×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
16. novembris, 2013
Drukāt

Divās Rīgas vidusskolās veiks TV raidījumā minēto faktu pārbaudi (17)

Foto - LETAFoto - LETA

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) nākamnedēļ veiks pārbaudi Rīgas krievu vidusskolā un Rīgas 21.vidusskolā, lai pārbaudītu Latvijas Televīzijas raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” 15.novembrī minētos faktus un izvērtētu abu skolu direktoru rīcību, aģentūru LETA informēja izglītības un zinātnes ministra biroja vadītāja Anna Kononova.

Kā ziņots, raidījumā vēstīja, ka vairākās mazākumtautību jeb tā sauktajās krievu skolās pēc it kā organizācijas “9.maija” lūguma valsts svētku priekšvakarā noņemti patriotiski plakāti vai izgriezta daļa par Latvijas okupāciju.

Raidījuma žurnālists, uzdodoties par Aizsardzības ministrijas (AM) pārstāvi, lūdzis iespēju atsevišķās skolās izvietot patriotiska rakstura plakātus, kuros arī minēts, ka 1940.gadā PSRS okupēja Latviju.

Uz plakātiem bijis rakstīts: “Šogad 18.novembrī apritēs 95 gadi, kopš tika proklamēta Latvijas Republika – 1918.gadā. Neatkarība toreiz nāca grūti. Vēl gadu pēc tam risinājās sīvas kaujas par brīvību, un par izšķirīgām var uzskatīt cīņas ar Bermonta Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju 1919.gada rudenī, kad tā centās ieņemt Rīgu. 11.novembrī tika svinēta uzvara, un, pieminot Latvijas brīvības cīnītājus, ik gadu šajā datumā tiek svinēta Lāčplēša diena.

1940.gada vasarā Padomju Savienība (PSRS) ar militāru agresiju okupēja Latviju. Okupācija ilga aptuveni 50 gadus, līdz 1990.gada 4.maijā pēc nerimtīgām tautas brīvības alkām Latvijas neatkarība tika atjaunota. Kopā ar to atjaunots arī pirmās Latvijas brīvvalsts pamatlikums – Satversme, valsts ģerbonis un himna “Dievs, svētī Latviju!”.”

Pēc tam zvanījis fiktīvs pārstāvis no nevalstiskas organizācijas “9.maijs” un lūdzis šos plakātus noņemt.

Divas no trim šajā eksperimentā iesaistītām skolām – Rīgas krievu vidusskola un Rīgas 21.vidusskola – pēc šī aicinājuma plakātus arī noņēmušas vai izgriezušas no plakāta daļu par okupāciju.

Rīgas 21.vidusskolas direktore Oksana Daņiļenko fiktīvajam “9.maija” pārstāvim piekritusi, ka plakāti jānoņem. “Man ir arī savs viedoklis. Es piekrītu. Būs plakāti – teiksim mazāk agresīvi un kas neskars šo tematu, tad arī izvietosim. Acīmredzot šoreiz ne līdz galam izlasījām. Šaubu nav, piekrītu. Paldies. Esmu jau noņēmusi to,” telefonsarunā teikusi Daņiļenko.

Savukārt Rīgas krievu vidusskolas direktore Zoja Gorbaņa “9.maija” fiktīvajai pārstāvei atskaitās, ka vienu plakātu noņēmusi, bet otru rediģējusi: “Abus plakātus noņēmām, tad vienu atstājām, bet bez frāzes par okupāciju,” sacīja Gorbaņa.

Rīgas 60.vidusskolas direktore Natālija Djakova to atteikusies darīt. “Nē, plakātus mēs nenoņemsim viennozīmīgi. Jūs esat sabiedriskā organizācija, es esmu amatpersona. Notiek patriotiskās audzināšanas process, lai bērni zinātu šos datumus – stūrakmeņus. Jūs varat atbraukt, paskatīties, pēc tam to presē apspriest,” skaidrojusi Djakova.

Abu skolu direktores, kuras plakātus noņēma, nekādus paskaidrojumus raidījumam nevēlējās sniegt.

Citā raidījuma eksperimentā skolām tika izteikts it kā Aizsardzības ministrijas piedāvājums novadīt lekciju par 11. un 18.novembri. No piecām skolām divas viennozīmīgi neieklausījās organizācijas “9.maijs” lūgumā un lekcija ministrijai neatteica, divas tās piedāvāja pārcelt uz citiem datumiem, bet viena – Rīgas 34.vidusskola – lekciju noraidīja, sakot, ka pasākumi saplānoti tik cieši, ka tādai nav vietas – tieši tādu atteikuma formu piedāvāja viltus “9.maijs”, norāda raidījums.

