×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. septembris, 2012
Drukāt

Gadskārtējā akcija “Autogaismas kārtībā” sākusies

Foto - Atis JansonsFoto - Atis Jansons

Nācu atpakaļ no LAMB logotipa rotātās telts uz savu auto “Alfas” stāvvietā, kad mani apturēja no cienījama vecuma “Audi” izkāpuša zēna jautājums – viņi tur tiešām visu dara par velti? – Jā, puis’, tiešām! Nekautrējies, stājies rindiņā. Tā pirmajā dienā, kā redzi, nav liela.


 

Ne velti

Par velti, bet ne velti akcija sākas reizē ar rudeni. Sliktas tuvās gaismas visvairāk apdraud gājējus un riteņbraucējus, kas netiek laikus saskatīti. CSDD statistika liecina, ka šādas nelaimes visvairāk notiek gada pirmajā un pēdējā ceturksnī. Un tumsā.

Vēl vienus procentiņus tabulas autori nav ierakstījuši – tumšais pusgads traģēdiju sarakstā aizņem nevis pusi, bet aptuveni divas trešdaļas. Un tas par spīti mazākai satiksmes intensitātei. Viss vienkārši – mazāk gaismas, mazāk redzam.

 

Jau 13. gadu

Vai ievērojāt gaismas stariņu tabulā? Absolūtie skaitļi no gada gadā samazinās. Un iespējams, ka daļa nopelnu šajā procesā ir arī “gaismu poliklīnikai”.

Stāsta idejas autors LAMB prezidents Juris Zvirbulis: “Kā redzi, viss notiek. Šogad pirmajā dienā – 140 apmeklētāju. Pagājušajā gadā gaismas pārbaudījām 3500 automobiļiem, apmēram 70 procentiem bija nepieciešama regulēšana. Kāpēc tik daudz, ja tehniskās apskatēs nepareizu gaismu procents ir nedaudz virs 20? Tāpēc, ka šurp (bez maksas un bailēm) brauc tie, kuri paši jūt lukturu problēmas. 15 procentiem mēs diemžēl palīdzēt nevaram, tiem jābrauc uz servisu, vismaz uz veikalu un jāķeras pie darba pašiem, jo tur ir lukturu un stiprinājumu bojājumi, kurus tā uzreiz izlabot nevaram. Ir arī gluži vai anekdotiski gadījumi – cokolā aplami iebāztas vai nevajadzīgās modifikācijas lampas.

 

Bet galvenais šajā akcijā nav tas, ka mēs gribētu vai cerētu visiem tās gaismas noregulēt un pārbaudīt. Tas ir katra apzinīga autovadītāja paša pienākums. Mēs vēlamies atgādināt visiem, ka rudens un tumsas problēma pastāv. Un iespēju robežās palīdzēt. Pakalpojums tiešām nemaksā neko.

 

Iniciatīva un finansējums nāk no LAMB, palīdz “Ergo”, OCTA. Akciju idejiski jau ilgus gadus atbalsta un savās informatīvajās kampaņās ietver arī CSDD. Vēlreiz aicinu – neesiet nenopietni tumsā! Atbrauciet uz mūsu palīdzības punktiem! Ja nesanāk – vismaz pagrieziet “degunus” pret garāžu vārtiem, paskatieties, vai negaismojiet pārāk augstu vai zemu. Vismaz to jau nu katrs pats var izdarīt.”

 

Atgādinām 
ābeces patiesības

Vēl par šo to, ko katrs var izdarīt pats. Bet diemžēl nedara un riskē papildināt traģisko tabuliņu.

Katrs var ielikt kreiso durvju kabatā lupatu (vai mitrās salvetes, ja izturas pret savu smalko optiku dikti saudzīgi) un lukturus regulāri noslaucīt. Slapjā laikā aizbraucot no Rīgas līdz Liepājai bez šādas apkopes, gaismas atdeve būs mazinājusies vismaz divkārt.

 

Katram vajadzētu atcerēties, ka pat ļoti labas tuvās gaismas apspīd ceļu ne vairāk kā 50 metrus. Bet auto apstāšanās ceļš no ātruma 90 km/h pat uz sausa asfalta ir nedaudz lielāks. Uz slapja – 90 km/h ar tuvajām gaismām ir it kā formāli atļauts, bet nav drošs ātrums.

 

Katram vajadzētu priekšējo stiklu reižu reizēm kārtīgi nomazgāt ar labu ķīmiju (nevis tikai pavirši noskalot) – mūsu ekoloģiskā atmosfēra mēdz to apaudzēt ar dūmakainu plēvīti, caur kuru pat labi izgaismots ceļš nav lāgā saskatāms.

Un visbeidzot – kad pēdējo reizi mainīji stikla tīrītāju slotiņas? Tas gan nav par velti, tomēr var rentēties simtkārt.

 

Uzziņa

“Autogaismas kārtībā” var apmeklēt:

21., 22., 23. septembrī: T/C “Spice”, Rīgā, Lielirbes ielā 29

24. septembrī: Daugavpilī, Cietokšņa un Balvu ielas krustojums (pretim “Renault” centram)

25. septembrī: Valmierā, T/C “Rimi”, Fabrikas ielā 2

26. septembrī: Liepājā, T/C “Rietumu centrs”, Jaunā ostmala 3/5

27. septembrī: Ventspilī, T/C “Tobago”, Lielais prospekts 3/5

28., 29., 30. septembrī: T/C “Mols”, Rīgā, Krasta ielā 46

5., 6., 7. oktobrī: T/C “Zoom”, Rīgā, Maskavas ielā 400

12.,13., 14. oktobrī: T/C “Olimpija”, Rīgā, Āzenes ielā

19., 20., 21. oktobrī: T/C “K-Rauta”, Rīgā, Priedaines ielā 37 (Jūrmalas šoseja)

26.,27., 28. oktobrī: T/C “Rīga Plaza”, Mūkusalas ielā 71

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+