×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
2. jūnijs, 2015
Drukāt

Gavilē Latgale, gavilē Latvija

Latglogo_2

Vēl tikai dažas dienas, un dziesmu daiļumā un skanīgumā nodimdēs Latgales svētītā zeme. Nolieksies birzes un nolieksies meži, lai Latgales dziesma varētu pārskanēt visu Latviju,” 1940. gada 14. jūnijā vēstīja laikraksts “Daugavas Vēstnesis”.

Liktenis bija lēmis, ka Pirmie vispārējie Latgales novada dziesmu svētki 1940. gadā bija pēdējie brīvajā Latvijā. Nākamie notika 1959. gadā – jau zem padomju okupācijas zābaka. Un tad, laika ratam pavēršoties likumības un taisnības virzienā, 1990. gadā Stropu estrādē dienu pirms Vispārējiem svētkiem majestātiski izskanēja Latgales Dziesmu svētki jau atkal brīvajā Latvijā. Pēc tam tos piedzīvojām 2005. un 2010. gadā.

Šovasar, kad Daugavpils svin 740. gadskārtu, cilvēkiem no visiem Latvijas novadiem svētdienas, 7. jūnija, vakarpusē (no plkst. 17 līdz 19.30) atkal būs iespēja satikties Stropu estrādē Latgales dziesmu svētkos “Mana zeme”. Maģiskais kopādziedāšanas brīnums izskanēs vairāk nekā triju tūkstošu kordziedātāju balsīs plecu pie pleca ar pūtēju orķestriem, tautas mūzikas kolektīviem un deju ansambļiem. Solisti būs Ilona Bagele un Atis Liepiņš. Svētku mākslinieciskais vadītājs – Jevgeņijs Ustinskovs.

Kopkora balsīs Stropu estrādē skanēs latviešu likteņdziesmas – sākot no Jurjānu Andreja “Dievs, dod mūsu tēvu zemei”, Jāņa Norviļa “Daugavas abas malas” un Jāzepa Vītola “Gaismas pils” līdz Aināra Virgas un G. Vieru “Dzimtajai valodai” un Mārtiņa Brauna “Saule. Pērkons. Daugava”. Sieviešu kori dziedās latviešu tautasdziesmu apdares – Ilonas Rupaines “Jumja dziesmu”, Staņislava Broka “Vysi vēji mani pyute”, arī Jura Vaivoda “Caur sidraba birzi gāju”. Vīru kora repertuārā – Baumaņu Kārļa un Lapas Mārtiņa “Latviski lai atskan dziesma”, Vīgneru Ernesta “Strauja upe” un Jevgēņija Ustinskova un Arvīda Skalbes “Uz Latgali!”. Pēc ilgu gadu pauzes atdzimušās leģendārās rokgrupas “Elpa” izpildījumā izskanēs J. Logina un A. Skalbes “Senā dziesma”.

Simboliski, ka 75. gadskārtā Latgales Dziesmu svētkiem pirmo reizi būs savs karogs, kura autore ir māksliniece Silva Veronika Linarte. Ieeja – bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+