Kā uzsver raidījums, izglītības valsts standarts nosaka, ka skolās vēstures stundās ir jāapgūst mācību viela par Latviju okupāciju, turklāt skolu direktori ir valsts amatpersonas.

Biedrība “9.maijs” ir organizācija, kas pēdējos gados rīko 9.maija pasākumus pie Uzvaras pieminekļa. Kā liecina informācija biedrības mājaslapā, tās izpilddirektors ir Rīgas domes deputāts, “Saskaņas centra” pārstāvis Vadims Baraņņiks.

Reaģējot uz skolu rīcību, Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) 15.novembra vakarā pēc raidījuma savā “Twitter” kontā ierakstīja “Gaidīsim IZM un Rīgas pašvaldības reakciju uz AP diskutētajiem jautājumiem. Minētajiem direktoriem ir iespēja arī iesniegt atlūgumu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Latvijas skolas TIKAI latviešu valodā!Pieprasu!

 2. Interesanti . Pavērot, kas uzzināms no raidījumā minēto skolu mājas lapām :
  Tā, Rīgas 21. vidusskolā un Rīgas krievu vidusskolā, tās ir vienvalodīgas, proti tajās atspoguļotā informācija ir vienīgi pareizajā valodā; savukārt Rīgas 60. vidusskolā – ( divās) gan latviešu, gan krievu valodā, pie kam izteikti uzsvērta piederība Eiropas Savienībai

  Rīgas 21. vidusskolas mājas lapā nav neviena pasākuma ( 2 gadu arhīvā), kuri būtu saistīti ar Latvijas valsti, valsti kurā skola darbojas, jo, piemēram, 11. novembrī ( Lācplēša dienā) ir notikusi lekcija par….. skolēnu Toleranci ( vai pret Lācplēša dienā un Latvijas valsti?), Rīgas krievu vidusskolā – , piemēram, VEĻIKOJ POBEDE – 65 ir svētki , mēra Nila Ušakova viesošanās ( 25.10.2013), savukārt, Latvijas valsts gadadienas netiek pat pieminētas.
  Rīgas 60. vidusskolā – skolas dzīve tiek plānota, īstenota dauzdveidīga , tajā skaitā Latvijas valsts gadskārtu pasākumi

  Nav par ko brīnīties, vismaz šo divu (Rīgas 21. vidusskolasun Rīgas krievu vidusskolas) Rīgas skolu vadībai un skolas videi ir citas valsts ideāli. Pati skolu vide veido jaunos / vecos ideālus.

  Varbūt raidījuma svarīgākā atklāsmes ir Rīgas domes izglītības pārvaldes reālā darba rezultāts lokālpatriotu izglītošanā?

  Varbūt par Rīgas izglītības iestādēs ” īstenoto tolerances politiku ” skolu direktori nemaz nav tik vainīgi?
  Varbūt “gods kalpot Rīgai” kangarisma darbības robežas plēšas/ paplašinās arī bijušā Izglītības ministra (Andra Piebalga) , bijušajai vietniecei (Eiženijai Aldermanei) ? Kas ir kangarisma mūsdienu saknes? Kas baro šīs saknes: nauda vai nepiepildīti ideāli? Kāpēc tautfrotiete ir kļuvusi par STABULI svešās rokās? Ir, vai nav saskatāma līdzība ar kompartijas ielikteņu darbību 1940.gada Latvijā ?

  Vai tiešam komunisma rēgs???

 3. Ne jau Bojāram bija jānoskaidro politiskais klimats krievu skolās, bet DP un SAB. Šīm abām liekēžu organizācijām nekavējoši būtu jānoņem valsts finansējums. Nodokļu maksātājiem tiešam vairāk jāsāk skatīties , kā optimizēt nodokļu maksāšanu. Katram nodokļu maksātājam VID inspektoru nepieliks.

 4. valsts svētkus 9. maiju kā uzvaru arī pār Latviju un jauno Latvijas okupāciju. Nu nu noteikti 11. un 18. novembris laikam gan nav šo valsts skolu svētku dienas…
  Tas liek mainīt skolvadības komplektēšanas principus, lai vismaz skolu direktori atzītu Latviju kā valsti ( būtu vēlams ari tādu prasību arī skolotājiem), bet Latvijas valstvaras ķīselis arī IM presonā…( sk. kaut vai Latvijas vēstures mācīšanas gaitu ministrijas koridoros – tad tā tad šitā nevar -Ja liktu mācīt PSKP īso kursu – vēturi – cik stundās to atrisinātu?).

 5. No pieredzes zinu, ka krievu skolas Latvijā tradicionāli ir bijušas lielkrievu šovinisma un rasisma kalves.
  Prieks, ka to čūsku midzeni nu vismaz mazliet patramdīs.

