×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. marts, 2012
Drukāt

Delna: Korupcijas būtiskai mazināšanai ir jāveic sistēmiski uzlabojumi

voika_inese1

Lai panāktu būtiskus uzlabojumus korupcijas mazināšanā, ir jāveic sistēmiski uzlabojumi, secināts Latvijas Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējumā, ko sagatavojusi biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

Latvijas Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējumā rekomendēts Latvijai “de jure” un “de facto” turpināt virzība uz atklātību, piemēram, uzlabojot institucionālo praksi gan parlamentārajās komisijās un nozaru ministrijās, gan arī valsts uzņēmumos.

Tāpat tiek uzsvērts, ka jāstiprina politisko partiju neatkarība no individuālajiem finansētājiem. Jāpaaugstina valsts finansējums politiskajām partijām, kas segtu ar partijas uzturēšanu saistītās izmaksas, savukārt individuālo ziedojumu apmērs jāturpina pazemināt.

Visos valsts pārvaldes līmeņos jāizstrādā un jāievieš ētikas kodeksi. Ministru kabinetam jāapstiprina un jāievieš ētikas kodekss, kas paredz efektīvu mehānismu iespējamo pārkāpumu izskatīšanai un interešu konflikta situāciju atklāšanai. Arī citos sektoros jāpārskata ētikas kodeksi un jāveicina to ievērošana un īstenošana praksē.

“Delna” arī rekomendē pilnveidot regulējumu trauksmes cēlēju, kuri ziņo par koruptīvām darbībām, aizsardzībai, savukārt, lai paātrinātu tiesvedības procesu un sekmētu tiesu efektivitāti, nepieciešams pārskatīt esošās procedūras un praksi.

Pēc “Delnas” rekomendācijām jāizstrādā vienoti atlases principi valsts pārvaldē, kā būtiskus paredzot ētikas un reputācijas kritērijus. Līdz minimumam jāsamazina politiskā ietekme vai iejaukšanās amatpersonu iecelšanā.

Tāpat jāaktualizē administratīvās atbildības normas publiskajos iepirkumos, par atbildīgo institūciju sankciju piemērošanā nosakot Iepirkumu uzraudzības biroju. Centrālajai vēlēšanu komisijai jāapsver iespējas attīstīt elektroniskās balsošanas platformas un citus pilsoņu līdzdalības veidus.

Rekomendācijas arī paredz, ka ir jāanalizē un jāuzlabo sadarbība starp Valsts kontroli un Prokuratūru, lai Valsts kontroles revīziju rezultāti tiktu aktīvāk izmantoti izmeklēšanā un sodu piespriešanā.

KNAB jāsniedz zināmas garantijas pret budžeta samazinājumu, nepieļaujot budžeta pieprasījuma samazinājumu, pirms tas tiek izskatīts Ministru kabinetā. KNAB jābūt iespējai aizstāvēt budžeta pieprasījumu valdības sēdē. Jākriminalizē plašāks pārkāpumu loks politisko partiju kampaņu finansēšanā, kā arī jāveic grozījumi normatīvajos aktos, lai nodrošinātu patieso plašsaziņas līdzekļu īpašnieku atklāšanu.

Latvijas Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējuma svarīgākās rekomendācijas arī paredz, ka valstij jāizveido speciāla programma, lai palīdzētu nodrošināt līdzfinansējumu tām NVO, kuras piedalās starptautiskos projektos, savukārt valsts uzņēmumu ziedojumu piešķiršanas process NVO jāpadara vienots un objektīvs. Tāpat jāstimulē privāto uzņēmumu aktīvāka iesaiste korporatīvās sociālās atbildības pasākumu īstenošanā, ieviešot uzņēmumu “baltos sarakstus” un paredzot priekšrocības, piemēram, publiskajos iepirkumos.

Latvijas Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējums ir vispusīgs 13 jomu pētījums, sniedzot ieskatu to spējā pretoties korupcijai un iesaistīties tās mazināšanā.

Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējuma galvenais secinājums – Latvijai ir atzīstami sasniegumi cīņā ar korupciju, bet, lai tos noturētu, jāizdara vairākas lietas. Korupcijas mazināšanai ir jākļūst no KNAB atbildības par ikviena politiķa, amatpersonas un uzņēmēja prioritāti. Likumdošanā ir jāaizpilda tie robi, kas tur palikuši aiz neizdarības vai korumpētu politiķu apzinātas rīcības dēļ. Jāefektivizē tiesas procesi, lai korumpanti gadiem nevarētu atkārtot “Kamēr neesmu notiesāts, neesmu vainīgs”. Mērķtiecīgi jāveicina ziņošana par korupciju un jānodrošina trauksmes cēlēju aizsardzība pret izrēķināšanos, norāda “Delna”.

“Ar 11.Saeimas vēlēšanām esam atbrīvojuši parlamentu un valdību no dažu īpaši šauru un savtīgu interešu ietekmes. Tomēr tas nenozīmē, ka nu ar Latvijas politiku viss ir kārtībā un varam atslābt. Tieši otrādi – šis brīdis ir jāizmanto, lai Latviju izrautu no pasaules korumpētāko valstu pulka. Tā kā politiķiem nereti trūcis ideju, kā to izdarīt, Delna piedāvā skaidru plānu, kā atgūt nozagto valsti,” sacījusi “Delnas” padomes priekšsēdētāja Inese Voika.

No pētījumā iekļautajām jomām augstāko vērtējumu 100 punktu skalā saņēmušas Valsts kontrole – 92, Centrālā vēlēšanu komisija – 89. Viszemāko novērtējumu saņēmuši tiesībsargs – 54, valsts pārvalde – 61 un uzņēmējdarbība – 62.

Līdzīgs pētījums vienlaicīgi ir veikts 25 Eiropas valstīs.

Publikācija ir tapusi saistībā ar Eiropas Komisijas Iekšlietu Ģenerāldirektorāta atbalstītu projektu “Valsts godaprāta sistēmas novērtējums”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+