×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
9. februāris, 2016
Drukāt

Ciemiņi nepamāca. Atgriežoties pie publicētā (10)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

“Ļauna un pat bezsirdīga naida retorika ir sastopama arī pie mums Somijā un diemžēl, bet es no latviešiem biju cerējusi sagaidīt ko labāku,” rakstīja Līsa Raita  “Latvijas Avīzē” (27.01.2016.).  Publiskajā saziņas telpā ir parādījušās publikācijas, kas raisīja lasītāju reakciju – tāda bija arī portālā “Satori”  Nikolā Ozona vēstule A. Hermanim (16.12.2015.).

 

Abām publiskajām vēstulēm ir kopīgs vēstījums – kā gan jaukie latvieši, ko mēs iepazinām kā atsaucīgus un patīkamus cilvēkus, liek mums vilties, jo agresīvi reaģē uz iespēju Latvijā uzņemt bēgļus. Abu vēstuļu autoru pamācošais, audzinošais tonis šķiet kaut kur jau dzirdēts. Iespējams, ka abi autori katrs savā zemē, sev varbūt to pat neapzinoties, pieder kultūrmarksistu viedokļu grupai. Kā latvietei, kas piedzīvojusi padomju režīmu, man šīs vēstules atgādināja padomju laiku labākajās tradīcijās ieturētās t. s. strādnieku vēstules, kurās tika izteikts kompartijas viedoklis par kādu no aktuāliem notikumiem vai vērtējumiem.

Taču, atmetot ideoloģiskos uzstādījumus, runājot par vienkāršu pieklājību, gribu teikt, ka, ceļojot vai dzīvojot citas nācijas un kultūras vidē, nav labais tonis uzmākties ar citas sabiedrības audzināšanu. Gan dzīvojot, ceļojot, gan viesojoties pie draugiem citās zemēs, mēs arī redzam gan labo, gan slikto, ko atvedam varbūt savām pārdomām, bet nekad nerakstām ciemiņa vēstules ar pamācību – kā tad tā, vienmēr jaukie latvieši te pēkšņi kļuvuši tik neiecietīgi. Līsa Raita savā vēstulē taču atzīstas, ka naida retorika ir arī Somijā, bet nez kāpēc gribas pamācīt latviešus. Starptautiski vērtējot, tas ir netaktisks un slikts tautas diplomātijas piemērs. Vienmēr tomēr labāk ar negācijām cīnīties savā zemē.

Ievērību pelna viņas uzslavas vēstules ievadā, kas tā vien vedina uz domu, ka latvieši ir kāda īpaša tauta, kura nedrīkst paust satraukumu, sašutumu un bailes par savu nākotni, Eiropai saskaroties ar lielāko krīzi un izaicinājumu 21. gs. Mēs zinām, ka naida runas vajā likuma spēks visur Eiropā, arī Latvijā. Taču Latvijā nav nedz uzbrukumu ieceļotājiem, nedz viņu mītnes vietām.

Līsai Raitai, ja viņa tiešām ir profesionāla žurnāliste, būtu jāzina, ka tā izteikties par visu tautu nav nedz korekti, nedz izglītota cilvēka cienīgi. Visi latvieši nav vienādi raksturojami, jo latvieši kā jebkura tauta ir bagāta ar dažādiem raksturiem un to izpausmēm. Mūsu vidū ir tādi, kuri gatavi uzņemt bēgļus, gan arī tādi, kuri ir neapmierināti un sašutuši par politiķu gribas un drosmes trūkumu gan samilzušo problēmu risināt, gan skaidri un godīgi komunicēt ar sabiedrību.

Dagmāra Beitnere, kultūras socioloģe

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Visur attēlos redzam labi noaugušus un nogribējušos TEKUĻUS UN BĒGUĻUS. Kādi šie bēgļi?

 2. Lisai Raitai vajadzētu kaut cik zināt par to, ka no okupantu pēctečiem mēs joorojām
  netiekam vaļā, ka viņi mums uzspiež savu valodu, nekulturālību. Mēs jau tā esam maz, bet tagad nāks ar kādu tur svētību jauni cilvēki, kuriem nav pat priekšstata par stāvokli valstī. Mēs nrgribam un viss, Raitas kundze.

 3. Nu ko tad? Ļaut lai svešinieki mums uzspiež savas tiesības, ticību, parašas un “kultūru”?… Lai izvaro mūsu sievietes, nejūtoties vainīgiem? Un mēs nedrīkstēsim tam pretoties? Nē! Nē! un vēlreiz NĒ!!!

 4. Gluži manas domas !

 5. Sādi ” viedokļi” ir E.S. centrālās varas politpropagandas planoti un organizēti. T.sk. no kurām valstīm tiem būtu janāk u.tml.
  Pavērojiet kaut vai ka Lietuva tika nokomandēta kūrēt Ukrainas vilkšanu E.s. – veidot visādas programmas
  Kā tika veidoti referendumi par iestāšanos e.s. – pirmajās valstīs, kur ir pozitīvāki reitingi.u.tml. To vosu plāno attiecīgas sociologu kompanijas.
  Tāpēc nav vērts pievērst uzmanību sādiem ” viedokļiem” – e.s. blefošanas kampaņas daļa.

  • es Liisu paziistu jau vairaakus gadus, un tas ir vinas privaatais viedoklis par latvieshu nostaaju shai jautaajumaa. Man gan vinas paarmetums shkiet nevietaa, un es iisti nezinu, kur ir eetiskaa robezha zhurnaalistiem starp sava viedokla paushanu un citas naacijas pamaaciishanu.

 6. Labs komentaars!

 7. Tā nu ir, ka gan citzemju, gan pašmāju pusmankurti un velkamisti , pielīdēji un “pareizā” viedokļa sludinātāji (droši vien,ka par labu samaksu), kas sevi nekaunās saukt par žurnālistiem, katru dienu te vienā, te otrā medijā nodarbojas ar sava viedokļa uzspiešanu citādi domājošiem. Šim nolūkam izmanto gan visprastāko , gan izsmalcinātāko demagoģijas klasiku, ko pie mums vēl atceras no padomju laikiem. Tā vien liekas, ka ES=PSRS, tikai ar nedaudz citādu, bet tikpat cinisku un demagoģiski pretīgu idealoģijas un propagandas mašinēriju, kas pat ievērojami pārspēj tā laika kompartejisko.

  • Ne no tā gala jārisina esošā situācija- ja ir ES, tad jābūt arī ES ārējām robežām, nav nekāds brīnums, ka šo robežu neesamību izmanto aktīvākie cilvēki no kara un nabadzības skartajām valstīm. Interesanti, kāpēc Latvijai bija jāgaida vairāki gadi( pēc uzņemšanas ES), lai varētu brivi braukt strādāt uz citām ES valstīm? Ar šo migrāciju ir daudz neatbildētu jautājumu- kam tas ir izdevīgi! Un ko ar šo migrāciju iecerēts panākt, kas ir režisori.

  • Pilnibaa piekritu.

Draugiem Facebook Twitter Google+