×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
29. oktobris, 2015
Drukāt

Agris Liepiņš: Es nāku no mazas tautas (24)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Agris Liepiņš

Nesen apmeklēju koru koncertu Latvijas Universitātes Lielajā aulā un, zālē sēžot, novēroju ko būtisku, līdz šim vāri apjaustu un garām paslīdējušu. 80. gados, ļimstot zem pārkrievošanas sloga, ļaudis ar asarām acīs klausījās dziesmu “Dzimtā valoda” “Līvu” izpildījumā, atmodas laikā neviens lielāks pasākums nebeidzās, līdz visi kopā nebijām nodziedājuši “Pūt, vējiņi”, taču šoreiz zāle cēlās kājās, atskanot Raimonda Paula dziesmai ar Knuta Skujenieka vārdiem “Es nāku no mazas tautas”. Aulā pilnīgi ar roku bija sataustāma trauksme, mazas tautas apdraudējuma sajūta.

Vienmēr esmu uzskatījis – nākdama no sirds, dziesma rezonē ar tautas dvēseli un uzrāda sabiedrībā valdošo noskaņu daudz labāk par jebkuru socioloģisko aptauju. Šodien mūsu robežas ir vaļā, pretēji Šengenas līgumā noteiktajam, Eiropas Savienības dienvidu ārējās robežas netiek apsargātas, iekšā netraucēti brauc ekonomiskie migranti, kurus nadzīgi pārdēvē par bēgļiem un piespiedu brīvprātīgā kārtā sadala pa ES dalībvalstīm, un, tāpat kā pirms simt gadiem, latviešu tauta jūtas apdraudēta pati savās mājās. Lai kādas pasaciņas par bēgļiem stāstītu politiķi, lai kādu demagoģiju maltu un Mātes Latvijas rokās liktu trīs zvaigznes – līdzcietību, atbildību un iztapību migrantu priekšā, tauta savā dvēselē jūtas apdraudēta. Pirms simt gadiem tautas dabiskā pašsaglabāšanās dziņa lika Kārlim Skalbem rakstīt – mūsu šodienas galvenie vārdi ir – aiztaisiet durvis! Tautas izdzīvošanas instinkts Jāņa Raiņa sirdī pārvērtās vārsmās – “Daugav’s abas malas mūžam nesadalās”. Dzejnieku vārdi šodien skan aktuālāk nekā jebkad! “Simt veidos mainoties, tas pats ir ienaidnieks.”

Kad demagoģijas kļūst par daudz, kad meli tiek pasniegti patiesības mērcē, aizeju līdz Lielvārdes baznīcai. Ļaudis dievnamā nāk meklēt Dievu, es dodos pie plāksnes, kurā iegravēti brīvības cīņās kritušo lielvārdiešu vārdi. Domās aprunājos ar karavīriem, mēģinu iztēloties puišu sejas. Dzīvē neesmu šos varoņus sastapis, nezinu jaunekļu dzīves stāstus, bet manā sirdī viņi ir svētie. Kas viņus paceļ mūžībā, kāpēc kritušo vārdi ir novietoti baznīcā? Dzīvē, visticamāk, nekādi svētuļi nebija, vakaros gāja uz zaļumballēm, krūmos mēģināja noskūpstīt smuku meiču un ar draugiem ierāva pa graķītim. Varbūt nemaz nebija kārtīgi baznīcā gājēji, sprediķa laikā, cietajā baznīcēna solā sēžot, vairāk lūrēja uz kaimiņu meiteņu bizēm, nevis uz mācītāju kancelē. Tautas atmiņā cīnītāji paliks, jo atdeva dzīvību par savu tēvu zemi, bet kāpēc viņu vārdi, iekalti akmens plāksnē, atrodas Dieva namā līdzās Jēzus bildei?

