Ekonomika
Viedokļi

Fromane: Būvniecībā trūkst kvalificētu darbinieku3


Celtnieki Dienvidu tilta būvlaukumā.
Celtnieki Dienvidu tilta būvlaukumā.
LETA

Prognozējams, ka uzsākot un turpinot vairākas vērienīgas privātas iniciatīvas, kā arī apgūstot Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansējumu, būvniecības apjoms šogad varētu pieaugt 15-20% robežās, atzinusi Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Partnerības vadītāja norādīja, ka pēc 2016.gadā piedzīvotās lejupslīdes, kad būvniecības apjoms samazinājās par 20%, būvniecības nozare 2017.gadā atkal ir atgriezusies pie izaugsmes un atstājusi pozitīvu ietekmi uz kopējo valsts iekšzemes kopprodukta pieaugumu. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem būvniecības produkcijas apjoms audzis gan ēkām, gan inženierbūvēm, turklāt ēku būvniecības apjoms sasniedzis augstāko līmeni pēckrīzes periodā.

Būvniecībā trūkst darbinieku

Vienlaikus Fromane akcentēja, ka tik straujas un neprognozējamas ikgadējas svārstības nav palikušas bez sekām, jo īpaši attiecībā uz darbaspēka pieejamību – lejupslīdes laikā liela daļa darbinieku bija spiesti meklēt darbu ārvalstīs vai pārkvalificēties. Attiecīgi laikā, kad nozare piedzīvo strauju pieaugumu, par lielu problēmu kļuvis visdažādākās kvalifikācijas darbinieku trūkums. Fromane norādīja, ka tas var atstāt negatīvu ietekmi uz būvniecības izmaksām un kvalitāti.

“Lielās neprognozējamības dēļ esam vairākkārt aicinājuši valsti kā vienu no lielākajiem pasūtītājiem laikus apkopot un publicēt informāciju par publiskajiem pasūtījumiem, lai ļautu būvniecības uzņēmumiem sagatavoties un plānot savus resursus. Taču būvniecības uzņēmumiem aizvien nav skaidrības par 2018.gada lielajiem valsts pasūtījumiem,” sacīja Fromane.

Pieaug būvniecības produkcijas apmēri

Kā ziņots, Latvijā būvniecības produkcijas apmēri pagājušajā gadā salīdzināmās cenās, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, pieauguši par 19,5% salīdzinājumā ar 2016.gadu un faktiskajās cenās bija 1,736 miljardi eiro.

Ēku būvniecībā produkcijas apmēri 2017.gadā pieauga par 11,8%, tostarp nedzīvojamo ēku būvniecības sektorā apmēri palielinājās par 20,2%, bet dzīvojamo ēku būvniecībā bija kritums par 11%. Vienlaikus inženierbūvju būvniecības apmēri pērn palielinājās par 30,6%.

Saistītie raksti

2017.gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada attiecīgo periodu, būvniecības produkcijas apmēri, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās Latvijā pieauga par 21% un faktiskajā cenās bija 548,8 miljoni eiro.

Būvniecības produkcijas apmēri ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada ceturto ceturksni pieauga inženierbūvju būvniecībā – par 29,3% un ēku būvniecībā – par 14,9%, tostarp nedzīvojamo ēku būvniecībā – par 25,7%, bet dzīvojamo māju būvniecībā bija kritums par 13,4%.

LA.lv