×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. jūnijs, 2014
Drukāt

Folkloristi aicina uz zāļu vakaru Valmierā ierasties lina drānās

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sestdien, 21.jūnijā, no plkst.20.00 Valmieras muzeja iekšpagalmā varēs baudīt Zāļu vakara burvību. Tad saule uzkāpusi debesu kalnā visaugstāk un daba uzplaukusi pilnbriedā.

Lai gada garākajā dienā un īsākajā naktī godam svinētu Vasaras saulgriežus, tradīciju kopa “Griezes” kopā ar Rencēnu folkloras kopu “Rota” Rātsupītes krastā gaidīs lielus un mazus līgotājus. Kopīgi tiks apdziedāti treji vārti, dziesmās aplīgota Gauja un ozola spēks, kā arī tiks piekopti mājas aizsardzības rituāli.
Ap plkst.20.30 tiks aizdegts Saulgriežu ugunskurs. Rituāla laikā, sniedzot ziedojumus ugunij, tiks dedzināti pērnie Jāņu vainagi. Tāpat gaidāmas kopīgas dziesmas un danči, būs zīlēšanas rituāls neprecētām meitām (jāatceras, ka galvā noteikti jābūt vainagam) un, kā vienmēr, paredzēta līgotāju apcelšana. Jāpiemin, ka viesi tiks cienāti arī ar tradicionālajiem latviešu Jāņu ēdieniem – ķimeņu sieru un alu.

Jāņi ir lielākie un mīlētākie latviešu svētki, tāpēc tiem agrāk gatavojās īpaši cītīgi – padarīja visus lauku darbus, izravēja dārzus un puķudobes, sakopa sētas. Saimnieces sēja sieru, bet saimnieki no miežiem darīja alu.

Arī mūsdienās, lai kopīgi varam pateikties Saulei un dabai par to, kas mums ir dots, lai varam lūgt spēku un uzņemt enerģiju nākamajam Saules gada ciklam, līdz Jāņiem mēdzam sakopt savu māju un dvēseli, svētkos uzvilkt baltu kreklu, galvā likt pašu pītu vainagu – meitām un sievām zāļu, vīriem un puišiem – ozollapu.
Kopējai noskaņai līgotāji aicināti ierasties tautas tērpā vai linu drānās, kā arī Jāņu vainagiem galvā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+