×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
10. maijs, 2018
Drukāt

500 eiro garantēts ienākums bezdarbniekiem. Vai Latvijā tas iespējams? (35)

Foto - EPA/SCANPIXFoto - EPA/SCANPIX

Juha Jarvinens ar bērniem savās mājās Kesti ciemā Kurikas pašvaldībā Somijas rietumos. Viņš ir viens no tiem 2000 bezdarbniekiem, kuri izvēlēti divu gadu eksperimentam, maksājot 560 eiro mēnesī no 2017. gada sākuma.

Nabadzības un ienākumu nevienlīdzības mazināšanai ikvienam Latvijas iedzīvotājam,kurš palicis bez darba vai veselības stāvokļa dēļ nespēj sev nopelnīt iztikai, valsts maksātu 500 eiro mēnesī. Vai Latvijā tas iespējams, to otrdien apsprieda Frīdriha Eberta fonda un nevalstiskās organizācijas “Providus” organizētā diskusijā, atsaucoties uz pērn uzsākto šīs idejas īstenojumu Somijā, kur no apmēram 175 000 bezdarbnieku izlozes kārtībā diviem tūkstošiem valsts maksā 560 eiro mēnesī, turklāt šo ienākumu neapliek ar nodokļiem.

Eksperimenta veidā līdz šā gada beigām maksājot bezdarbniekiem šo pabalstu, ko dēvē arī par universālo pamata ienākumu, kaimiņvalstī grib izdibināt, vai tā iespējams, pirmkārt, samazināt bezdarbu. Otrkārt, vai, izveidojot būtībā pilnīgi jaunu sociālās drošības sistēmu, proti, nevērtējot bez darba palikušo dzīves apstākļus un maksājot noteiktu summu mēnesī, varētu atteikties no līdz šim ieviestās un tām birokrātiskajām procedūrām, kuras jāiziet bez darba palikušajiem, lai iegūtu bezdarbnieka statusu un saņemtu valsts pabalstu. Somijā gan atzīst, ka 560 eiro mēnesī ir pārāk niecīga summa, lai ar to segtu visus izdevumus.

Tomēr šai idejai vēsturiski bijuši un arī pašlaik politiķu aprindās ir atbalstītāji arī Čehijā, Beļģijā, Francijā, Bulgārijā un citās Eiropas valstīs. Līdzīgi kā Somijā eksperimenta veidā šādi pabalsti tiek maksāti Nīderlandē, Itālijā un Skotijā.

Gan atzīdams, ka Latvijā vēl nebūs iespējams ikvienam bez darba palikušajam vai darba spējas zaudējušajam maksāt 500 eiro mēnesī, politiskās partijas “Kustība Par” pārskata padomes priekšsēdētājs Pēteris Viņķelis tomēr spriež, ka šādi maksātais valsts pabalsts atbrīvotu cilvēku no bailēm dzīvot badā, trūkumā, nošķirtam no pārējās sabiedrības. Viņaprāt, tas būtu kaut kāds pamats zem kājām, lai cilvēks varētu pievērsties tam, ko grib un prot.

Šo pabalstu, kuru var saukt arī par universālo pamata ienākumu, Latvijā jau saņemot cilvēki līdz 18 gadu vecumam un vecuma pensijas gadus sasniegušie. Atliktu vien vienoties par humānāku, cilvēka cieņu mazāk aizskarošu pabalstu.

Viņam piebalso arī Saeimas deputāts Boriss Cilēvičs (“Saskaņa”), kurš domā, ka ideja par vispārējo pamatienākumu esot apspriešanas vērta. Bet to nevarot ielikt pašreizējā ekonomiskajā un sociālajā sistēmā, vajagot jaunu un pavisam citu.

Viņaprāt, šādi maksātais valsts pabalsts būtu viens no veidiem, kā atrisināt tās sociālās problēmas, kuras nākotnē radītu jaunu tehnoloģiju ieviešana ražošanā, arvien vairāk samazinot nepieciešamību pēc roku darba.

 

Kaitīgā bezstrādes alga

Toties investīciju baņķieris Ģirts Rungainis uzskata, ka šādi maksāts valsts pabalsts ir kaitīgs. Tas esot veids, kā noteiktu aprindu politiķiem vairot savu atbalstītāju loku un kā palielināt nodokļus, vēl vairāk apcērpot ienākumus tiem, kuri strādā un kuri spēj saražot produkciju ar jaunu pievienoto vērtību. Ja ik mēnesi valsts maksātu ne par ko, tad tas neveicinātu bez darba palikušajiem meklēt sev citu nodarbošanos vai domāt par kādu jaunu prasmju apgūšanu. Viņaprāt, ar šiem pabalstiem nekad nebūs iespējams panākt to, ka visiem bez izņēmuma būs vienādi ienākumi. Tie atšķirsies vienmēr, tāpat kā atšķiras cilvēku spējas, prasmes un griba strādāt. Tā vietā valstij jāgādā, lai visiem būtu vienādi “spēles noteikumi”, kuri negrauj godīgu uzņēmējdarbību un vēlmi strādāt.

