×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. februāris, 2012
Drukāt

Citrons reanimācijā (1)

citrons

“Pērnvasar puķu veikalā nopirku citronkociņu ar daudziem ziediem un dažāda lieluma augļiem. Vairāki auglīši izauga un bija ar labām garšas īpašībām, daļa neizauga. Kaut gan citronkociņš iestādīts pietiekami lielā podā, pašlaik kociņš nometis visas lapas. Nezinu, kā to kopt.”
Andra Gulbe Jelgavas novadā

 

Citrons ir tipisks subtropu joslas augs ar mūžzaļu lapojumu, tātad lapām jābūt cauru gadu. Ja citronkoks (vai krūms) nomet lapas, jānoskaidro, kāpēc tā noticis. Iemesli var būt dažādi:

• ilgstoši vēsas telpas (mēnesi vai divus +10 °C un zemāk);

• krasas un pēkšņas temperatūras svārstības, caurvējš;

• karsta telpa kombinācijā ar gaismas trūkumu;

• regulāra iekaltēšana vai tieši otrādi – pārmērīga laistīšana;

• pārāk sablīvēta, neelpojoša augsne;

• sārmaina substrāta reakcija;

• sakņu puves, tīklērču un bruņutu uzbrukumi;

• barības vielu trūkums.

Kā rīkoties, ja vairākus gadus skaisti audzis citronkoks pēkšņi paliek bez lapām?

1. To var pārstādīt jaunā, svaigā augsnē, taču iepriekš rūpīgi jāizvērtē auga saknes. Ja tās ir bez vainas – veselas un spēcīgas, ap saknēm var atstāt daļu vecās augsnes (ja vien zināms, ka tā bijusi citrusiem piemērota). Citroniem nepieciešama pasmaga, trūdvielām bagāta, auglīga augsne ar skābu reakciju (pH 5 – 5,5). Auga saknes ir ļoti jutīgas: ja tās pārstādot traumētas (grieztas, aizlauztas), atkopjas visai gausi. Ja saknes jāapgriež, tad augsnei noteikti vajadzētu pievienot kokogli (bērza ogles pulveri vai gabaliņus), kas palīdz sadziedēt brūces un bremzē pūšanas procesus.

2. Lai palīdzētu citronam ātrāk salapot, tam noteikti jāapgriež zari. Ja nepieciešams, tos var saīsināt par trešdaļu vai uz pusi, pie viena izgriež arī liekos zarus, kas traucē cits citam.

3. Pēc apgriešanas un pārstādīšanas laista vienmērīgi, bet nedaudz. Lieks ūdens augsnē var veicināt vēl nesadzijušo sakņu pūšanu.

4. Mēslot atsāk tad, kad redzami nelieli jaunie dzinumi. Tas nozīmē, ka augs jūtas labi un ir uzsācis aktīvu augšanu.

 

Uzziņa

• Citronkoks visu gadu labi aug gaišās, pietiekami siltās (+18…+20 °C) telpās. Vēl labāk jūtas, ja vasaras mēnešos to iznes ārā, lai saņem savu tiesu saules siltuma, vēja un lietus.

•Normāli augošam citronkokam katru gadu izgriež vai apgriež kādu zaru. To cenšas darīt, kad citronkoks noziedējis, un ļoti rūpīgi, lai nejauši nenogrieztu vēl neredzamos, bet augā jau attīstījušos ziedpumpurus.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Man citroniņi stāv uz iestiklota balkona, ziemā neapsildīts, bet lai noturētu +9° izliku radiatoru.
    Bet sāka uzvesties līdzīgi un mest lapas, dažiem zariem sāka kalst galotnes. Bet tajā pašā laikā citos zaros
    s’ak plaukt jaunas zaļas lapas, par viens ziediņš uzradās. Taga ilnīgā nesaprašanā esmu. Itkā vēsaja laika nelaistīju biežāk kā 1 reizi nedēļā. Bet kopš sāka plaukt jaunās lapas atsaku lēnām ieviest pavasara režīmu.
    Bet cik tad % mitruma var būt auksnē? Jo pēc padomiem, sausa zeme vai parāk mitra, neviens gudrāks netiks.

Draugiem Facebook Twitter Google+