×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2013
Drukāt

Eksotiska lilija. Kāda trūdzeme vajadzīga? Vai rudenī sīpoli ir jāizrok?

Lankongas_lilija2

“Mēs ar sievu iegādājāmies Lankongas liliju sīpolus no “Bakker” kataloga, kur tās reklamē kā īpašas lilijas no Ķīnas. Par audzēšanu nezinām neko. Vispirms – kur tās stādīt: puķu podos istabā vai varbūt ārā, tuvāk mājai dienvidu pusē? Kāda trūdzeme vajadzīga? Vai rudenī sīpoli ir jāizrok?” 
Vilnis Ventspilī

 

Lankongas lilija (Lilium lankongense) tā nosaukta pēc ģeogrāfiskās izcelsmes vietas, kas atrodas  Ķīnas dienvidrietumu daļā. Taču savvaļā Lankongas lilija ir reti sastopama. Parasti izaug apmēram 1 m gara, tai ir gaiši pelēkas, pelēkzaļas vai zaļas lapas un daudz (pat līdz 15) viegli smaržojošu, maigi rozā ziedu. Apziedņa lapu malas klātas ar sīkiem purpurkrāsas punktiem, atliektie apziedņa lapu gali atgādina martagonliliju.

Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas vadītājs Arnis Seisums stāsta, ka līdz šim Lankongas lilija pie mums nav audzēta. Ir ziņas, ka Eiropas ziemeļu reģionos suga izrādījusies pietiekami salcietīga, šīs lilijas labi augušas gan saulainās, gan daļēji noēnotās vietās, dažādās dārza augsnēs. 
Lankongas_lilija_tuvpl

Ņemot vērā pieredzes trūkumu, Latvijā šos sīpolaugus ieteicamāk audzēt neitrālā, trūdvielām bagātā, labi drenētā augsnē, atbilstoši sezonai papildus mēslojot ar komplekso minerālmēslojumu.

Lai nodrošinātos pret izsalšanu kailsalā, kas Latvijā nav retums, rudenī vēlams stādījumam uzklāt  mulčas segumu un papildus arī dažus skujkoku zarus sniega aizturēšanai.

Ja sīpoli iegūti pavasarī, tie jāstāda tūlīt pēc augsnes atkušanas, iežāvēt nedrīkst. Pareizi izvēloties vietu dārzā, augi bez pārstādīšanas var augt daudzus gadus – līdz brīdim, kad stādījums kļūst pārblīvēts.

Nevajadzētu šīs sugas lilijas audzēt kastēs vai podos, drīzāk to varētu darīt maigāka klimata zonās. Latvijā Lankongas liliju labāk stādīt dārzā, lai par šo reto un eksotisko augu varētu priecāties daudzu gadu garumā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+