×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. decembris, 2017
Drukāt

Daļu talsinieku nokaitinājusi atjaunotā luterāņu baznīcas pulksteņa zvanīšana (12)

Kadrs no videoKadrs no video

Tikai pirms trīs mēnešiem Talsu baznīckalnā uzstādītais elektroniskais pulksteņa zvans talsiniekos radījis neviennozīmīgas sajūtas. Daļa priecājas par to, ka pilsētā atgriezusies dzīvība, bet citi šķendējas, ka pulksteņa skaņa ir elektroniska un pārāk spalga un pieprasa to pārtraukt, sestdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Stundu iezvanīšana Talsos ir sena tradīcija, kas aizsākās 19. gadsimta pirmajā pusē, kad luterāņu baznīcas tornī uzstādīja zvanošu pulksteni. Tas darbojās līdz pat pagājušā gadsimta 50.gadiem, kad salūza. Taču pirms četriem gadiem radās ideja to atjaunot, un šī gada augustā pulkstenis atkal sāka zvanīt. Pusdienlaikā pulkstenis izpilda garāku melodiju, bet turpmāk pa dienu tikai uzskaita atbilstošu stundu skaitu. Pirmie zvani sākotnēji bija dzirdami septiņos, tagad – deviņos no rīta, bet pēdējie – deviņos vakarā.

Vairums talsinieku ar laikrāža zvanīšanu ir apmierināti, tomēr tie, kas dzīvo baznīcas apkaimē neilgi pēc tā uzstādīšanas izteikuši pretenzijas par tik biežu zvanīšanu un iesniegumā pieprasījuši to pārtraukt vispār. Viena no iesnieguma autorēm ir Maija, kura dzīvo turpat dievnama pakājē. “Mēs jūtamies ļoti traucēti, jo man meitai vēl ir viens bērniņš septiņu mēnešu vecumā. Tā kā tas, kas mums bija kādreiz atļauts – iebraukt ar ratiem pagalmā un atstāt guļošu bērnu, tas pilnīgi atkrīt. Viņa tagad arī šajā laikā staigā apkārt. Jo tajā laikā, kad zvans zvana – bērns tiek celts augšā vienkārši,” saka sieviete. Tikmēr citi talsinieki ar zvana dunēšanu ir apmierināti. Gan tie, kas uzturas citviet pilsētā, gan tie, kas strādā turpat līdzās baznīcai. “Citreiz, ja logs ir vaļā, varbūt vairāk dzird, bet traucēšana nē, netraucē. Man bērniem ļoti patīk. Viņi uzreiz bļauj – zvans, zvans!” saka Talsu iedzīvotāja Ilva.

Baznīca no zvanu skaņām atteikties nevēlas un norāda, ka zvanu dimdēšana daudzviet Eiropā ir jauka mazpilsētu tradīcija, kas rada īpašu atmosfēru, bet iedzīvotāji par to priecājoties. “Esam nākuši pretī to, ka mēs no 100% uz 75% pirmreizēji samazinājām [zvana skaļumu], un šo stundu skaitīšanas sākumu esam pārlikuši [no septiņiem] uz deviņiem. Ejot atkal uz kompromisiem, mēs samazinājām vēl 5% no šī skaļuma un esam izmainījuši skaļruņu virzienus,” saka Talsu evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Ainārs Lūks.

Lai samierinātu satrauktos iedzīvotājus konflikta risināšanā iesaistījusies arī pašvaldība. Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs skaidro, ka likums nav pārkāpts, jo zvans zvana darba laikā, un pašvaldība nevar un nevēlas aizliegt tā skandēšanu. ” Šīs skaņas ir elektroniskas, viņas ir savādākas, viņas nav kā senos laikos bija, bet katrā gadījumā viss ir veicams un darāms, lai tās skaņas varētu pieregulēt. Arī toņu virzība, uz kuru pusi tās skaņas iet, ir iespējams regulēt,” skaidro Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs Normunds Strēlnieks.

