×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
8. februāris, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: No Latvijas pirmās personas jau neprasa daudz (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Visa tā prezidentu būšana man sāk nepatikt. Kurš nu būšot nākamais – Varaidots vai Visvaris? Stutē tādus mākslinieciskus projektus, sak, derētu liels politisks kukainis vai visas tautas mīlestības objekts, ko apzīmē kā “fascinējošu personību” vai ka viņš būtu ar redzes spēju pasaules piķa melnā tumsībā. Vieni gribētu norājošu, stingru roku kā čīliešu Pinočetam, otriem labpatiktu komunists un dropmanis kā čehu Zemans, vēl citi meklē, kur latviešiem savs Gribauskis. Tas viss no iztēlošanās, ka prezidents ir kā diža priede. Garš, garš un vientuļš, vientuļš.

Nekā nebij! Prezidentam jābūt kā vienam no mums, pieejamam un nenoslēgtam ziloņkaula tornī. Tādam, ka civildrānās pārģērbies, valsts galva it viegli nomaskotos nepazīts trokšņainā ļaužu pūlī. Aizvienam kādiem divus termiņus ilga tuvība ar vienu prezidentu šķitīs nogurdinoša, tomēr, āre, cilvēkus pozitīvi aizskārusi pašreizējā prezidenta, Lemberga kunga vārdiem runājot, neviltotība un vienkāršība. Latvijas pirmajām personām nekad nekas daudz nav prasīts. Pie prezidentālas iznešanās pieticis ar māku novērtēt lauksaimniecības ražojumu un meža materiālu cenas, parunāt par laika apstākļiem, interesēties par hoķi un sieviešu basketbolu. Mūža gājuma musturā pieļaujamas pavisam nelielas anomālijas, lai amatvīrs neizpelnītos neko vairāk kā Lato Lapsas kārtējo grāmatu sērijā “Ievērojamu cilvēku dzīve” un nepiespēlētu nepieklājīgi daudz tēmu “Charlie Hebdo” un “Dadža” karikatūristiem.

Mēs, latviešu tauta, negribam maksimalizēt pirmās personas lomu un vietu uz Latvijas jumta. Nevēlamies pacelt viņu kalnu masīva augstumā vai par latviešu zemju savācēju. Svarīgi, ka augstais vīrs ir jūtīgs un smalki noskaņots instrumentum regni, varas instruments pret vienkāršo ļautiņu vajadzībām un turētu ciešas saites ar plašākām masām. Politiķiem, kas sagrābuši tiesības izraudzīties valsts galvu, gan ir citi mēri. Vislabāki tie redzētu pilī sēdošo kā cālēnu, kurš izšķīlies no viņu frakcijas olu perēkļa. Tomēr tik aptaurēti deputāti nav, ka prezidenta krēslā liks tādu brenci, kurš Vāczemē nobraucis, runādams lēks no vienas kājas uz otru un tad teiks: – Paklau, kancler. – Nu kas ir? – Nekas. Sūdīgs tu esi kanclers, lūk, kas!

Mēs nepiedzīvosim apkaunojumu, ka CNN kamera pieķer mūsējo banketā ar citiem prezidentiem, ka viņš bāztu somā uz galda izkaisītās sudrablietas un izmeklētākās pārtikas vielas līdzņemšanai. Un saprotams, ka Valsts prezidentam nav jāizskatās, ka viņš Rīgas pilī nokļuvis skolēnu apmaiņas programmas ietvaros. Viņš nebūs rupjš etiķetes pārkāpējs attiecībā uz oficiālā apģērba ansambli, piemēram, nestaigās sinepju krāsas drēbēs. Mūsu prezidents savureiz pratīs ietērpt sakāmo vajadzīgajā dailē un cienīgumā. Nav par skādi, ka viņš būtu draugos ar grāmatu vai pazīstams operu mīlis, kurš izprot tās dziļākās vietas. Bet izgudrēm un tālredzīgi apspriežot valsts lietas, pietiks, ka valsts galva pats nebūtu, kā galvu pazaudējis.

Tagad nāks saeimieši, dievodamies, ka jau mērcē dvieļus aukstā ūdenī, liek pie paura, domā un domā, kurš zīmētos atbilstošs svētā dzīves aprakstam un rūdījies politisko biszāļu un pulvera dūmos. Bet tepat tās augstās priedes aug! Bērziņa, Levita vai Bondara kungi – ļoti cienījami nacionālie kandidāti. Kur vēl rasies profesionāli, par prezidentiem izmācīti Bērziņtēva vietnieki – amata soliņa rezervisti? Tāpēc saraksts jāslēdz, tautai un sabiedrībai jāsāk vērtēt, kuram no trio esam vairāk pateicību parādā, kurš vispiemērotākais, lai viņam darītu to amata godu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Ar valstisko prātu apveltītam, valodas un zināmu diplomātisko praksi. Pie tam personīgi godīgs – ne konvertas, ne blēdīta Eiropas nauda…Anna Žigure, Levits un varbūt vel kāds. Lai Prezidents ( ar lielo) ir Meri vai Havela līmenī. Prezidenta izraudzīšana parāda valsts spēju sev izraudzīties vadoņus ar godu vai bez tā…

  2. Visi nosauktie pēc saknēm ir kosmopolīti-internacionālisti,bet vajadzīgs ir izteikts latviešu nacijas vadonis bez internacionālas pagātnes.

  3. Tiešām. Būt pragmātiskam un neskriet pa priekšu vilcienam, nestaigāt pagodināta kucena pavadiņā asv melu izplatītājiem. Nestāstīt mūžīgi par savu dzīves pieredzi, jo zinām visu biogrāfiju, tai skaitā par nokalpoto gadu skaitu un karjeru Latvijas kompartijā.
    Tapēc balsotu par Bondaru, kurš no šīm Bērziņam neizpildāmām lietām ir brīvs!

    • Ko tu te murgo?! Tavs nolaizītais Bondars (pēc frizūras, jo izskatās, ka mati taukaini un sen navredzējuši šampūnu) ir tāds pats bijušais komjauniešu funkcionārs (nav tālu no PSKP)!

    • PAR BĒRZIŅU – PILNĪGI PAREIZI. Stāsta, ka ģimene no okupantiem cietusi???!!! – interesanti, kādēļ tad kļuva okupantu kompartijas līderis, kā brigmanis, vai lembergs?!?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Viss liecina, ka jums ir izdegšanas sindroms

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika liecina,ka kopš gada sākuma Latvijā reģistrēti vairāk nekā 1400 kūlas degšanas gadījumu. Kaut pērnās zāles dedzināšana ir aizliegta un par to draud sods, tomēr daudzi cilvēki turpina to darīt.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+