija 34:1, “pierastais” samērs. Taču 1. oktobrī kurss bija 40:1 un decembrī jau 80:1. Tas bija šoks, un mazā atkopšanās šā gada janvārī – 65:1 – nespēja izkliedēt bažas par Krievijas ekonomikas miglaino nākotni.

Kā izriet no aptaujas, ko decembrī rīkoja Maskavas “Levada centrs”, gandrīz 70% aptaujāto uzskata rubļa kritienu par 2014. gada galveno notikumu (nevis Krimas “atgūšanu”). 80% bija pārsteigti par svarīgāko patēriņa preču kraso sadārdzināšanos, 91% gaida turpmāku cenu kāpumu, un 22% atzina, ka viņiem nācies atteikties no vairākiem ierastiem tēriņiem.

Maskavas Valsts universitātes Ģeogrāfijas fakultātes pētniece Natālija Zubareviča sadalījusi Krieviju četros sociāli ekonomiskos segmentos. Katrā no tiem iedzīvotāji dažādi reaģē uz pārmaiņām, kas skar viņu ikdienas dzīvi. Krievija nr. 1 – tās ir t. s. postindustriālās lielpilsētas – megapoles, kur mīt 31% no iedzīvotāju kopskaita. Krievija nr. 2 aptver rūpniecības centrus un pilsētas, kas grupējas ap vienu darba vietu jeb rūpnīcu – 25% iedzīvotāju. Krievija nr. 3: “apdraudētas” mazpilsētas un sādžas – 38%. Beidzot nāk Krievija nr. 4: Čečenija, Dagestāna, Tuva u. c. – 6%.

2014. gada pavasarī vairākums Krievijas iedzīvotāju jūsmoja: “Krima ir mūsu!” Bet tagad šo patriotisko atbalstu sāk drupināt ekonomiskās grūtības, un šajā ziņā jūtīgākā ir lielpilsētu vidusšķira – Krievija nr. 1. Drīz vien, pareģo Zubareviča, izglītotā vidusšķira pārliecināsies, ka trūkst darba vietu.

Kremlī cer, ka naftas cena atkal sāks augt. Ja tas nenotiks, “Putinam nāksies būt vēl agresīvākam, lai rastos iespaids, ka Krievija ir aplenkts cietoksnis”, spriež Maskavas “Carnegie Center” eksperts Aleksejs Malašenko.

Rubļa kritiens ir īsta traģēdija miljoniem viesstrādnieku, kas Maskavā un citās Krievijas pilsētās veic “melnos darbus”, sūtot daļu nopelnītā ģimenēm Vidusāzijā. Divarpus miljoni viesstrādnieku nāk no Uzbekistānas, pusotra miljona no Tadžikistānas. Tagad šie cilvēki aplenc savu valstu vēstniecības, lūdzot ļaut viņiem atgriezties Vidusāzijā, jo ar rubļiem nevar segt pat savu iztiku, nemaz jau nerunājot par naudas sūtījumiem.

Sarunā ar “Der Spiegel” korespondentu viesstrādnieks no Tadžikistānas, kurš Maskavā ir kāda nama sētnieks, stāsta, ka viņa alga bijusi 25 000 rubļu mēnesī. Pārrēķinot tas līdzinājās 550 eiro, bet tagad tikai 330. Savā dzimtenē viņš apmetīsies pie radiem, bet cerības dabūt darbu – nekādas.

No programmētāja līdz sētniekam – rubļa kritiens sāpīgs.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Latvijā kirilica jānomaina ar latīņu alfabētu. Tas pēc Krievijas parauga.

 2. Redz kā sanāk lielā un varenā impērija. Nevar pārdot naftu un gāzi – uzreiz galus nevar kopā savilkt… Paziņas saka ka piena produkti Pēterburgā ir palikuši par pamatīgu deficītu, jo redz reģionā neesot lielu piena pārstrādes uzņēmumu. To jau vaņkas vien dara kā dzer un kaujās, bet prātīgu padarīt neko savā zemītē nevar. Un kādēļ gan jācepas, ka viens dulburs nesaprotot citu rakstīto cenšas ar kļūdām savā valodiņā celt savu libido.

 3. Un vispaar, visu to shljuru jau saaka kundze Nuland, nee Nudelman.

 4. Nu taapeec jau Putins grib to BRICS. Stabiilaaka ekonomika.

 5. sētniekam 550 eur – neslikti!

