×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. jūlijs, 2014
Drukāt

Anda Līce: Ideālisms ir mūslaiku vislielākais deficīts (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Konstitucionālās tiesības un nauda ir divas sviras, ar kurām īstermiņā var šo to arī paveikt. To labi saprot tie, kas uz politiskās skatuves cikliski te uznirst, te nozūd. Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, sākas arī sviru kustināšana. Tā sauktajos treknajos gados krējumu smalstījušie gatavojas nākamajam uznācienam – viņu foto­grāfijas sāk rotāt preses lappuses. Pildīdami savas kabatas ar mūsu kopējo labumu, viņi tagad analizē stāvokli valstī un jābūtības izteiksmē spriež par to, kādai tai vajadzētu būt.

Diemžēl jaunu ideju par valsts nākotni viņiem nav un nemaz nevar būt, jo dzīvē viss atduras pret personīgās morāles latiņu, kuru, nopietni neveicot sevis auditēšanu, pacelt aug­stāk nav iespējams. Diemžēl daudzi šī laika politiķi nepazīst trešo, patiesībā galveno sviru – ideālismu, ko, paldies Dievam, visi vēlētāji vēl nav atmetuši. Aizvadītie gadi rāda – cik morāli nobriedusi ir pati sabiedrība, tik cienījami ir arī tās vadītāji. Ētisko spoguli nevar apmānīt, uzklājot politiskās partijas sejai biezu grima kārtu.

Mēs visi nākam no savas ģimenes un savas skolas. Šajā sakarā ir vērts vēlreiz pārlasīt laikraksta “Izglītība un Kultūra” šī gada 19. jūnijā publicēto sarunu ar Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāju Dainu Štokmani. Pastāvošie mācību standarti pēc to nemitīgas it kā uzlabošanas neaudzina garīgi veselu sabiedrību, tā kļūst aizvien atrautāka no savām kultūras saknēm un līdz ar to trulāka un emocionāli nabagāka. Paldies tādiem pedagogiem kā D. Štokmane, kura skolēnos pašaizliedzīgi audzina piederības sajūtu Latvijai un savai tautai. Dalīties ar citiem spēj vien tie, kam pašiem kaut kas pieder. Ideālisms ir mūslaiku vislielākais deficīts. Ja pēc tā nav pieprasījuma, paveikt lielas lietas nav iespējams. Šis iracionālais spēks bieži vien ir pretrunā ar tā saucamo veselo saprātu un patērētāju sabiedrībai pilnīgi nesaprotams un neiespējams. Tomēr, tikai pateicoties tam, 1918. gadā, kad tikpat kā neviens neticēja brīnumam, piedzima Latvijas valsts. Izšķirošais bija “dievišķais mazākums”, par ko šovasar Dikļos, atceroties tur pirms 150 gadiem notikušos pirmos Dziedāšanas svētkus, runāja arhibīskaps Jānis Vanags. Brīnumus allaž paveic tie divi gēni jeb dievišķais mazākums, kas gēnu līmenī cilvēkus atšķir no cūkām.

Cilvēku cūcīgajai rīcībai pilnībā pietiek ar konstitucionālajām tiesībām un naudu. Ja gribam ko vairāk, ir jāatgriežas pie ideāliem.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. ideālisti tie, kam ideāli un materiālisti tie, kam materiāli?

  2. Ideālisti visbiežāk dzīvo iedomu pasaulē, un neņem vērā nekādus reālos apstākļus… Vismaz dažus vajadzētu analizēt, lai paveiktu lielas lietas!!!

  3. “Mirst tikai par to,kā dēļ ir vērts dzīvot”(Antuāns de Sent-Ekziperī) Nacionālajai Apvienībai vajadzētu vairāk pūliņu veltīt jaunatnes patriotiskajai audzināšanai.Ja neatdzīvināsim to latviskumu un patriotismu,kas tika audzināts Latvijas laikā,tad izaugs paaudze-naudas taisītāji,kuriem vienalga,kādā krāsā makā ieripojušais naudas gabals.

    • Lai ‘ideālismu’,’latviskumu’ un ‘patriotismu’ atdzīvinātu,tad nāksies ‘rusofobiju’ mazināt. Bet to jau NA atļauties nevar – sponsorus sadusmos?

  4. Vai Vaira Vīķe-Freiberga pildīja uzdevumu,vai viņa bija ideāliste,pasludinot integrācijas programmu?

  5. Kas ir ideālisms?Arī tieksme ideālizēt īstenību.Īstenība ir tāda,ka latviešu lielum lielais vairākums nevar samierināties ar to kārtību,kāda valda valstī.Bet ir arī tādi kā Aramess,kam nacionālisms ir svešvārds.Anda Līce raksta par 2.ģimnāzijas skolotāju.”Jaunatne ir jāmāca patriotiskā garā.Jaunā paaudze šodien ir apdraudēta,jo izglītības sistemā trūkst latviskā gara.”(J.Eglītis,1988.)Cik mums ir tādu skolotāju kā Daina Štokmane?Cik mums ir skolu,kurās absolventi, saņemot beigšanas apliecību,deklarē-“savus pūliņus veltu savai lielajai dzimtenei-Krievijai!”

  6. Vai Aramessam nebūtu laiks doties uz Krievijas robežu, kur pagaidām Putins vēl nav nolicis liekalibra ložmetējus, ka pie Ukrainas robežas, savu iesūtīto bandītu apšaušanai.

  7. Par kādu ideālismu kundze runā? Vai nav tā, ka vislielākos mēslus pasaulē savārījuši tieši tādi ideālisti kā Ļeņins, Hitlers? Varbūt vajadzētu pateikt, ka arī ideālismam jābalstās uz racionālu, veselīgu domu? Par dažu slavēto NA runājot – palaidiet tādus pie varas, un Latvijā sāksies kaut kas līdzīgs tam, kas tagad notiek Ukrainā.

  8. Piemērs: Nacionālā apvienība,kura balstās vienīgi un tikai uz ideālistiem un ideoloģiju! Nemainīgais vēlētāju kontingents,kas ļauj NA vismaz vienmēr palikt valdošās koalīcijas sastāvā,liecina,ka ideālisti Latvijā nebūt nav retums! Un,paldies Dievam,ka tā! Varētu taču būt daudz sliktāk!

Draugiem Facebook Twitter Google+