×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. oktobris, 2016
Drukāt

Elektrības tarifu plāni – gluži kā valdības pasūtīti (6)

Elektriba2

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) uzskata, ka no šā gada 1.augusta uzņēmuma “Sadales tīkls” ieviestā abonēšanas maksa – 1,50 eiro mēnesī mājokļos ar vienfāzes pieslēgumiem, bet ar trīsfāžu pieslēgumiem – 2.40 eiro par vienu ampēru gadā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ir solis pareizajā virzienā.

Elektrības patērētājiem nebūšot jāmaksā par tiem, kuri elektrību tērē maz vai netērē nemaz, kaut arī “Sadales tīkls” pieslēgums viņiem ir. Pēc jaudu pārskatīšanas sarukšot ar elektrotīklu uzturēšanu saistītie izdevumi, kas nākotnē samazināšot no šā gada 1.augusta ieviestos tarifus. Tarifi pamudināšot lietotājus izvēlēties atbilstošas elektrības pieslēguma jaudas, tādējādi jaunie lietotāji varēšot pieslēgties elektrībai jau par zemākām cenām.

Izplatītajā paziņonumā tiek minēts, ka mājsaimniecību lietotājiem ar vienfāzes pieslēgumu (lielākoties dzīvokļos) maksājums par sadales pakalpojumiem samazinās, ja patēriņš ir lielāks par 100 kilovatstundām (kWh) mēnesī. Tādējādi lielākajai daļai pieslēguma vietu, kas ir pastāvīgi apdzīvotas, maksājums samazinās vai pieaug nedaudz.

Maksa par sadales pakalpojumu Patēriņš mēnesī, kWh
Vienfāzes pieslēgums / dzīvoklis 0 100 150
līdz šim (ar PVN) 0,00 6,82 10,24
no 1. augusta (ar PVN) 1,50 6,83 9,50
izmaiņas 1,50 0,01 -0,74
Maksa par sadales pakalpojumu
Patēriņš mēnesī, kWh
Trīsfāžu pieslēgums, 16A / māja 0 100 300
līdz šim (ar PVN)
0,00 6,82 20,47
no 1. augusta (ar PVN)
3,87 9,21 19,87
izmaiņas
3,87 2,38 -0,60

Tomēr tiek atzīts, ka izdevumi pieaug jūtami lietotājiem ar lielas jaudas pieslēgumiem, lielākiem nekā nepieciešams patēriņam patiesībā. Tāpat sadārdzinājums skar neapdzīvotus dzīvokļus, neapbūvētus zemesgabalus, dārza mājiņas, vasarnīcas, garāžas un citus īpašumus, kuri pastāvīgi netiek izmantoti.

Atzīstot, ka dažos daudzstāvu dzīvojamos namos tarifu izraisītais sadārdzinājums esot pārmērīgi liels, vaina tiek novelta uz namu apsaimniekotājiem, kuri neesot izvēlējušies piemērotu pieslēguma veidu vai jaudu. Tāpēc SPRK mudina elektroenerģijas lietotājus novērtēt, kādas jaudas pieslēgums ir nepieciešams, kas tādējādi ļaušot izvairīties no šī pārmērīgā sadārdzinājuma.

Pēc SPRK datiem vairāk nekā 16 000 mājsaimniecības jau pieprasījušas samazināt uzstādītās jaudas vai pāriet no trīsfāžu pieslēguma uz vienfāzes pieslēgumu. Savukārt pieprasītās jaudas jau ir samazinājuši vairāk nekā 5000 uzņēmumu.

Uzņēmumiem un zemnieku saimniecībā, kurās elektrības patēriņš ir sezonāls, “Sadales tīkls” piedāvā iespēju atteikties no pieslēguma uz laiku līdz sešiem mēnešiem, pašlaik tiek spriests arī par šī termiņa pagarināšanu.

Jauno tarifu ieviešanu “Sadales tīkls” izskaidro ar nepieciešamību pievērsties novecojušo elektrotīklu atjaunošanai un modernizēšanai, kurai nepietiek naudas.

Taču, ielūkojoties nākamā gada budžeta plānos, kas paredz ieņēmumu palielināšanu, skaidri redzams, ka budžets no tā daudz iegūs. Viens no nākamgad plānotajiem papildu ieņēmumu avotiem ir elektroenerģijas nodokļa atbrīvojumu atcelšana, no kā papildus ieņemtu 5,4 miljonus eiro. Otrs nākamgad plānotais papildu ieņēmumu avots ir valsts kapitālsabiedrībām dividendēs izmaksājamās daļas apmēra paaugstināšana, no kā papildus ieņemtu 7,7 miljonus eiro. Tādējādi arī uzņēmumam “Sadales tīkls” 80% no tarifu naudas būs jāiemaksā budžetā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Pensijai pielika dažus eiro,ko elektrība jau noēda.Paldies par rūpēm valdībai….izmisums pieaug tautā.

  2. Nesaprotu kāpēc plāno ieviest ekoloģisko auto transporta nodokli ja jau latvenergo princips jo vairāk patērē mazāk maksā.Iznāk dubulti standarti vai vienkārši ka tik nauda nāk.Un šī valdība kāš mazturīgos lai daudz neīd.

  3. “Latvenergo” visvairāk pelnošais uzņēmums Latvijā. Nez kā viņi pie tiem miljoniem tikuši?

  4. Pareizā virzienā Atbildēt

    Gluži tāpat kā sociālā budžeta miljarda novirzīšana citiem mērķiem,pakāpeniskā IIN samazināšana,21% PVN ikdienas pārtikai,veselības apdrošināšana bez slimokasēm,ministriju papildus ierēdņu pieprasījums utt.

  5. Es tikai nesaprotu, kāpēc tiem kas 0 patēriņš kaut kas jāmaksā!!! Tas, manuprāt, tikai parāda mūsu valsts bezspēcību un ved tuvāk bankrotam!!!

  6. Jevreiskaja šutka.

Draugiem Facebook Twitter Google+