Mobilā versija
+0.3°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
4. novembris, 2015
Drukāt

Ekonomists: Valdība pieļauj pirmskrīzes laika kļūdas (4)

Foto-LETAFoto-LETA

Juris Pūce.

Nākamā gada valsts budžetā ir gan pozitīvas, gan arī negatīvas lietas, tomēr vērojams, ka valdība atkārto pirms krīzes pieļautās kļūdas un dzīvo “pirmstrekno gadu noskaņās”, intervijā “Rietumu radio” sacīja bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce (“Latvijas attīstībai”).

Viņš pozitīvi vērtē budžeta deficīta noturēšanu vismaz 1% apjomā no iekšzemes kopprodukta, neraugoties uz daudzu politiķu vēlmi tērēt daudz vairāk, tomēr deficīts joprojām ir pārāk liels.

“Labi atceros, kā tieši pēc krīzes “Vienotības” līderis Valdis Dombrovskis mācīja iepriekšējās valdības, ka tās ir rīkojušās muļķīgi, – kad ekonomika auga un vajadzēja veidot uzkrājumus, dzīvoja ar deficītu. It kā pilnīgi loģiska tēze, bet tagad “Vienotības” valdība to atkal nedara,” sacīja Pūce.

Latvijas ekonomika katru gadu aug un nākamgad valsts budžets būs par 180 miljoniem eiro lielāks nekā šogad, sacīja Pūce, norādot, ja valdība deficīta samazināšanu uzskatītu par vienu no prioritātēm, katru gadu varētu, piemēram, trešdaļu no šī pieauguma novirzīt deficīta samazināšanai.

“Pagaidām tā nav prioritāte,” sacīja Pūce. “Latvijas iedzīvotājiem būtu jāsaprot, ka mēs augošas ekonomikas apstākļos veidojam budžetu ar relatīvi lielu deficītu un aizņemamies, lai segtu savas vajadzības.”

Analoģijas ar pirmskrīzes laiku, viņaprāt, var vilkt arī atalgojuma politikā valsts sektorā nodarbinātajiem, jo valsts sektorā algas pieaug straujāk nekā privātajā sektorā.

“Tā ir slikta pazīme,” sacīja Pūce. “Paceļot algas valsts sektorā, mēs liekam celt algas arī privātajā sektorā, kur darba ražīgums [tik strauji] neseko līdzi. Līdzīgi notika arī pirms krīzes.”

Privātajā sektorā ir liels stimuls produktivitātei, jo īpašniekam ir jāatmaksā kredīti un jāgūst arī peļņa, taču valsts sektorā stimula produktivitātei nav, un nav arī nekādu tās mērīšanas instrumentu, sacīja Pūce. “Mēs pat nevaram salīdzināt, vai viena vai otra iestāde darbojas efektīvāk,” sacīja Pūce.

Jau ziņots, ka Saeima otrdien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja 2016. gada valsts budžeta projektu.

2016.gada valsts budžeta likumprojekts paredz, ka nākamgad valsts ieņēmumi varētu augt līdz 7,37 miljardiem eiro, bet izdevumi – līdz 7,65 miljardiem eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. ................... Atbildēt

    un vēl ļoti augsts neražojošo īpatsvars, par daudz liekēžu

  2. kļūda tikai viena-ĒNU EKONOMIKA. LĪDZ AR TO, NEGODĪGA KONKURENCE. Lecinām un uzturam valsts ienaidniekus.

  3. Lai nu kurš bet Pūce. Laikam Repse samācījis.

  4. Algām ir jācełās Atbildēt

    Citādi te būs vēl mazāk kas strādā un tie kas te būs palikuši negribēs atłauties bērnus.

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (1)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+