×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. maijs, 2013
Drukāt

Gada deflācija aprīlī – 0,4%; salīdzinājumā ar martu patēriņa cenas nav mainījušās

LETALETA

Aprīlī piedzīvota gada deflācija – patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar 2012.gada aprīli, samazinājās par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Precēm cenas samazinājās par 0,4%, bet pakalpojumiem – par 0,3%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām šajā aprīlī, salīdzinot ar pagājušā gada aprīli, bija cenu kāpumam pārtikai, cenu kritumam transporta precēm un pakalpojumiem, kā arī sakaru pakalpojumiem.

Pārtikas grupā cenas pieauga dārzeņiem un kartupeļiem – par 10,6%, maizei un graudaugu izstrādājumiem – par 2,8%, svaigai gaļai – par 3,1%, zivīm un zivju izstrādājumiem – par 2,7%, savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams olām – par 13,4%, pienam un piena produktiem – par 1,4%.

Transporta grupā gada laikā vidēji par 7% samazinājās cenas degvielai un automašīnu iegādei – par 4,7%, telekomunikāciju pakalpojumi kļuva par 6,7% lētāki.

Salīdzinot ar martu, aprīlī vidējais patēriņa cenu līmenis nemainījās. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,1%, bet pakalpojumiem nemainījās.

Būtiskākā ietekme uz patēriņa cenām mēneša laikā bija cenu samazinājumam transporta precēm un pakalpojumiem – par 1,2%, atpūtas un kultūras precēm un pakalpojumiem – par 1,2%, kā arī cenu kāpumam apģērbam un apaviem – par 4,6% un alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai – par 1,2%.

Tirdzniecībā nonākot jaunajām sezonas precēm, dārgāki kļuva apavi – par 6,9% un apģērbs – par 3,8%.

Pārtikas grupā cenas pieauga gaļai – par 1,3%, zivīm un zivju izstrādājumiem – par 1,1% un alkoholiskajiem dzērieniem – par 1,7%, tai skaitā alum – par 3,5%, vīnam – par 4,9%. Lētāki kļuva stiprie alkoholiskie dzērieni – par 1%. Sezonas ietekmē cenas samazinājās dārzeņiem, tostarp kartupeļiem, – par 1,7%.

Transporta grupā cenas samazinājās degvielai – par 1,6%, sabiedriskā transporta pakalpojumiem – 0,6% un transportlīdzekļu iegādei – par 0,7%.

Atpūtas un kultūras grupā lētāki kļuva dārza augi un puķes – par 8,4%, kā arī mājdzīvnieku barība – par 2,2%. Mainoties aktuālajiem sezonas galamērķiem, lētāki kļuva kompleksie atpūtas ceļojumi – par 2,2%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākās cenu pārmaiņas bija vērojamas personīgās aprūpes precēm un ierīcēm – samazinājums par 1,4%, telekomunikāciju ierīcēm – samazinājums par 1,7%, mājokļa iekārtai un mēbelēm – samazinājums par 1,6%, mājas un dārza darbarīkiem un ierīcēm – pieaugums par 1,2%, medikamentiem – samazinājums par 0,9%, siltumenerģijai – samazinājums 0,7%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 1,2%.

Informācija par patēriņa cenu indeksu 2013.gada maijā tiks paziņota 10.jūnijā.

Jau ziņots, ka patēriņa cenu līmenis šā gada martā, salīdzinot ar 2012.gada martu, palielinājās par 0,2%. Precēm cenas pieauga par 0,3%, bet pakalpojumiem nemainījās.

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada martā, salīdzinot ar februāri, pieauga par 0,5%. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,7%, bet pakalpojumiem nemainījās.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, martā bija palielinājies par 1,5%.

Patēriņa cenas 2012.gadā palielinājās par 1,6%, tai skaitā precēm cenas pieauga par 2%, bet pakalpojumiem – par 0,5%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+