 6. … 21.g.s. Kada politika personigi pielaista ‘Lielaka kluda’…

  … Kremla nelikumiga agresija pret Ukrainu, un tadejadi pret nacionalismu … pasaule ir atverusi PANDORAS KASTITI … un iesak nenoteicamas konsekvences …

  … Putinam vajadzeja but PRATA PIGMEJAM, lai vins NEAPJEGTU UN NESAPRASTU to, ka vina niknakiem pretiniekiem – izbegusiem vai notiesatiem Krievijas izzadzejiem, miljardieriem ir pieejami vina ieprieksejie un fundamentalie pretinieki – vina iedomata PASAULES REORG REGIONALISMA atbalstitaji – GLOBALISTI … UN TA … ARI ATRAISOT PROCESU AR NENOTEICAMAM KONSEKVENCEM VISAI PASAULEI … !

 7. Вот какое дело этому старому пердуну до российского рубля? Он что, российскую пенсию получает в рублях? Нет. Дедуля так переживает за российскую экономику, что экономику своей страны не замечает вовсе. Наверное это правильно, потому что собственно латвийской экономики скоро и не будет вовсе. Село вымирает, производства закрываются. Вообщем, исстория успеха продолжается. А дедуля продолжает отжигать…

  • Vecā kunga valsts Jūsu zināšanai ir Izraēla.Bet Jums nevajadzētu uztraukties,jo Jūsu sapņu zeme taču plaukst un zeļ.Tajā ir visspēcīgākā ekonomika pasaulē.Visa pasaule taču apskauž Krieviju.cilvēki masveidā pārceļas uz turieni,bet jūs nezin kāpēc vēl sēžat pie datora un urbjaties Latvijas avīzē.

   • Тем более. Чего ему спокойно не живётся в «святой земле»?! Что или кто, заставляет его писать оттуда гадости про страну в которой он даже не бывает и не живёт? Можете ёрничать сколько хотите, но русофобство у дедушки зашкаливает, да и у вас видимо тоже. А что, есть такой закон, по которому мне нельзя писать комментарии на этом портале? А как же свобода слова?!

  • Nē, vienreiz pietiek! Nevēlos tādus krievu rakstus lasīt, vismaz izrādiet cieņu un rakstiet latviešu valodā

   • Что, не нравится? Ответ прост, не нравится – не читай! Отвечать не обязательно. Простите, а почему и кому я должен, по вашему мнению, выказывать уважение, с какой стати? Ни ваша газета, ни этот портал, ни многочисленные комментаторы на этом портале в адрес моей родины, моего народа и мой лично этого же не делают. А делают как раз наоборот. И чаще всего их слова пышут злобой и ненавистью. Сорри, но я только отвечаю в таком же стиле.

    • Kāpēc gan nevari dzīvot savā roģinā kopā ar savu tautu? Kāpēc tā sevi mocīt, varoni tēlot? Kādas medus maizes tevi šeit pievelk? Ej palīgā savai roģinai, palīdzi augt, nesmirdini gaisu!

     • Кто тогда будет над вами издеваться и «пить вашу кровь», а? Фигушки вам, буду «мстить». Ибо уже один только факт моего присутствия вас вон как раздражает.

  • grafista-sen nau redzēti tavi komentāri,laikam tikko esi atgriezies no safari-donbas .

   • Вижу что от мобилизации вам удалось успешно убежать. Где прятались то, в России или в Египте на курортах? Вот такие вы и есть, умирать за идею не хотим, а вот пограбить безнаказанно – это всегда пожалуста. Волноваться сейчас надо по другому поводу. Ваша рада допустила отморозков из правого сектора до охраны атомных электростанций! А это всё равно, что обезьяне дать гранату! Скачи теперь Европа, жди «подарка» от вольных укропов в виде грязной атомной бомбы!

    • ukraiņi pūta krievu stabulē,tikmēr viņu rokās visas atomelektrostacijas bija drošībā,tiklīdz sadomāja no krievu apkampieniem izrauties,tā tūlīt kļuva par fašistiem,kuriem vairs absolūti neko nevar uzticēt.Nez kā tad krievi tos savus vērtīgos ieročuis un raķetes uztic “opolčenciem”,kuri taču arī (pēc krievu TV) esot tikai un vienīgi ukraiņu pareizie opozicionāri,nevis Krievijas algotņi.

     • Вот именно. Пока станции охраняла нормальная, обученная охрана, там всё было нормально и под контролем. Теперь же туда, на законных (!) заметьте основаниях, может залезть всякая скачущая и орущая гопота, жаждущая халявы немедленно и сразу. Атомная электростанция и так опасна сама по себе, а если она будет в руках вообще хрен знает кого, то может случится всякое. Чернобыль будем вспоминать как невинную шалость. Не страшно вам?

     • vairāk baidos no tiem Gradiem un BUK-iem ,ar kuriem rīkojas neapmācītie “opolčenci”.Kas to zin,kurā brīdī trāpīs-kā tai Malaizijas lidmašīnai.

     • Зря боитесь. Управлять Градами и Буками, умеют очень многие кто прошли через армию, гораздо большее количество людей, чем умеющих управлять атомными электростанциями.