Arī pirms simt gadiem, Annas Brigaderes vārdiem runājot, “Rīga pilna tādu ļaužu, kuri ir Latvijā, tikai lai nosmeltu viņas krējumu, kuriem nekad nav sāpējusi ne tauta, ne viņas liktenis”. Tomēr atradās jaunekļi, kuri ieklausījās nevis demagogos, bet savas tautas sirdsbalsī. Pamestās noliktavās savākuši ieročus, kailām kājām un Raiņa “Daugavu” frenča kabatā puiši nostājās tautas pusē. Lodēm visapkārt spindzot, brīvības cīnītāji nelūdza sev mūžīgu dzīvošanu, jaunekļi lūdza Dievam svētīt latviešu tautu. Un atdeva savas dzīvības, jo citas mantas tobrīd nebija pie rokas. Varoņi krita par lūgšanu – Dievs, svētī Latviju. Lūk, tāpēc viņu uzvārdi ir Dieva namā! Un tāpēc es šodien nespēju apjēgt – kā mute paveras vēstījumam “Latvija pēc piecdesmit gadiem būs musulmaņu valsts”.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. …. Tikai, latvji, izciniet vel soreiz … pedejo reizi … sapludisim NA un ZZS …. ta viss ir izdomats un top darits …!

 2. … Vel nak laiks kad beidzot atmodisimies … un tad, cittautibnieki savus 3 un 4 bernus sutis latvju skolas … !

 3. Labi uzrakstīts, visam piekrītu, tā tas ir un bija. Ko mums darīt ? Cik mūsu te ir palicis ? Maz vairojamies mēs latvieši Latvijā. Redzu vairāk cittautībniekus, kuriem 3 un 4 bērni ir pārsvarā ģimenēs. Mēs tiekam pamazām, palēnām izspiesti no savas zemītes. Būsim vienoti roku rokā un sirdi sirdī, lai katram no mums rūp otrs latvietis. Tikai tā mēs varam pastāvēt, ar mīlestību pret savu tautu. Tāpat arī darbu meklējot, smagi, grūti iet. Tad apgūsim pamatīgāk to krievu valodu, kuru prasa darbavietās, lai mums būtu darbs te, savā zemītē, un nebūtu jābrauc projām. Jūs paši to visu redziet, kas te notiek sabiedrībā un valdībā.

 4. Nesaprotu,ar ko Liepiņš aizskāris Juku Rislaki ?Vai tad Liepiņa raksta doma inteliģentam cilvēkam nav skaidra?

 5. Janis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Kad beigsim runat par “mazu valsti”. Ir tacu pameram 20 mazakas valstis par Latvuiju un vinas nesaka, ka mazas, to neuzsver. Mums jatiek vala no mazvertibas kompleksa. Bet kad?

 6. gan jau nākamajās vēlēšanās ATKAL zināms bars balsos par redzētām mordām!?? Visiem atmiņa diemžēl ĻOTI ĪSA…. Kad tās būs ievēlētas, tad IZLIKSIES,ka NAV PIEDALĪJUŠIES ŠAJĀ NELIETĪGAJĀ VĒLĒŠANU AFĒRĀ… Nebrīnos, ja SC gūs uzvaru nākamajās vēlēšanās, jo viņi uz savu MĒRĶI IET PACIETĪGI, KLUSI, BEZ LIEKAS AŽIOTĀŽAS!!! Viņu elektorāts diemžēl NAV PAMANĪJIES TĀDĀ DAUDZUMĀ ATSTĀT VALSTI, JO VIŅI VIENS PAR OTRU RŪPĒJAS UN ATBALSTA VISIEM SPĒKIEM!!? Turpretī mēs viens otru nemitīgi apkarojam, uzmetam, nemaksājam par padarīto darbu pienācīgu samaksu, lai ģimenes varētu NORMĀLI DZĪVOT!!! Palasiet kaut vai komentārus un paanalizējiet to nožēlojamo apsaukāšanos!?? Kur tāda ir komentāros krievu valodā???????????? KUR??? Kad sāksim normāli pieņemt otra domu???

 7. Te notiek kaut kādas dīvainas transformācijas un permutācijas ar komentāriem …
  Es saprastu, ka “rupjajam” Aivaram parediģē tos “piparotos” teicienus, bet tā ??

 8. Varbūt tas Liepiņš ir maziņš. Latvieši ir tik lieli, cik katrs pelnijis pats ar savu darbu un arī ar sapņiem.
  Nevajaga vainot citus par tavu nevarību un stulbumu. Ej, mācies, strādā un iekaro pasauli.

  Neaizmirstiet, ..
  ..

