×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
25. februāris, 2015
Drukāt

ES lēmums par atbalstu cūkgaļas tirgus intervencē stāsies spēkā 9.martā

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Eiropas Komisijas (EK) papildu atbalsta pasākumi cūkgaļas tirgus intervencē jeb privātās uzglabāšanas atbalsta shēmas atvēršanā varētu stāties spēkā šā gada 9.martā, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā.

Kā ziņots, reaģējot uz Krievijas importa embargo izraisīto cūkgaļas cenas samazinājumu, ko rada tirgus pārsātinājums, EK vakar, 24.februārī, nolēmusi par privātās uzglabāšanas atbalsta shēmas atvēršanu cūkgaļai. Paredzams, ka attiecīgā regula varētu stāties spēkā šā gada 9.martā.

Privātās uzglabāšanas atbalsta gadījumā produkta ražotājam no Eiropas Savienības (ES) budžeta tiek daļēji kompensētas produkta uzglabāšanas izmaksas, jo ražotājs produktu noteiktu laiku uzglabā savā noliktavā. Beidzoties uzglabāšanas periodam, produkts tiek laists atpakaļ tirgū. Atbalstu par produkta uzglabāšanu izmaksā pēc uzglabāšanas perioda beigām.

Intervences atbalsta apmērs būs atkarīgs gan no izvēlētā uzglabāšanas ilguma – 90, 120 vai 150 dienas -, gan no uzglabājamā produkta – pusliemeņi, šķiņķi, izcirtņi u.t.t. Piemēram, par pusliemeņu uzglabāšanu 120 dienas paredzēts atbalsts 243 eiro par vienu tonnu. Minimālais uzglabāšanā novietojamo produktu apjoms ir 10 tonnas neatkaulotai gaļai un 15 tonnas pārējiem cūkgaļas produktiem.

Kā iepriekš aģentūru LETA informēja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece, atbalstam privātajā intervencē varēs pieteikties ražošanas uzņēmumi, kuriem pieder kautuves.

Lai izmantotu atbalsta shēmu, cūkgaļas ražotājam būs jāiesniedz pieteikums Lauku atbalsta dienestā (LAD), norādot uzglabāšanas vietu, ilgumu un produktu, kā arī jāiemaksā nodrošinājums 20% apmērā no noteiktās atbalsta likmes par tonnu produkta. Nodrošinājums tiek atmaksāts, uzglabāšanai beidzoties.

Pieteikumus LAD produktu uzglabāšanai cūkgaļas ražotāji varēs sākt iesniegt, sākot no regulas spēkā stāšanās dienas.

Atbalsts atsevišķu lauksaimniecības produktu privātai uzglabāšanai ir viens no ES kopējās lauksaimniecības politikas pasākumiem tirgus stabilizēšanai, un EK par tā izmantošanu var lemt gadījumos, kad produktu cena ir nozīmīgi samazinājusies vai ir notikusi pārprodukcija.

EK ziņojumā arī tika norādīts, ka Krievijas embargo rezultātā cūkgaļas iepirkuma cenas ES pērn no augusta līdz šā gada janvārim samazinājušās vairāk nekā par 25% un tendence joprojām turpinās. Vidējā cūkgaļas iepirkuma cena ES samazinājusies no 168 eiro līdz 135 eiro par 100 kilogramiem. Savukārt lielākais cenu kritums bijis Spānijā – 25,8%, kā arī Bulgārijā – 22,1% un Latvijā – 19,2%.

Lēmums par papildu atbalsta piešķiršanu nozarei pieņemts Dānijas cūku audzētāju ietekmē. Dānijā katastrofāli zemās cenas dēļ jau tiekot slēgtas cūku fermas. Savukārt Latvijas cūku audzētāji lēmuma pieņemšanas gadījumā var rēķināties ar to, ka ES pieaugs pieprasījums pēc cūkgaļas un attiecīgi celsies iepirkuma cena.

Pēc Lauksaimniecības datu centra (LDC) datiem, Latvijā ir 223 500 nobarojamās cūkas, no kurām ik mēnesi realizācijai tirgū nonāk vidēji 50 300 cūku. Pērn Latvijā vidējā cūkgaļas iepirkuma cena bijusi 1,26 eiro par kautsvara kilogramu, tikmēr iepriekšējā gadā – 1,64 eiro.

Patlaban no Latvijā kopā saražotā gaļas daudzuma cūkgaļa veido 46%, bet no Latvijā kopumā patērētās gaļas un gaļa produktu apjoma – 55%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+