×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
1. jūnijs, 2016
Drukāt

“Dārgās mantas”: latviešu trimdinieku atmiņas Liepājas muzejā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 2. jūnija Liepājas muzeja ekspozīcijas “Liepāja okupāciju režīmos” zālē apskatāma Latvijas Kara muzeja izstāde “Dārgās mantas” – Reiņa Fjodorova fotogrāfijas, kas veltītas kara laika trimdinieku piemiņas priekšmetiem, LA.lv uzzināja muzejā.

Fotoattēlus papildina Kara muzejam dāvinātie trimdas latviešu priekšmeti, kas rūpīgi glabāti un atraduši ceļu atpakaļ uz dzimteni, piemēram, Latvijas armijas virsleitnanta Osvalda Ķezbera personīgās lietas, Latvijas armijas kapteiņa Kārļa Šmita karavīra sega, Latvijas armijas ģenerāļa Andreja Auzāna lādīte un citas.

1945. gadā Latvijas okupācijas rezultātā no Latvijas bēgļu gaitās devās vairāki simti tūkstošu cilvēku. Viņi steigā paņēma līdzi dažas lietas no savām mājām, kuri tad gandrīz 70 gadus daudzās mājās Amerikā glabājās kā īpaša piemiņa, kas nezinātājam var nešķist vērtīga.

Fotogrāfijas tapušas Ņujorkas apkārtnes latviešu mājās, Ņujorkas Luterāņu draudzes namā un Ņūdžersijā. Katrai no šīm lietām ir savs stāsts, kas kļuvis par daļu no mūsu tautas sarežģītās vēstures mantojuma. Tās vairs nav vienkārši lietas – tās ir dārgās mantas, uzsver Liepājas muzeja vēsturniece Sandra Šēniņa.

Katram trimdas latvietim, tāpat kā Jānim Jaunsudrabiņam, ir stāsts “Kā mēs savas mājas atstājām”. Lai arī katram tas ir citāds, taču neziņas, baiļu, izmisuma un ticības klātbūtne ir visus vienojoša. Racionāli, emocionāli un absurdi izvēlēti līdzi ņemamie priekšmeti ir māju un dzimtenes atstāšanas brīža liecība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+