 9. Paldies, par rakstu.

 10. Okupācijas gados robeža uz austrumu bija vaļā,bet uz to pusi devās lopu vagonos,karavīru mundieros,zinību apgūšanai,bet parasti uz atgriešanos.Tagad komunisma cēlāju vadībā notiek pavisam sliktas lietas un,kā rādas,neatgriezeniskas.Nemākulīgie komunisma cēlāji kapitālismu ceļ vēl sliktāk.Vai nebūtu laiks šiem nemākuļiem atņemt ķelli un norīkot palīgdarbos?

 11. Pievienojos katram vaardam, ko Raksta Liepinja kungs! Dievs, staavi klaat, mazajai latvieshu tautai! Tiem latvieshiem, kuri negrib paardoties ,atdoties, izniikt zem svesha juuga. Kaut mees rastu speeku to visu iztureet un palikt skaidri un tiiri savaa mazajaa, skaistajaa, tik bezgala miiljajaa zemiitee…LATVIJAA!!!! Kaut rastu sevii duushu un izturiibu, pretoies shim vaajpraata murgam, ko Eiropai un Latvijai sruupeejushi divi veci marasmatikji- Merkele un Francijas pensionaars.

 12. Tikai kā tos kangarus, demagogus, naudasslimos un prastos andelmaņus no valdīklu ložas padzīt?!

 13. Raksts ir labs ,tikai kāpēc Liepiņš nenosauc vārdā tautas apņirdzējus un (pār)nodevējus ??? Atkal latviešu inteliģenta mazā bailīte — ka tik kāds neapvainojas ! Bailes Straujumu nosaukt par latviešu tautas slepkavu ??? Bailes Rinkāviču nosaukt par sex invalīdu, kuram smadzenes strādā galīgi šķērsām ??? Bailes Pasternaku nosaukt par pērkamu p….zu ??? Jā , ka tik nu kāds neapvainotos !

  • un jāpiebilst,ka,ja kāds domā,ka “Latvija pēc 50 gadiem būs musulmaņu valsts” un to pasaka skaļi,nav jāvaino teicējs,bet gan tie,kuri ir pie varas,valsts nodevēji.Paldies Liepiņa kungam par rakstu,bet jāatgādina,ka nav tāda Jāņa Raiņa.Ir Jānis Pliekšāns,kura pseidonīms ir Rainis.

 14. “Un tāpēc es šodien nespēju apjēgt – ….”
  Kā saka tādā reizēs:”Par ko cīnījās auseklīši, uz tā arī uzrāvās” jeb “Muļķis pat baznīcā pērienu dabūs!”
  p.s.
  Un, lūdzu, beidzot to “vaska liešanu” par kaut kādu tur “saļimšanu” kādā 1985.gadā. Tos Voice of America u.c. raidstaciju propagandu šodien reti kurš piesauc…

 15. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Gribēju kaut ko izteikt no sevis, taču, paškritiski izvērtējis savus talantus, nospriedu, ka labāk par Liepiņa kungu neko nepateikšu. Paldies autoram! Pievienojos visam uzrakstītam. Būsim stipri vienotībā!

 16. Kā šodien var cīnīties latvietis,kas ar visu sirdi un dvēseli redz un dzird to demagoģiju,kas dveš no “apmaksātas reklāmas”,kurā tiek nelietīgi iepīti mūsu tautas simboli? Teiksiet-būs vēlēšanas! Muļķības.Vai viena dāma jau neieņirdza par mūsu vēlēšanām?! Sakiet-kā?!

 17. IR citi dievi !
  IR citas dziesmas !
  IR tādi, kuriem LATVIEŠI TRAUCĒ !
  IR tādi, kuriem savas DZIMTENES nav !
  Te viņi ĀRDĀS …

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Muļķe sirds, tai nekad, nekur nav gana!

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kurš šajā parlamenta sasaukumā pārstāvēja partiju “No sirds Latvijai” (“NSL”), piekritis piedāvājumam 13. Saeimas vēlēšanās kandidēt no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta. Šādu piedāvājumu viņam izteicis Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. G. Kūtris žurnālistiem teicis, ka vairākas Saeimā pārstāvētās partijas viņu aicinājušas uz 13. Saeimas vēlēšanām pievienoties to komandām, taču ZZS aizstāvētās vērtības viņam šķiet tuvākas. Tikt ievēlētam no ZZS saraksta viņam ir daudz lielākas iespējas, jo ZZS ir augstāki reitingi, kamēr Ingunas Sudrabas vadītajai “NSL” vēlētāju aptaujās atbalsts grozās ap vienu procentu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+