Arī politiskās partijas “Progresīvie” valdes priekšsēdētājs Roberts Putnis domā, ka cilvēka identitāte un dzīves jēga tomēr ir darbs. Ja veselības stāvokļa vai citu iemeslu dēļ izkrītot no darba aprites, tad cilvēks lielā mērā zaudē arī savu agrāko vietu sabiedrībā. Bet visiem bez izņēmuma un vienādi sadalītas naudas summas neveicinās cilvēkos vēlmi atrast sev citu nodarbošanos.

Arī sociālas politikas pētniece, Vidzemes Augstskolas asociētā profesore Feliciana Rajevska noraida ideju ikvienam saņemt valsts naudu bez jebkādas piepūles. Viņasprāt, ideja par šādi maksātu pabalstu sagrautu jau izveidoto ļoti sarežģīto, gadu desmitus veidoto sociālās drošības sistēmu. Sekas būtu bēdīgas – ne valdībai, ne katram cilvēkam atsevišķi nebūs nekādas personiskas atbildības. Bet Feliciana Rajevska saka, ka tie pabalsti, kurus valsts piešķir cilvēkiem, kuri zaudējuši darba spējas, pietiktu nevis tikai izdzīvošanai, bet pilnvērtīgai dzīvei. Diemžēl pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēri ir būtiski sarukuši. 2005. gadā šis pabalsts veidoja 56%, 2010. gadā – 25%, bet 2018. gadā – mazāk par 15% no minimālās algas apmēra. Bet, pēc viņas skaidrotā, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts ir atskaites punkts minimālajai pensijai. Ja darba stāža nav, tad pašlaik cilvēkam pienākas pamata ienākumi 64 eiro apmērā. Ja darba stāžs ir līdz 19 gadu apmērā, tad pamata ienākumi ir 70 eiro. Ar 29 gadu darba stāžu – 83 eiro.

 

Ministrijai nav triju budžetu

Labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) uzskata, ka šāds valsts pabalsts ir pilnīga utopija. Maksājot katram darbu vai darba spējas zaudējušajam valsts pabalstu 500 eiro mēnesī, pēc viņa aprēķina, būtu vajadzīga naudas summa triju valsts budžetu apmērā. Vispirms esot jādomā, kā atbalstīt ģimenes ar bērniem un pensionārus, nevis maksāt 500 eiro ikvienam un bez jebkādiem nosacījumiem. Viņaprāt, valsts visvairāk ir parādā pensionāriem, kuri 90. gados iesāktās privatizācijas gaitā zaudējuši prāvas summas. Pēc viņa teiktā, no katra uzņēmuma privatizācijas 10% bija jāiegulda sociālajā fondā pensijām.

“Diemžēl no šiem 10% vēlāk sākušos bankrotu dēļ neesam ieguvuši neko. Tāpēc pašreizējiem pensionāriem arī ir tik mazas pensijas. Valstij šis parāds būtu jāatdod,” saka labklājības ministrs.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Ja ar to naudu tukšo veikalus un citiem ir par ko razot jaunas preces, tad jau nav peļami.
  Ir jau darbi, kur tirgus prece rodas pēc gadiem. lopkopēji, stādaudzētāji, studenti.
  Kadam lokam jau būtu noderīga tā nauda.

 2. Pirms vēlēšanām vecie vēži jaunajās kulītēs ar “spīdošām idejām” izceļās …

 3. Ha ha … tad puse latvijas strādājošo uzreiz kļuūtu bezdarbnieki .Un nebūs kas strādā , un nodoklus maksā – Leiputrija drīz beigtos …

 4. Ja brutāli salīdzina NKP uz iedzīvotāju Latvijā un Somijā, tad LV būtu runa par nepilniem 200 eiro.. Tad jau sanāk “tikai” nedaudz pāri vienam budžetam

 5. Man ta kāda starpība – vai manu nodokļu naudu savāks tāds Rungainis vai īslaicīgā nelaimē nonācis cilvēks? Jo mazāk manā zemē būs Rungaiņu, jo mazāk būs nabadzīgo cilvēku un iespējams ar laiku pat izveidosies vidusšķira.

