×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. septembris, 2013
Drukāt

Elektroenerģijas dotēšana izraisīs inflāciju 


Foto - LETAFoto - LETA

Vidējas jaudas mēbeļu ražotājiem par elektrības sadārdzināšanos būs jāmaksā 5000 latu, lielas jaudas uzņēmumiem – 28 000 latu gadā.


 

Mēbeļu ražošanas uzņēmuma “Elīza – K” valdes priekšsēdētājs Aleksejs Korockins izrēķinājis, ka jaudīgam mēbeļu ražošanas uzņēmumam gaidāmais elektrības cenu kāpums gada laikā ražošanas izmaksas sadārdzinās par 28 000 latu. A. Korockins: “Tā ir apmēram puse no labas, modernas iekārtas cenas. Kāpēc mums būtu jādotē atjaunojamās enerģijas komplekss? Ko cilvēki domāja, veidojot savu biznesu, kas balstīts uz dotācijām? Izmaksu kāpumu uzņēmēji kompensēs ar savu produktu cenām, un par to maksāsim visi, sekos inflācija.”

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) padomes locekļa Kārļa Šēnhofa prognozes ir vēl skarbākas. Viņš uzsver, ka rūpniecības uzņēmumi neatkāpsies no prasības apturēt elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) turpmāku pieaugumu, jo pretējā gadījumā vietējā uzņēmējdarbības vide kļūs izteikti nekonkurētspējīga, ražošanas uzņēmumos samazināsies investīcijas un var notikt pat uzņēmumu migrācija uz ārvalstīm.

K. Šēnhofs: “Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi sistēmu OIK pieauguma apturēšanai. Jautājums ir par to, vai arī Ministru prezidents un valdība vēlas panākt vietējās rūpniecības konkurētspējas stiprināšanu vai vājināšanu.”

LTRK pārstāvis arī uzsver, ka subsidētās elektroenerģijas likuma ieviešana neko nedos, ja Finanšu ministrija nespēs šos ieņēmumus pareizi administrēt un novirzīt atbilstoši mērķim.

Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss piebilst, ka pievienotās vērtības radīšana rūpniecībā neatņemami kāpina elektrības patēriņu, tāpēc starptautiskajā tirgū veiksmīgāk var konkurēt tie ražotāji, kuri elektrību iepērk lētāk. “Ja kaimiņos ražošanu iespējams organizēt lētāk, investīcijas plūdīs turp un arī pašmāju uzņēmēji vērtēs iespējas pārcelties,” secina K. Klauss.

Konkrētus uzņēmumus, kas apsvēruši šādu iespēju K. Klauss pagaidām nosaukt nevēlas, taču apgalvo, ka vairāki uzņēmēji nopietni veicot aprēķinus, cik lēmums par ražotnes pārcelšanu uz valsti ar zemākām ražošanas izmaksām būtu ekonomiski pamatots.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+