×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
30. septembris, 2014
Drukāt

Dāsnākie ziedotāji – ZZS, “Vienotībai” un “Saskaņai”. Infografika

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

12.Saeimas deputātu kandidātu reputācijas datu bāzē Kandidatiuzdelnas.lv papildināta informācija partiju profilos – publiskoti partiju dāsnākie ziedotāji no šī gada maija līdz septembra vidum. Apkopotā informācija liecina, ka partijas “Zaļo un Zemnieku savienība”, “Vienotība”, “Saskaņa” un “Vienoti Latvijai” ziedotāju vidū ir visdāsnākie atbalstītāji, kas ziedojuši salīdzinoši vairāk un kuriem rocība atļauj partijai atvēlēt lielākas summas, kas bieži ir maksimālais pieļaujamais apjoms – 16 000 eiro, informē sabiedrība par atklātību “Delna”.

Atlasīti dāsnākie ziedotāji, kam bijusi vislielākā ietekme uz partiju kasēm pirms vēlēšanām. Ziedojumu analīze veikta, izmantojot KNAB partiju finanšu datu bāzē atrodamos datus par lielākajiem ziedotājiem desmit Kandidatiuzdelnas.lv ietvaros analizētajām partijām – “Latvijas attīstībai”, “Vienotība”, “Vienoti Latvijai”, “Nacionālā Apvienība”, “Latvijas Reģionu Apvienība”, “Jaunā Konservatīvā partija”, “Latvijas krievu savienība”, “Saskaņa”, “Zaļo un zemnieku savienība” un “No sirds Latvijai”.

Ziedojumi apkopoti par šī gada pēdējiem četriem mēnešiem no 13.maija līdz 16.septembrim un pieejami kopējā infografikā, taču jāņem vērā, ka tie turpina pieaugt. Turklāt Kandidatiuzdelnas.lv partiju profilos lielākajai daļai partiju, izņemot pāris jaundibinātus politiskos spēkus, ir pieejama informācija par lielākajiem ziedotājiem arī kopš 2013.gada sākuma. Visi dati pieejami infogafikās un tabulās.

“Kandidatiuzdelnas.lv sadarbībā ar Lursoft īpašu uzmanību pievērsa katras partijas 20 lielākajiem ziedotājiem, identificējot šīs personas, viņu nodarbošanos un saistību ar partiju, kā arī sekmes publiskajos iepirkumos kopš 2012.gada. Uzskatām, ka tieši šo personu atvēlētājam finansējumam ir bijusi vislielākā ietekme uz partijas finanšu kopējo kasi pirms 12.Saeimas vēlēšanām, tāpēc vēlētājiem būtu noderīgi zināt, kas ir šie cilvēki, viņu iespējamie ienākumu avoti un saistība ar partiju,” skaidro Gundars Jankovs, Delnas direktors.

Iegūtie dati liecina, ka kopsummā vislielākos ziedojumus pēdējos četros mēnešos saņēmušas šādas partijas un tajās ietilpstošās struktūras – “Zaļo un zemnieku savienība” (662 701 eiro), “Vienotība” (378 171 eiro), “No sirds Latvijai” (362 261 eiro), “Saskaņa” (292 359 eiro) un “Vienoti Latvijai” (262 903 eiro).

Analizējot datus tikai par TOP 20 katras partijas dāsnākajiem ziedotājiem, kopsummā lielākos ziedojumus no tiem saņēmušas šobrīd Latvijā pie varas esošās partijas – ZZS (256 048 eiro) un Vienotība (199 812 eiro). Daudz neatpaliek arī citas jaundibinātas partijas – arī tām ir izdevies piesaistīt ziedotājus, kas bijuši īpaši dāsni. Starp lielākajām ziedojumu saņēmējām no jaunajiem politiskajiem spēkiem ir “No sirds Latvijai” (224 700 eiro) un “Vienoti Latvijai” (191 475 eiro), kas pietuvojas vai pat pārspēj pie varas esošās partijas. Kā nākamie lielāko ziedojumu saņēmēji ir “Latvijas attīstībai” (163 946 eiro) un “Saskaņa” (144 010 eiro).

Partijas, kuru kases papildinātas ar būtiski mazākām summām no personām, kas atļāvušās būt īpaši dāsnas, ir “Nacionālā Apvienība” (94 981 eiro), “Latvijas Krievu savienība” (70 449 eiro), “Latvijas Reģionu Apvienība” (51 133 eiro) un “Jaunā konservatīvā partija” (9 675 eiro).

Ja vērtē, cik lielu pienesumu jeb īpatsvaru partijas kopējā kasē konkrētajā laika posmā atstājuši šie TOP 20 ziedotāji, situācija mazliet mainās – tieši jaunās partijas ir visatkarīgākās no īpaši dāsniem ziedotājiem. Vislielāko lomu kopējo ziedojumu vidū dāsnākie atbalstītāji spēlē partijā “Latvijas attīstībai”, kur TOP 20 lielākie ziedotāji nodrošinājuši 87% visu ziedojumu. Kā nākamie ir Latvijas Reģionu Apvienība, kur 20 dāsnākie atbalstītāji nodrošinājuši 76% visu ziedojumu. Daudz neatpaliek arī “Vienoti Latvijai”, kur divi desmiti atbalstītāju ir saziedojuši 73% no visas summas. Jaunās konservatīvās partijas ziedojumos TOP 20 atbalstītāju atnestais īpatsvars partijas kasē ir 67%, savukārt “No sirds Latvijai” – 62%.

Vienotības, Saskaņas, Nacionālās Apvienības un Latvijas Krievu Savienības ziedojumu kasē 20 lielākie ziedotāji nodrošinājuši ap pusi visu saņemto ziedojumu, savukārt ZZS ir vienīgā partija, kur lielākie ziedotāji nodrošinājuši tikai 39% visu ziedojumu.

“Partiju lielāko ziedotāju analīze liecina, ka to vidū joprojām dominē uzņēmēji, kas darbojas nekustamo īpašumu, farmācijas, informācijas tehnoloģiju un būvniecības jomās. Tajos atrodami arī lielo zemnieku saimniecību īpašnieki un maksātnespējas administratori,” stāsta “Delnas” vadītājs Gundars Jankovs. “Dāsnas summas partijām atvēlējuši arī bijušie vai esošie politiķi, Eiropas Parlamenta vai Saeimas deputāti, kā arī paši kandidāti. Jāņem vērā, ka saskaņā ar politisko partiju finansēšanas ierobežojumiem, fiziska persona partijai 2014.gadā var ziedot ne vairāk par 16 000 eiro.”

Lielāko ziedotāju vidū ir virkne cilvēku, kas ieņem amatus piecos un vairāk uzņēmumos. Amatu skaita ziņā rekordisti ir starp Vienotības ziedotājiem, kuru vidū dažs ieņem pat 27 dažādus amatus. Kopumā Vienotībai ziedojuši četri uzņēmēji, kas spēj savienot vairāk kā piecus amatus – J.Jansons (5 amati), M.Simanovičs (20 amati), A.Lūsiņš (23 amati), M.Kannenieks (27 amati). ZZS ziedotāju vidū ir divi uzņēmēji, kas dāsni ieskatījuši partijas kasēs lielas summas – G.Belevičs (7 amati) un M.Čerņavska (9 amati), viens no tiem ir arī deputāta kandidāts.

Infografika - kandidatiuzdelnas.lvInfografika - kandidatiuzdelnas.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+