 6. diez vai šāda iniciatīva bija jāsalīdzina ar Somiju- droši vien, ka strādājošiem cilvēkiem arī tur ir augstākas garantijas nekā bezdarbniekiem:):) Tiešām utopija, ne visai motivē rosīties, ir arī gana kritikas, šie tādi atsevišķi ekstrēmi uns sateigti eksperimenti bez izvērtējuma, bet var jau parakstīt:)

 7. “Diemžēl no šiem ……. sākušos bankrotu dēļ neesam ieguvuši neko”. – Tāpat zināms – vai nu parvaldē ir absolūti idioti, tad kam tur tādiem atrasties? Vai starp pārvaldniekiem ir tādi, kas visu notiekošo lieliski pārzina (??? kur darba augļi ???), bet mēģina mazāk zinošam ierindas pilsonim caur mēdiju telpu, iepūst miglu acīs. Kas ir vairāk ticams un arī pierādāms fakts. “Valstij šis parāds būtu jāatdod”. – Kā paņemt dažāda veida aizņēmumus bez tautas piekrišanas, tā nelielā saujiņa cilvēku vienpersoniski un pa lielam piepilda savas kabatas. Kad jāatdod parāds, ko cilvēki nav aizņēmušies, kā arī lielais vairums parādā izmantotos līdzekļus nav izmantojuši, tā nu jāmaksā valstij – tas ir visiem. Varbūt tomēr kaut kādai cieņai pret ierindas pilsoni ir jābūt. Vai jau ir tik tālu aiziets, ka ētika un morāle kopā ar “jumtu” ir devusies īpašā ceļojumā, ko arī citiem jāapmaksā?

 8. PVC logi no 20 Euro. Pilns servis.

 9. Kanibālisma smaka Atbildēt

  “Ja ik mēnesi valsts maksātu ne par ko, tad tas neveicinātu bez darba palikušajiem meklēt sev citu nodarbošanos vai domāt par kādu jaunu prasmju apgūšanu. ” – bez šāda veida atbalsta jauno prasmju apgūšana ir vien svilpiens paugurā. Cita nodarbošanās atrodama tūlīt aiz mājas sliekšņa un laiks negaida, bet iet uz priekšu. Ja reiz vajag atrast ceļu un līdz tai nodarbei aiziet, laiks sāk ēst pašu dzīvi – esam ceļā uz slimības gultu. Tajā droši vien visi ir gaidīti.

 10. Vairāk par dalīšanu, pārdalīšanu valdošā, vai precīzāk, pūstošā elite izdomāt neko nespēj. Kā var minēt valstis Franciju, Skotiju, Somiju utt., ja šajās valstīs ir ražojoši uzņēmumi vairumā. Jau padomju laikos izmisīgi cīnījās ar spekulāciju, tas ir lēti pirkt un dārgi pārdot, kas ir Latvijas pamatbizness. Spekulācija nevienai valstij nekādu attīstību nevar atnest, tikai nogalināt jebkuru ražošanas centienu, kas arī faktiski Latvijā plosās pilnā sparā. Ar saviem mežu ciršanas apjomiem varējām attīstīt kokrūpniecības gatavo preču produkcijas ražošanu kā Latvijas vienu no pamatnozarēm. Bet visi Vulkāni, finiera ražošanas uzņēmumi mērķtiecīgi nīcināti. Un visus kokmatriālus par sviestmaizi pludinām ārzemniekiem, attīstot tos. Tā ka pirmsvēlēšanu zaņķī velti meklēt ko vērtīgu.

 11. Kas šitajiem pļāpām rungaiņiem-reirīšiem maksā, ja viņi pļāpu šovus rīko? ASV jau štats pēc štata dekriminalizē marihuānas audzēšanu, pārdošanu, tirgošanu – attīsta brīvo tirgu, kas ļauj arī itin “humāni” atbrīvoties no liekajiem cilvēkiem.

  • kvadraatinj, tu esi dumsh kaa zaabaks. No objebosiishanaas ar marihuaanu nemirst, tikai paliek stulbs. Apmeeram taads kaa tu, kvdraatinj.

 12. Kā atteikties no pensijas un pieteikties bezdarbniekos?????

 13. prātiņ,nāc mājā…kautko tik debīlu iedomāties…cik daudziem pensijas 250-270 ar 40 gadu darba stāžu.Un maksāt ne par ko,a varbūt deputātiem vēl kādu taukšķi piemest,lai kādu stulbumu izgudro.Tā ir,kad snauž krēslos ar resnām pēcpusēm pie visa gatava;aizbrauciet uz dziļiem laukiem,kur cīnās pa dzīvi veci,vientuļi cilvēki;kur vajag pirmās nepieciešamības preces,zāles,ceļiem vien nosaukums,autobusi reti vai nemaz,lai tiktu pie ārsta;kurš arī nereti pasaka-ko vari gribēt tādā vecumā,ar kaitēm jāsadzīvo…kur mēs virzāmies…un tik bruņojamies..

 14. Ka var izskaidrot sadu absurdu,ka prese tiek publiceti raksti kuru autoriem nav nemazakas saprasanas par vinu uzrakstita atbilstibu faktiem.