    • Tvaika ielas Adolfs Atbildēt

     Beidz smirdēt !!!!

  • Apvainot cilvēkus var tikai okupanta pēctecis, kura tēvs šai zemē daudz slepkavojis. …. Un šo cilvēku kultūras līmenis diemžēl zināms visai pasaulei…. Patiešām nesaprotami – kāpēc Krieviju no visām pusēm aplenkušas agresoru valstis. Vēl trakāk – aplenkušas visas pasaules valstis ! …Bet tāpēc , ka savā nevaldāmajā kārē nesodīti slepkavot un okupēt – Krievija pasaulē palikusi pilnīgi viena …un neviens tai nepalīdzēs !!!!

   • Как предсказуемо и как не оригинально. Вы то со своими обвинениями не стесняетесь ничуть. Придумали бы что-нибудь новенькое, а то все эти ваши штампы надоели уже.

 8. Kreivija ir parādā visai pasaulei. Tajā skaita ar man personīgi – 25000 eiro par neakamksāto Tevijas kara inavalīda pensiju. Krāpšana un melošana Krievija ir nepārspējama. Nupat krievu augsta amatpersona pagalvoja ka Ukrinā nav neviena Krievijas karavšiar, ka to apstiprinot ASV valsts sekeretārs un Aizsardzības ministrija. Kur ir Krievija ražotie datori, mobilie telfoni, Krivu 100 % automobiļi, lidmašinas. Toies ir 50 000 tonu ķōisko kaujas līdzekļu. Amerikāni krieviem maksā 10 miljonus doāru gadā lai šu uz maizes neuzsmērējamo vielu iznīcinātu. Amerikāniem vēlos jautāt, kur ir tāds diplomāts ka Dzordzs Kenans vai prezidents ka Ronalds Reigans, kur zināja ka ir darīšana ar ļaunuma impēriju. Nekas jau nav mainījies. Laiks sāk jaunu auksto karu, lai izbeigtu komunistiskās čekistu mafijas noziedzības.

  • Не, ну ты точно лесной волк, на всю голову отмороженный. Такую хрень писать может только умалишённый душевнобольной. Лечится надо, очень, очень…

   • vajag ārstēties.Tu Mežavilka kuga priekšā esi maza,melna vabolīte.Pat ne otrās,bet trešās šķiras vabolīte.Un tu,diemžēl,neesi vienīgais.Bet ārstēties negribi.

    • Да, это ж до какой стадии надо было напиться, чтобы не просто белочки, а чёрные белочки стали мерещиться. Это ж как надо было постараться. Завидую. Но могу сказать, что вы уж точно не единственный на этом портале и в этой стране, кто не хочет лечиться от русофобии. Жаль…

     • rusofobija ir virusu infekcija un lai no tās izārstētos ir jālikvidē infekcijas perēklis.Mūsu gadījumā viens no infekcijas izplatītājiem esi tu,grafist.Tā kā nekāda atveseļošanās mums nespīd,kamēr tu un tev līdzīgie bradās Latvijas zemi.

     • >Redzi
      Нет дружочек, русофобия это болезнь мозга. И не надо винить в этом других, этой заразой вы заражаетесь сами, добровольно, по своему собственному желанию. Вы сами взращиваете эту болезнь с молодости, с детского сада и школы, и лелеете её до самой старости. Повальная русофобия становится уже частью вашего менталитета, к сожалению.

     • virusi jau iedarbojas arī uz smadzenēm.Mums-rusofobijas viruss,jums-šovinisma un rašisma.

     • vāverīte,bet vabolīte/krieviski žučok/Pats mazāk dzer un mācies valodu,ja jau tik traki gribas te izpausties!

     • >Nu ja
      Да не вирус, а болезнь мозга! В каждом русском вы видите только шовиниста и рашиста, это уже синдром.

     • >nevis
      Да какая разница то! Чего в запале не скажешь! И вообще то, я не пью, так то.

 9. Rublis – ķemertiņa bedrē . Sibīrija un Tālie Austrumi jau kādus 70% Ķīnas ekonomiskajā (drīzumā arī etniskajā) kontrolē . Karš Ukrainā “noēd” pēdējos uzkrājumus , labāk apmācītā (tātad – dārgāk izmaksājusī) armijas daļa tiek iznīcināta turpat . Tiek plānots amnestēt un apbruņot krimiķus . Iedzīvotāji sadalījušies pasīvā masā (vairākums) un agresīvā , asinskārā melnsimtnieku pūznī (dominējošais mazākums). Valdnieks – līdz zobiem bruņots paranoiķis un mazvērtības kompleksu apsēsts “mesija” .
  Neko neatgādina no vēstures ?…

 10. Jācer, ka naftas cena paliks zema un ka rublis kritīs vēl daudz zemāk. Un līdz ar to – Putlers pats.

Draugiem Facebook Twitter Google+