2019.gada 25. februārī desmit partneri, tostarp Ekonomikas ministrija, Cēsu novada pašvaldība, vadošās Latvijas augstskolas, IT uzņēmumi un radošo industriju pārstāvji paziņoja par jaunas kustības – “Valsts #196” – dibināšanu.
2019.gada 25. februārī desmit partneri, tostarp Ekonomikas ministrija, Cēsu novada pašvaldība, vadošās Latvijas augstskolas, IT uzņēmumi un radošo industriju pārstāvji paziņoja par jaunas kustības – “Valsts #196” – dibināšanu.
Publicitātes foto.

Dibina kustību “Valsts #196” Latvijas iedzīvotāju digitālās identitātes attīstīšanai 0

Desmit partneri, tostarp Ekonomikas ministrija, Cēsu novada pašvaldība, vadošās Latvijas augstskolas, IT uzņēmumi un radošo industriju pārstāvji šodien, 25. februārī, paziņoja par jaunas kustības – “Valsts #196” – dibināšanu. Kustības mērķis ir veicināt Latvijas iedzīvotāju digitālās identitātes nostiprināšanu un attīstīšanu datu tehnoloģiju laikmetā, tā portālam “La.lv” paziņoja  projekta komunikācijas konsultante Maija Dulle-Sūniņa.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas
Gada laikā taps rīku, prasmju un iespēju kopums jeb “digitālā mugursoma”, kas būs pieejama ikvienam interesentam.

Starp pirmajām aktivitātēm paredzēta konference, pētījumi, mūžizglītības programmas, datu tehnoloģiju apguves rīku izveide, mentoringa un pieredzes apmaiņas programmas pieaugušajiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

LU pētniece Iveta Reinholde analizēs kavējošos un veicinošos faktorus cilvēku digitālās identitātes attīstīšanas procesā. Pirmie pētījumu rezultāti tiks prezentēti jau 21. martā Cēsīs, kur notiks vērienīga konference “Es. Identitāte. Dati”.

Cēsis ir apņēmušās kļūt par pirmo “Valsts #196” pilsētu, kur tiks izmēģinātas piedāvātās idejas un rīki. Savukārt “Microsoft Latvia” sadarbībā ar Latvijas Universitāti tieši Cēsīs uzsāks mākslīgā intelekta laikmeta mūžizglītības kursu pilotprojektu – Cēsis būs trešā vieta pasaulē, kur šie kursi tiks testēti.

Sandis Kolomenskis, IT uzņēmuma SQUALIO vadītājs un kustības “Valsts #196” iniciators norāda: “Datu tehnoloģiju laikmetā vairs nepietiek ar datorlietošanas pamatprasmēm – šis laikmets prasa pilnīgi jaunu domāšanas veidu, prasmju un vērtību kopumu – spēcīgu digitālo identitāti. Latvijā valda plaisa starp ļoti augstu tehnoloģiju pieejamību, bet relatīvi vāju spēju šīs priekšrocības izmantot. Jaundibinātās kustības mērķis ir izpētīt šīs plaisas iemeslus un attīstīt rīku, prasmju un iespēju kopumu savas digitālās identitātes stiprināšanai. Pasaulē šobrīd ir 195 valstis, “Valsts #196” simbolizē pasauli bez robežām savu zināšanu attīstīšanai un iespēju realizēšanai.”

Eiropas Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksā Latvija ir pārliecinoši virs ES vidējā līmeņa sakaru tehnoloģiju pieejamībā, interneta lietošanā un publisko digitālo pakalpojumu pieejamībā (9.-10. vieta starp dalībvalstīm), bet būtiski zem vidējā tehnoloģiju izmantošanas prasmēs un to integrācijā biznesa vidē (23. vieta starp dalībvalstīm!). Nespēja izmantot savas objektīvās priekšrocības ir kavēklis gan individuālā, gan biznesa, gan makroekonomiskā līmenī.

Situāciju vēl vairāk sarežģī tas, ka lielo datu izmantošanas iespējas var šķist ļoti abstraktas – ir skaidrs, ka dati ir, bet nav skaidrs, ko ar tiem darīt.

Saskaņā ar “McKinsey” pētnieku vērtējumu datu laikmets nenozīmē, ka jāattīsta tikai tehnoloģiju prasmes. “McKinsey” norāda, ka līdz 2030. gadam par 55 % palielināsies laiks, kas saistīts ar tehnoloģiju prasmju pielietošanu darba vidē, par 24 % pieaugs ar sociālajām un emocionālajām prasmēm saistītais laiks, bet attiecīgi par 14 % un 15 % samazināsies fizisko, manuālo un pamata kognitīvo prasmju pielietošanas laiks.