Arī draudzes vadītājs mēneša laikā sola meklēt iespējas modernā pulksteņa skanējumu koriģēt un veidot iespējami tuvāku reālu zvanu skaņām, bet skaļruņus nedaudz pārvietot.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Sintezētas skaņas būs arī visās mošejās!

 2. hahah… tikai nevajag, kad bērns guļ ratos, ar lielgabalu neuzcelt. Pašām nervi beigti, zālītes dzeriet, bet nepiesauc bērnus. Man ilgus gadus viesistabā bija pulkstenis ar pendeli, kas sita stundas un pusstundas un visu cauru nakti tā bija, gulēju pat tajā istabā un nekas. Man gribētos tādam baznīcas pulkstenim blakus dzīvot, tas ir tik maģiski.

 3. Manupraat, Talsos dziivo ‘pastalaini baalelinju idioti-pidarasti-lezbenes-urlas’, kuriem nekad nekas nav labs, ka tik pirst un dirst savaa smirdoshajaa latvaanju diivaanaa, apriet kaiminjus, onaneet un masturbeet, sanjemt ‘pabalstus’, ka tikai nekas nebuutu jaadara!!! Shaadi ir shike ‘talsu’ nozheelojamie letinju pidari-baalelinji! Pat kaiminja meitinju nespeej izdraazt, jo pasham iipashi nestaav, tikai dirst un pirst, latvaanju Saulvedis-pidars!!!i

  • Tev pilnībā piekrītu. Talsos gruti sameklet kādu jākli, kurš var uztaisit manu mīļo labo ‘šļur-šļur-šļļaks’ manā pizdiņā!!! Bet gribu!!! Bez gumijas!!! Katru dienu!!! Man skola beidzas ap 14:00, esmu gatava visiem pec kārtas, aiz garazām!

  • Tiešām? Vai neesi ko sajaukusi, ka šitā gānies zem raksta par baznīcas zvaniem? IP adrese ir viena laba lieta, bet to jau laikam skolā nemāca.

 4. Zvans skan darba laikā? Deviņos vakarā? Es pa dienu gribu izgulēties, jo mana darba ”diena” ir no 23 jiem līdz 7 iem rītā. Tas ir kā ejot gulēt uzlikt modinātāju, lai ik pēc 3 stundām pamodina. Zvana no abām pusēm, jo katoļu baznīca arī 12:10 zvana. Mums tur, kalnā, dzīve vienos zvanos. Dzīve, nevis darbs, jo MĒS TUR DZĪVOJAM!

 5. tad jau ar ko PSRS-ijas sludināšana ir sliktāka par opija tautai sludināšanu ?
  Trokšņo lai atgādinātu par savu esamību un nestu sieciņus…

 6. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Viens kašķīgs onkulis sūdzas, ka viņš nevar dzīvot savā dzīvoklī, jo pretējā pusē ir sieviešu pirts un viņam visu laiku jāskatās uz plikām dāmām. Komisija apseko onkas dzīvokli un konstatē, ka tas neatbilst patiesībai, jo pirts apmeklētājas nav redzamas. “Bet jūs uzkāpiet uz skapja, aizāķējiet kāju aiz lustras, pievelcieties un tad pārliecināsieties, ka plikās dāmas tomēr redz!”- tā onka.

 7. Vai nu normāli zvani, vai klusums. Kam vajadzīga sinezētas skaņas ļerkšķēšana?

 8. Kā ta vienu. Tur taču bērns mamma un vecāmamma. Bet vai katrā kažokā kāda kašķaina uts atradīsies.

 9. Ir nu gan atraduši šausmas – mātei jāstaigā ar bērnu. Pēc LR likuma māte vispār nedrīkst tik mazu bērnu vienu pašu atstāt ratiņos ne daudzdzīvokļu namu, ne savā personīgajā pagalmā. Te jau darbs Bāriņtiesai.

 10. Es tur tikai vienu neapmierināto redzēju.

Draugiem Facebook Twitter Google+