Ekonomika
Darbs un nauda

EP atbalsta jaunu investīciju programmu darbavietu izveidei0


Darbinieki strādā ražotnē.
Darbinieki strādā ražotnē.
Foto: Zane Bitere/LETA

Eiropas Parlaments (EP) apstiprinājis savu nostāju par priekšlikumu izveidot jaunu ES programmu investīciju atbalstam un pieejama finansējuma nodrošināšanai no 2021. līdz 2027. gadam.

Jaunā “InvestEU” programma aizstās pēc finanšu krīzes izveidoto Eiropas Stratēģisko investīciju fondu (ESIF).

Lai uzlabotu Eiropas Komisijas priekšlikumu, EP trešdien apstiprināja grozījumus.

Būtiskākās izmaiņas:

· ES budžeta garantiju paaugstināšana līdz 40,8 miljardiem eiro (pašreizējās cenās), lai tā nodrošinātu investīcijas 698 miljardu eiro apmērā (Komisijas priekšlikums bija 38 miljardi eiro 650 miljardu eiro lieliem ieguldījumiem);

· skaidrāk definēti un jauni darbības mērķi: nodarbinātības pieaugums ES, Parīzes klimata nolīguma mērķu sasniegšana, ekonomiskā, teritoriālā un sociālā kohēzija;

· vairāk līdzekļu klimata aizsardzībai: deputāti noteica, ka “vismaz 40%” programmas finansējuma izmantojami klimata mērķu sasniegšanai;

· koordinācijas padomes izveide, lai panāktu līdzsvaru starp politiku un banku pieredzi programmas pārvaldībā;

· Eiropas Komisijai un koordinācijas padomei reizi gadā jāziņo Parlamentam un Padomei par “InvestEU” programmas īstenošanu.

EP līdzziņotājs no Budžeta komitejas (BUDG) Žozē Manuels Fernandešs (EPP, Portugāle) sacīja, ka “InvestEU” apvieno visus ES budžeta finanšu instrumentus.

EFSI jeb Junkera plāns, kura vietā stāsies “InvestEU”, jau palīdzējis radīt vairāk nekā miljonu darbavietu ES un sniedzis atbalstu vairāk nekā 850 000 mazo un vidējo uzņēmumu.

“Komisijas mērķis ir 650 miljardu investīcijas no 2021. līdz 2027. gadam, bet mēs, Parlaments, mērķējam uz gandrīz 700 miljardiem.”

Programmai jāatspoguļo ES prioritātes, un tā veicinās ekonomikas izaugsmi, darbavietu radīšanu, uzņēmējdarbību, sociālo, ekonomisko un teritoriālo kohēziju, uzsvēr Fernandešs.

”InvestEU” ne tikai turpinās EFSI un citu pēdējos gados īstenoto projektu uzsākto, šī programma arī risinās trūkstošo investīciju problēmu sociālajā infrastruktūrā.

Pateicoties tai, tiks īstenoti projekti izglītības nozarē un veselības aprūpē, teica EP līdzziņotājs, Ekonomikas un monetāro jautājumu komitejas (ECON) priekšsēdētājs Roberto Gvaltjēri (S&D, Itālija).

Nākamie soļi: EP deputāti tagad ir gatavi uzsākt sarunas ar otru ES likumdevēju – ES Padomi (ES valstu ministriem), lai panāktu vienošanos pirmajā lasījumā.

Saistītie raksti
Neskatoties uz virkni iniciatīvu situācijas uzlabošanai, ES joprojām trūkst investīciju.

“InvestEU” programmas (tā ir 2021. – 2027. gada budžeta likumprojektu pakas “ES budžets nākotnei” sastāvdaļa) mērķis ir šo problēmu risināt. “InvestEU” apvienotu esošos ES finanšu instrumentus, lai tā panāktu apjoma radītus ietaupījumus.

LA.lv
DV
Dāvis Vītols
Ekonomika
Eksperts: Latvija varētu kļūt par visneizdevīgāko valsti alkohola pirkumiem 1
7 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Kādēļ pirmās “Hilton” viesnīcas Latvijā numuriņos nav minibāru un vannu?
8 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Zina, redz visi, bet skaļi nerunā – aizliegtās tēmas darba vietās
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Turīgas pašvaldības, bet netiek galā ar rindām uz bērnudārziem
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Neilands pirms pasaules čempionāta lieliskā formā – latvietis uzvar prestižā velobraucienā Beļģijā!
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
FKTK piemērojusi “PrivatBank” viena miljona eiro sodu
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “BMW” markas auto iekļūst smagā avārijā 1
6 stundas