Ekonomika
Pasaulē

“Fitch” samazina Krievijas kredītreitingu un nosaka negatīvu reitinga prognozi 16

Starptautiskā reitingu aģentūra “Fitch” piektdien samazināja Krievijas kredītreitingu, kas tagad ir tikai vienu pakāpi virs spekulatīvā līmeņa, kā arī noteica negatīvu reitinga prognozi, norādot, ka naftas cenu krituma un Rietumu sankciju dēļ Krievijas ekonomikas apmērs šogad saruks par 4%.

“Fitch” samazināja Krievijas valdības parāda reitingu par vienu pakāpi līdz “BBB-” līmenim, kas ir zemākais iespējamais investīciju līmenis. Reitingam noteikta negatīva prognoze.

“Ekonomikas prognoze ir būtiski pasliktinājusies kopš 2014.gada vidus pēc tam, kad krasi saruka naftas cenas un rubļa kurss, vienlaikus krasi pieaugot procentu likmes,” norādīja kredītreitingu aģentūra.

“Rietumu sankcijas, kuras pirmo reizi tika ieviestas 2014.gada martā, turpina ietekmēt ekonomiku, bloķējot Krievijas banku un uzņēmumu pieeju ārējiem kapitāla tirgiem,” pamatoja “Fitch”.

Aģentūra piebilda, ka ir samazinājusi Krievijas ekonomikas izaugsmes prognozi, lēšot, ka šogad tā saruks par 4,0% pretstatā iepriekš prognozētajiem 1,5% samazinājumam.

“Izaugsme neatgriezīsies līdz 2017.gadam,” brīdināja aģentūra.

“Fitch” norādīja, ka pieņem, ka jēlnaftas cena, kas ir galvenais Krievijas valdības ieņēmumu avots, šogad vidēji būs 70 ASV dolāri par barelu, kas ir krietni virs 50 ASV dolāriem par barelu, ap ko pašlaik svārstās naftas cena.

“Ja naftas cena paliks krietni zem šī līmeņa, tas var izraisīt dziļāku recesiju un palielinās spiedienu uz valsts finansēm, būtiski ietekmējot varas iestāžu iespējas manevrēt,” lēsa “Fitch”.

Kredītreitingu aģentūra norādīja, ka, rubļa vērtībai turpinot kristies un sankcijām bloķējot piekļuvi pasaules kapitāla tirgiem, Krievijas bankas varētu ciest vairāk un valdībai būs jāsniedz lielāks atbalsts tām.

No otras puses Krievijas valdība joprojām saglabāja investīciju līmeņa reitingu, jo tās parāda līmenis ir zems un stabili ārvalstu aktīvi, lai gan tie pasliktinās.

Jo ilgāk sankcijas turpinās, šīs pozitīvās ietekmes var mazināties, secināja “Fitch”, norādot, ka pagaidām Krievijas valdība nav īstenojusi liberālāku ekonomikas politiku un tas rada lielākus izolācijas riskus.

LA.lv