×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. septembris, 2013
Drukāt

Elektrības cena nākamgad neskaidra


Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

No nākamā gada 1. aprīļa, visticamāk, Latvijā sāks darboties atvērtais elektroenerģijas tirgus, kas nozīmē regulētu cenu atcelšanu arī privātpersonām. Vairāk nekā 800 000 mājsaimniecību būs iespēja izvēlēties elektroenerģijas pārdevēju, kas elektrību piegādās par visizdevīgāko cenu.

 

Uzreiz gan jāvērš uzmanība – elektrības cena veido vien aptuveni 45% no tās cenas, ko redzam saņemtajā rēķinā. Atlikušos aptuveni 45% no gala cenas arī turpmāk regulēs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), nosakot tarifus pārvades tīklu īpašniekiem. Vienkāršāk sakot – maksu par elektrības vadu izmantošanu gan AS “Sadales tīkls”, gan AS “Augstsprieguma tīkls” arī turpmāk noteiks SPRK. Atlikušos aptuveni 10% no elektrības gala cenas veido obligātajā iepirkumā iepirktā atjaunojamā elektroenerģija. Šo komponenti reizi gadā nosaka SPRK, un visiem pircējiem tās maksājums ir vienāds.

Kādas pārmaiņas gaida elektrības pircējus? Nebūs vairs starta tarifa – 8,18 santīmi par pirmajām 1200 patērētajām kilovatstundām (kWh) elektroenerģijas un pamata tarifa – 10,65 santīmi par elektrības patēriņu, kas pārsniedz 1200 kWh.

Pārdevēji piedāvās fiksētu vai arī biržas darījumiem atbilstošu cenu, kuru izvēloties daudzi Igaunijas patērētāji gan apdedzinājās. Proti, biržas cena vasarā mēdz būt par 60 – 70% augstāka nekā ziemā. Elektrības pārdevēju piedāvājumā varētu būt arī īpašs, lēts nakts tarifs, tomēr šajā gadījumā jārēķinās ar jauna skaitītāja pirkumu. Salīdzinājumam – patlaban Igaunijā darbojas ne vairāk kā četri tirgotāji, kas piedāvā 16 dažādus 
tarifus. 
elektr_9

Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce šonedēļ prognozēja, ka elektrības gala cena 2014. gada 1. aprīlī sasniegšot 11,3 santīmus par kWh, tomēr vienlaikus arī atzina, ka šajā prognozē nav iekļauts AS “Sadales tīkls” iecerētais sadales tarifa sadārdzinājums. “Sadales tīkla” pārstāvji sadārdzinājuma lielumu nenosauc. Patlaban viena mājsaimniecība, kas elektroenerģiju pērk no “Latvenergo”, ik mēnesi tērē vidēji 164 kWh elektroenerģijas, maksājot par to 14,97 latus. Pēc tirgus atvēršanas būs jāmaksā vidēji par 3,54 latiem vairāk, turklāt aprēķinā nav ņemts vērā “Sadales tīkla” solītais sadārdzinājums.

Atļaujas elektrības pārdošanai patlaban Latvijā ir saņēmuši 58 uzņēmumi. Aktīvi ar šo uzņēmējdarbību nodarbojas vien astoņi pārdevēji. Visticamāk, viņu skaits daudz nemainīsies, paredz eksperti.

Ja līdz 1. aprīlim jauns līgums ar elektrības tirgotāju nebūs noslēgts, tad elektroenerģijas piegādi turpinās pēdējais piegādātājs (lielākajai daļai Latvijas mājsaimniecību AS “Latvenergo”). Piegāde notiks tik ilgi, līdz pircējs izvēlēsies citu pārdevēju un noslēgs ar viņu līgumu. Svarīgi, ka pēdējais piegādātājs elektrību pārdos par biržas cenu, kas dažādos gada laikos var būtiski atšķirties, informēja AS “Latvenergo”.

 

Ieteikumi tirgotāja izvēlei

AS “Sadales tīkls” mājas vietne, elektrības pārdevēja mājas lapa, citi nosacījumi

Piedāvājuma izvērtēšana – cenas izvērtējums, līguma nosacījumi un citi nosacījumi

Līguma slēgšana – pārdevēja maiņa notiks katra mēneša 1. datumā

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+