×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
19. novembris, 2013
Drukāt

Ēnu ekonomikas apkarotāju motivēšanai atvēl 1,985 miljonus latu (2)

Foto: © K.-U. Häßler - Fotolia.comFoto: © K.-U. Häßler - Fotolia.com

Valdība šodien nolēma ēnu ekonomikas apkarošanā iesaistīto institūciju amatpersonu un darbinieku motivēšanai novirzīt 1,985 miljonus latu.

Motivēšanai paredzētā summa ir 5% no valsts budžetā plānoto nodokļu ieņēmumu pārpildes 39,7 miljoniem latu, kas uzskatāmi par ieņēmumiem no ēnu ekonomikas ierobežošanas, skaidro Finanšu ministrija (FM).

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) paredzēti 1,58 miljoni latu, tai skaitā atalgojumam – 1,27 miljoni latu.

Valsts policijai paredzēti 222 320 lati, tai skaitā atalgojumam – 173 785 lati, bet Valsts robežsardzei tiks 95 280 lati, tai skaitā atalgojumam – 76 783 lati.

Valsts darba inspekcijai paredzēti 39 700 lati, tai skaitā atalgojumam 31 993 lati.

Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) paredzēts 15 963 latu finansējums, tai skaitā atalgojumam 12 864 lati, Valsts meža dienestam – 18 399 lati, tai skaitā atalgojumam 14 827 lati. Valsts augu aizsardzības dienestam paredzēti 5338 lati, tai skaitā atalgojumam – 4302 lati.

Prokuratūras noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam paredzēti 9925 lati, tai skaitā atalgojumam 7998 lati.

Lai līdzekļus novirzītu ēnu ekonomikas apkarotāju motivēšanai, vēl nepieciešama Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas atļauja.

FM informē, ka VID šogad deviņos mēnešos iekasējis 3,587 miljardus latu, pārsniedzot plānotos nodokļu ieņēmumus par 137,26 miljoniem latu jeb 4%. Tiek prognozēts, ka kopējā VID administrēto valsts budžeta ieņēmumu plāna izpilde 2013.gadā būs 103,0% apmērā, virs plāna iekasējot 138,93 miljonus latu.

VID administrēto budžeta ieņēmumu rādītājus ietekmējusi gan VID administrējošo darbību rezultātu uzlabošana, gan ekonomiskās situācijas stabilizēšanās, gan izmaiņas saistošajos normatīvajos aktos. Būtiska nozīme nodokļu iekasēšanas uzlabošanā un rezultatīvo rādītāju paaugstināšanā prioritārajās darbības jomās ir arī VID darbinieku motivācijai – piemaksām un prēmijām par ieguldījumu un sekmīgu darbu ēnu ekonomikas mazināšanā un godīgas konkurences veicināšanā, atzīmē FM.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes darbības rezultātā šogad deviņos mēnešos pārtraukta 76 organizēto un noziedzīgo grupu darbība. Organizētās noziedzības darbība aizvien vairāk tiek saistīta ar legālo biznesu un finanšu līdzekļu novirzīšanu legālā biznesa attīstībai, teikts valdībā izskatītajos dokumentos.

Valsts robežsardzes amatpersonas deviņos mēnešos konstatēja 222 nelikumīgas preču pārvietošanas gadījumus, lielākā daļa no atklātajām kontrabandas precēm bija tabakas izstrādājumi.

Darba inspekcija šogad trīs ceturkšņos veica 7803 pārbaudes, tai skaitā 2690 uzņēmumu pārbaudes saistībā ar nereģistrētās nodarbinātības pārkāpumu atklāšanu, no tām 23,12% pārbaudes bija rezultatīvas Tika konstatēta 1261 nereģistrēti nodarbināta persona. Pēc pārbaudēm ar 262 personām tika noslēgti rakstveida darba līgumi un tās tika reģistrētas VID kā darba ņēmēji. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, proporcionāli audzis to gadījumu skaits, kad pēc Darba inspekcijas pārbaudes tiek noslēgti darba līgumi un darba attiecības tiek reģistrētas – 2013.gadā darba līgumi pēc Darba inspekcijas pārbaudes noslēgti ar 21% nereģistrēti nodarbināto, 2012.gadā – ar 16%.

PVD deviņos mēnešos veica 30 913 pārbaudes pārtikas uzņēmumos. Deviņos gadījumos konstatēta pārtikas ražošana bez reģistrācijas un bez atzīšanas PVD, savukārt 34 gadījumos konstatēta iesaistīšanās pārtikas apritē bez reģistrācijas PVD, piecos gadījumos konstatēta patērētāju maldināšana, bet 14 gadījumos konstatētas nelegāla pārtikas produktu realizācija vai tādu pārtikas produktu tirgošana, kam nav izcelsmi apliecinošu dokumentu vai kam beidzies derīguma termiņš.

Arī Valsts meža dienests deviņos mēnešos īstenojis pasākumus ēnu ekonomikas apkarošanā un godīgas konkurences veicināšanā, kā rezultātā samazinājusies iznīcinātā un bojātā meža platība attiecīgi par 44% un 33%, salīdzinot ar 2012.gada deviņiem mēnešiem. Par 7% palielinājies to pārkāpumu gadījumu skaits, kad mežam nav tikuši nodarīti zaudējumi.

Valsts augu aizsardzības dienests deviņos mēnešos veica pārbaudes 637 tirdzniecības vietās, 66 gadījumos konstatējot maznozīmīgus pārkāpumus un 16 gadījumos ierosinot administratīvo pārkāpumu lietas.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests šogad trīs ceturkšņos saņēmis un apstrādājis 12 455 ziņojumus par neparastiem un aizdomīgiem finanšu darījumiem. Ziņojumu apstrādes procesā, it īpaši lietās par izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļu nomaksas, liels daudzums nepieciešamās informācijas tiek iegūts starptautiskās sadarbības rezultātā ar analoģiskiem citu valstu dienestiem. Šis Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbības virziens iegūst arvien lielāku nozīmību, jo lielās legalizācijas darījumu shēmas vienā to daļā iespiežas arī ārvalstu finanšu sistēmās, teikts valdībā izskatītajos dokumentos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Labi nodomi.Nu ķeriet mani ar piena burku pa ceļam pie kaimiņa!

Draugiem Facebook Twitter Google+