Reklāma
Reklāma

LU asociētā profesore, pētniece Iveta Reinholde atzīst:“Mūsu mērķi pētniecībā ir saprast, vai, kā un kāpēc šobrīd cilvēki iesaistās mūžizglītības aktivitātēs, kā arī to, kas palīdz un kas kavē cilvēka digitālās identitātes attīstīšanu, ieskaitot dažādus psiholoģiskos faktorus. Pētījuma un visa projekta rezultātā taps CEĻA KARTE, jeb vadlīnijas cilvēku digitālā potenciāla “atvēršanai”, digitālās identitātes attīstīšanai un mūžizglītības praktizēšanai – kļūstot par “Valsts #196” pilsoni.”

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs uzskata: “Cēsis ir gatavas nākotnes izaicinājumiem un iespējām, kuras sniegs digitālās tehnoloģijas. Jau šobrīd strādājam pie Cēsu skolu modernizācijas, lai skolēniem nodrošinātu pilnvērtīgāku digitālo prasmju apguvi, tādējādi sagatavojot nākotnes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju profesionāļus. Tāpat domājam par digitālās ekonomikas attīstību Cēsīs. Jau tagad koprades māja “Skola6” piedāvā attālināta darba iespējas, un tieši Cēsis par savas pirmās reģionālās filiāles atrašanās vietu izvēlējies Latvijas digitālo tehnoloģiju milzis DraugiemGroup”.

Tikmēr Renāte Strazdiņa, “Microsoft” vadītāja Baltijā pauž:“ Datu un tehnoloģiju pratība nerodas pati no sevis. Pasaules ekonomikas foruma pētnieki aprēķinājuši, ka piecu gadu laikā ikvienam nodarbinātājam būs nepieciešama vidēji 101 diena, lai apgūtu jaunās, darbam nepieciešamās prasmes. Tāpēc ir patiess prieks, ka sadarbībā ar Latvijas Universitāti mūsu valsts kļūs par trešo vietu pasaulē, kur tiks ieviesta īpaša mūžizglītības platforma, kas pielāgota datu un mākslīgā intelekta laikmeta vajadzībām. Ikviens Cēsu iedzīvotājs varēs apgūt jaunākās tehnoloģijas savas personīgās produktivitātes uzlabošanai, datu un mākslīgā intelekta tehnoloģiju izpratnei un izmantošanai. Pamatprasmju iegūšanai Cēsu iedzīvotājiem būs pieejams pasaules līmeņa mācību saturs arī latviešu valodā – gaidīti tiek arī tie, kuri sper pirmos soļus tehnoloģiju pasaulē.”

Signe Bāliņa, LU prorektore digitālās sabiedrības jautājumos uzsver: “LU filiāle Cēsīs būs pirmā vieta, kurā LU izmantos e-apmācību platformu, kas ļaus cilvēkam ērtā laikā un vietā apgūt digitālās prasmes. Mācību programmas ir izveidotas sadarbībā ar Microsoft. Attālinātā mācīšanās tiks papildināta ar klātienes mācību sesijām, attīstot arī sadarbības prasmes.”

“Latvijas IT klasteris ikdienā bieži saskaras ar aizspriedumiem, nezināšanu, aizbildinājumiem un reizēm arī pavisam racionāliem iebildumiem, kādēļ tehnoloģijas, kas varētu palīdzēt uzņēmumu izaugsmei, tomēr netiek izmantotas. Tādēļ Latvijas IT klasteris, kļūstot arī par Eiropas tīkla “DigitalInnovationHubs” sastāvdaļu, palīdzēs šīs barjeras mazināt. Mūsu iesaiste iniciatīvā ir pilnīgi likumsakarīga. Ir ļoti būtiski ceļā uz digitālu sabiedrību apvienot domubiedrus, spēkus, zināšanas, lai sasniegtu maksimālus rezultātus,” piebilda Latvijas IT klastera valdes priekšsēdētājs Elmārs Gengers.

Kustības “Valsts #196” iniciators ir IT uzņēmums SQUALIO, tai jau šobrīd pievienojušies – Ekonomikas ministrija, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, tehnoloģiju uzņēmumi Draugiem Group, Microsoft Latvia, Cēsu novada dome, Latvijas IT klasteris, LIKTA,Cēsukoprades māja Skola6 un citi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.