  • Ja… patramdīs un VAI patramdīs. Jo IZM pašlaik daudzi °jaunpieņemtie darbinieki nak no Rīgas krievu skolām

   • Vai tiešām IM tiek pārkrievota? Un kāpēc šīs iestādes latvieši neceļ trauksmi un nepretojas augoņu procesam?Vai arī viņiem jau smadzenes izskalotas?

 6. Šo skolu direktori ir JĀATBRĪVO NO DARBA SKOLĀ BEZ JEKĀDĀM IESPĒJĀM SKOLĀ STRĀDĀT TURPMĀK!!! Vai organizācija “9.MAIJS” ir LATVIJAS REPUBLIKAS IZGLĪTĪBAS MINISTRIJA VAI VALDĪBA??? Tas, kas tagad notiek Latvijā gandrīz visās jomās, ir PRĀTAM NEAPTVERAMAS DARBĪBAS AR PILNĪGI NEKĀDU DOMU PAR SEKĀM, KO RADA ŠĪ VISATĻAUTĪBA!??? Vai var būt kaut kas tik pretdabisks, KĀ NOSTĀTIES PRET VALSTI KURĀ TU DZĪVO, IZBAUDI TĀS LABUMUS UN VĒL PIEDEVĀM BRADĀ TO AR SAVĀM NETĪRAJĀM KĀJĀM!?? Pateicoties mūsu valdību gļēvumam, tagad baudām ienākošos augļus un domāju, ka ne pēdējos izlēcienus… Tādu būs daudz, jo mērkis ir nepalīdzēt attistities mūsu valstij, bet to gremdēt un bremzēt visiem iespējamiem līdzekliem!!!

 7. … Bet pienemot Bezabrenes valdibas parasto nespeku aizstavet latviesu autohtonas tautas legalas intereses,

  … VISI KAS VARAM, DOSIMIES 18. nov. NA sarikota LAPU GAJIENA, lai ar savu miermiligo un patriotisko majienu beidzot piespiestu snaudoso valdibu rikoties … pec Satversme un valsts likumos noteiktas uzvedibas — pret visiem atbildigajiem valsts ieredniem, kuri tos neizpilda un pat nekaunigi cel naidu Bezabrene ar savu atklati pretvalstisko un pretlatvisko nostaju un darbibu !!!!

 8. SC Dolgopolovs arī parādīja sevi no “labākās puses” “Aizliegtais paņēmiens”esot rīkojies neētiski,acīmredzot SC uzskata skolu rīcību par ētisku un patriotisku.

 9. … SKOLU DIREKTORI IR VALSTS IEREDNI UN ATBILDIGI KRIMINALLIKUMU PRIEKSA PAR PRETVALSTISKU DARBIBU un tada gadijuma jabut TO TULITEJAI DEMISIJAI un ARKARTEJAI IZMEKLESANAI NO VALSTS DROSIBAS UN TIESLIETU INSTITUCIJAM par Kriminallikuma parkapsanu par prevalstisku darbibu !!!

  … Jo , pastav speka oficials Saeimas lemums par CCCP , 1940. g. , LATVIJAS REBUBLIKAS NELEGALU OKUPACIJU UN ANEKSIJU

 10. LA lasītājiem būtu vēlams zināt Saeimas deputātus, kuri nobloķēja NA priekšlikumu par tūlītēju krievu skolu pirmās klases pāreju apmācībai tikai latviešu valodā, lai nākošajās vēlēšanas varetu izdarīt izvēli.

  • Nobloķēja, bet pēcāk bija iespēja parakstīties referenduma rīkošanai. Nespēja savākt 150000 parakstus.

   • nesavāca,jo nebija informācijas par šadu pasākumu. No 10 000 pilsētas braucu uz citu pilsētu 30 km un arī tur ar lielām pūlēm atradu notāra kantori, kur kopēja manus pases datus un veica garu procedūru, lai varētu parakstīties.
    Toties pirms referenduma par krievu valodu, mūsu valsts TV katru dienu reportēja par parakstīšanās gaitu. Un vietējā kultūras centrā pie ieejas sēdēja KC darbinieki un apkalpoja cilvēku 1 minūtes laikā.

 11. Nav glīti, ka AP veicot šo aktivitāti nepadomāja par to ko sniegt skolām piedāvātā koncerta vai lekcijas
  sakarā.

 12. Nu un ko tas dos? Skolu direktorus atlaiž Rīgas Dome, kuru vada Ūšakovs sakaņā ar IZM ko vada Dombrovskis. Vai tad kāds ir redzējis ka kāda vārna knābj acī citai varnai? Vienotības gļēvās valdīšanas rezultātā visapkārt tikai krievu mafija. Uz NA var uzriet, bet ne jau uz karali Ušakovu vai Zatlera dzemdināto Dombrovski.

Draugiem Facebook Twitter Google+