×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. septembris, 2015
Drukāt

Deja caur visām piecām maņām izstādē “Nogalināt BUTŌ X”

Foto: Jānis DeinatsFoto: Jānis Deinats

Izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” Intro zālē no 19. septembra līdz 18. oktobrim varēs aplūkot dzīvo instalāciju “nogalināt BUTŌ X”, kuras centrālais tēls ir māksliniece Simona Orinska, stāsta Rīgas kultūras iestāžu apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Lipenite.

Simona Orinska pirms desmit gadiem aizsāka butō deju Latvijā, un šajā laikā viņas daiļrade jau sen pāraugusi butō kā šaura dejas virziena robežas – tas ir cilvēcisko sāpju, mīlestības un baudas ceļš, ķermeniski dziļi apzināts un piepildītas eksistenciāls stāvoklis.

Desmit gadus organizētas izrādes un meistarklases daudzās pasaules valstīs – Malaizijā, Taizemē, Vācijā, Krievijā, Armēnijā, Igaunijā u.c. Budismā saka: “Ja savā ceļā satiec Budu, nogalini to” – ar to saprotot atbrīvošanos no Ego. Dzīvā instalācija “nogalināt BUTŌ X” ir gan desmit gadu retrospekcija, gan iepriekšējā etapa izvērtēšana un metaforiska nogalināšana, tādējādi attīrot apziņas telpu jaunām radošām idejām, norāda autore.

Dzīvā instalācija iepazīstinās skatītāju ar 20. gadsimta spēcīgāko japāņu mākslas virzienu. Butō radās Japānā pagājušā gadsimta 50. un 60. gadu mijā – dumpīgā vērtību maiņas laikā un dažādu mākslas formu mijiedarbības rezultātā. Šo periodu Japānā raksturo reakcija pret ASV militāro un ekonomisko invāziju, atombumbu un kara sekām, kā arī Rietumeiropas kultūras ienākšana Japānā. Butō radās, dejotāju un mākslinieku Tacumi Hidžikatas un Kazuo Ono radošajā eksperimentā, apvienojot japānisko tradīciju ar Eiropas modernisma ietekmēm.

“nogalināt BUTŌ X” būs vizuāli efektīga dzīvā instalācija, ko veidos mākslinieku Modra Tenisona, Raita Vulfa, Dzintara Krūmiņa, Jāņa Rēdliha un Ojāra Feldberga video projekcijas, Jāņa Deinata fotogrāfijas un dzīvā skulptūra, ko radīs “Ideagnosis” starpdisciplināro mākslu kompānija. Apmeklētājiem tā būs iespēja nonākt īpaši veidotā vidē, kas caur gaismu, skaņu, kustību un smaržu aicinās uz atklāsmi sevī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+