  • Taapeec ka lielaakajai daljai lasiitaaju tas liimeniitis ir tieshi taads pats. Nav nevismazaakaas sajeegas par faktiem, un absoluuti nav spejiigi domaat. Stulbiem lasiitaajiem stulbi zhurnaalistinji. Vieni otriem atbilstoshi.

   • Varbūt tieši tāpēc ir vajadzīgs pamatienākums. Autori raksta murgus, jo tā ir vienīgā iespēja izdzīvot. Būtu kaut 500 eiro, varētu apdomāt – rakstīt garadarbu par tematu, par kuru nav mazākās sajēgas, vai tomēr pievērsties kam citam. Taču ne jau tikai autoriem, tie padomju “profesoriem” un “politiķiem”, kas tur diskutē, arī, cik manāms, ienīst intelektu un zināšanas.

 15. Prātiņ, nāc mājās, kā var būt pabalsts par neko, bez izvērtējuma lielāks par minimālo algu?! Somijā citi cipari, bet pie mums pietiek, ka jau tagad dažreiz uz pabalstiem ir izdevīgāk “sēdēt”, nekā iet strādāt. Piespiediet tad mani pirmpensijas vecumā meklēt darbu, labāk sēdēšu mājās un pieskatīšu mazbērnus.

 16. Labāk, lai iedod darbu tam procentam iedzīvotāju,kur paliek tāda summa uz rokas lai iet strādā un paši nopelna sev iztiku

 17. Valsts jau gadiem audzina patērētājus, kas labāk saņem pabalstus un atvieglojumus, nekā “vergo”par 500 eiro. Te nu ir rezultāti. Rodas iespaids, Latvija nākotne irt nabagmāja valsts mērogā, pabalstus saņems “savējie”.

  • Vergo(bez pēdiņām) arī par 100 jevrikiem(uz izmaksu jāgaida mēnešiem) !
   Tiklīdz sāc strādāt, tevi ar nodokļiem izģērbj līdz kreklam…
   Tā kā ne*ļūtī tik šķidri, ka var zobus skalot un klausies, ko skolotāja stāsta, nevis spamo netā !!!

 18. Somija esot izbeigusi šo eksperimentu.

 19. ..es iešu bezdarbniekos, gribu pabalstu 500 eiro, strādāju jau 11 gadiem protams vasarās!

 20. Apspriest šādu problēmu laikā, kad daudzi pensionāri saņem pensijas, kas nenodrošina cilvēka cienīgu dzīvi, un kad cilvēki ar augstāko izglītību daudzviet gan valsts, gan privātajos uzņēmumos un iestādēs “uz rokas” saņem arī ap 500 eiro, šāds piedāvājums katram bezdarbniekam var veicināt tikai vienu – atzinumu, ka strādāt vispār nav vērts. Par šī principa praktisko pielietojumu jau ir dzirdēts – “pastr\ādāšu pusgadu, lai varu saņemt bezdarbnieka pabalstu”.

 21. Bezdarbnieka pabalsts ir sliņķu alga. Kādi garantētie 500, jūs ko..

 22. ,,Somijā gan atzīst, ka 560 eiro mēnesī ir pārāk niecīga summa, lai ar to segtu visus izdevumus”-
  pie mums minimālā alga uz papīra ir 430 eiro. Eh , ko tur runāt! Tā jau nav dzīve, bet tikai knapa izdzīvošana!
  Ja maksātu 500 kā bezdarbniekam, es nemaz nestrādātu oficiāli!

 23. Mums Latvānijā daudzi strādājošie uz rokas tik daudz nesaņem!!!!

 24. Sapņu zeme, Latvija. Tā, protams ir ironija.

 25. Vispār jau pabalsti būtu jāatceļ Zinu kas nekad mūžā nav strādājis . Pat vēl no krievu laikiem . Visa dzīve uz pabalstiem

 26. Daļa ir patiesi bez darba un citi ir arī bez ”darba” un tālāk par točku nekad darbu nav meklējuši.

  Jebkurš pabalsts sākot ar bezdarbnieka būtu jāapdrošina ar – jā ar sabiedriskajiem darbiem – gribi pabalstu atstrādā vienkāršā darbā varbūt 4 strundas dienā, vai kā savādāk . Savādāk kā pabalsts tā uz točku vai arī ”mūžīgi” slims.

  Valstij savi pilsoņi ir arī jāaudzina un jāsaka tev būs dienišķo maizi nopelnit ar darbu.

  • laikā, kad Latvijā trūkstot darbaspēka un tas esot jāieved no citām valstīm, maksāt šadus pabalstus par nestrādāšanu ir vienkārši stulbi. Protams, ka lai atstrādā

   • Pabalsti nekavējoties jāatceļ, jo to saņēmējiem nav motivācijas strādāt, pārliecība, ka socdienests iedos.

Draugiem Facebook Twitter Google+