×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
30. decembris, 2016
Drukāt

Gada reforma. Pedagogu algu modelis: lai vai kāds, bet beidzot tapis (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Gada nogalē atskatāmies uz dažādiem notikumiem Latvijas dzīvē – par ko jāpriecājas, par ko jākaunas, ar ko jālepojas un ko labāk būtu aizmirst.

Pedagogu algošanas reforma tika solīta vairākus gadus, taču tika izstrādāta tikai šovasar un stājās spēkā aizejošā gada 1. septembrī.

Atgādinu būtiskākās izmaiņas: skolotājiem pilna slodze tagad ir 36 stundas nedēļā, kurā ietilpst gan mācību stundu (kontaktstundu) vadīšana, gan gatavošanās tām, gan mājasdarbu labošana un citi pienākumi. Par šo darbu skolotājiem jāpelna vismaz 680 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Iepriekš pedagogu slodze bija 21 kontaktstunda nedēļā un par to bija jāsaņem vismaz 420 eiro mēnesī. Pārējie minētie darbi skaitījās papildpienākumi, ko saskaņā ar normatīvajiem aktiem vajadzēja apmaksāt, bet bija skolas, kas naudas trūkuma dēļ pedagogiem maksāja tikai par kontaktstundām.

Kad jaunais skolotāju algu modelis stājās spēkā, sākotnēji tika radīts iespaids, ka tas ir ļoti neveiksmīgs un, neraugoties uz to, ka nu skolotāju algām ir vairāk naudas nekā iepriekš, teju visiem pedagogiem ienākumi samazinājušies. Pēcāk izrādījās, ka lielākajai daļai pedagogu atalgojums tomēr pieaudzis, kaut arī visbiežāk nedaudz. Visvairāk zaudētāju – Rīgā un Pierīgā, bet ieguvumus jūt nelielās (nevis ļoti mazās) skolas provincē. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) aprēķini liecināja, ka vidējā skolotāju algu likme pieaugusi 543 skolās, bet tas nozīmē, ka vairāk nekā 200 skolās atalgojums nav palielinājies.

Lai kāds arī būtu modelis, IZM vadība jāuzslavē par spēju beidzot novest darbu līdz galam un drosmi īstenot pārmaiņas.

Tomēr jaunais atalgojuma modelis joprojām satur gana daudz risku: tas nav caurredzams, IZM atzīst, ka pati nesaprot, kā daļa pašvaldību tarificē skolotāju darba stundas. Daļai skolotāju ienākumu kritums tomēr bijis pārlieku liels. Šo problēmu šī gada nogalē atrisināja, skolotāju algām novirzot 1,7 miljonus eiro, ko ministrija iepriekš bija no algu fonda ietaupījusi, cerot šo naudu izmantot internātskolu uzturēšanai. Nākamā gada budžetā nauda šādai skolotāju trauksmes mazināšanai nav paredzēta.

Izaicinājums IZM būs arī turēties pie ieceres nākamajā mācību gadā pašvaldībām ļaut pārdalīt starp “savām” skolām tikai sešus procentus no piešķirtās mērķdotācijas skolotāju algām un 2018./2019. gadā nepieļaut šādu pārdali vispār. Aizliegums pārdalīt naudu varētu rosināt pašvaldības aktīvāk slēgt vai reorganizēt skolas, jo tās vairs nevarēs dotēt mazās skolas uz lielo rēķina.


Visu 2016. gada Latvijas notikumu apskatu lasi “Latvijas avīzes” 30. decembra numurā vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Esiet labāki skolotāji .. Atbildēt

  .. tad jūs būsiet vērti lielākas algas.

 2. Man ir labāks lozungs! Deputātiem, ministriem, prezidentam un sabiedrības krējumam krīzes laika algas!

 3. Kā var žurnāliste rakstīt, ka problēma ir atrisināta, atrodot 1,7 miljonus???????????????????????????
  Skolotājiem ( konkrēti manā darba vietā un kaimiņu skolās) alga samazinājās par 100 – 150 eiro mēnesī.
  No šī 1,7 miljona mums katram piešķīra VIENREIZĒJU !!!!!!!!!!!!!!!! pabalstu 60 eiro.
  Vajag noskaidrot reālo situāciju, pirms ko tāda raksta Latvijas presē.
  Tas nu gan būtu žurnālista pienākums.
  Bet, ja mērķis bija maldināt lasītājus, tad lieku 5 zvaigznes par šo rakstu.
  Izcilas muļķības!

 4. Raksta autors galīgi nepārzina, vai arī tīšām maldina sabiedrību. Alga ir 680 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet slodze ir 30 stundas, nevis 36.

 5. Tapa? Kas? Atvainojiet, – sūds!

 6. Kāļ ļauns murgs! Kas to varēja iedomāties, ka ceļot samaksu no 420 uz 680 euro, un strādājot ar to pašu bērnu skaitu un pāris kontaktstundām vairāk, kā iepriekšējā gadā, alga būs mazāka un maksās tikai par kontaktstundām. Gatavojies stundām, labo, audzini, vadi, organizē par nulle centiem. Skumji, bet tā notiek atkal tikai Latvijā.

  • Bez naivām ilūzijām Atbildēt

   Vai tad ,gadu pēc gada k-ko reformējot , pārrēķinot un pārtarificējot, vēl nav skaidrs , ka tas tiek darīts tādēļ , lai nesamaksātu adekvātu algu pedagogiem . Pēdējā reforma tam ir spilgts piemērs – slodze palielināta , atalgojums – labi ja saglabājas iepriekšējā līmenī un netiek samazināts ! Bet nu tas piestāv kapitālisma būtībai.

Draugiem Facebook Twitter Google+