×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. februāris, 2012
Drukāt

Gorbunovs: Ir ļoti svarīgi, cik referendumā būs balsu pret

gorbunovs_anatolijs2

Bijušais Latvijas PSR Augstākās padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs piedalīsies nākamnedēļ gaidāmajā referendumā un balsos pret Satversmes grozījumiem, kas piešķir krievu valodai otras valsts valodas statusu.

Intervijā žurnālam “Sestdiena” Gorbunovs pauž viedokli, ka ir ļoti svarīgi, cik referendumā būs balsu pret. “Tas rādīs, cik mēs esam vienoti, aizstāvot latviešu valodu. Citas izejas nav,” saka Gorbunovs.

Pamatojot ieceri balsot pret Satversmes grozījumiem, Gorbunovs saka: “Mani pārliecina tie eksperti, kuri apgalvo, ka latviešu valoda būs lemta iznīcībai, ja krievu valodai tiks piešķirts valsts valodas statuss. Otra lieta: kāda tad būs starpnacionālās saziņas valoda? Ja būs viena, latviešu valoda, tā zināmā mērā integrēs sabiedrību (lai gan tikai ar valodu integrēt nav iespējams, ja otra puse negrib). Tāpēc iešu un balsošu pret.”

Gorbunovs domā, ka pašvaldībām un arī valdībai vajadzētu padomāt, kā laukos nodrošināt iespējas piedalīties referendumā. “Būs putenis, ceļi neiztīrīti, lauku cilvēki nevarēs atbraukt uz iecirkni. To gan es aicinātu: tie, kam ir transportlīdzeklis, paņemt visus kaimiņus, vecākus cilvēkus, kuriem ir sava pārliecība un kuri grib piedalīties referendumā,” teicis Gorbunovs.

Bijušais politiķis pauž viedokli, ka starpetniskas problēmas nevar risināt ar referendumiem. “No otras puses, nevar būt tā, ka sabiedrībā ir problēma un nav iespējams par to izteikties,” atzīst Gorbunovs.

Vērtējot iemeslus, kāpēc šī problēma samilza tagad, Gorbunovs skaidro: “Kā jebkurā lietā, veidojas kritiskā masa. Droši vien tā masa, kas nevēlas runāt vai mācīties runāt latviski, ir sasniegusi kādus apmērus, un tad nepieciešamība lauž sev ceļu caur nejaušībām. Ļoti iespējams, ka Lindermans ir nejaušība.”

Gorbunovs uz referendumu raugās ar bažām tāpēc, ka šie procesi nebeigsies ar referendumu. “Šaubos, ka starpetniskajās attiecībās var tā vienkārši pielikt punktu. Bažas saistītas ar to, ka īsti nav garantēta risinājuma. Šo problēmu nevar atrisināt tikai ar referendumu,” vērtē ekspolitiķis.

Viņš atzīmē, ka uzturēt dialogu ir ļoti grūti, bet tas būs jāsāk. “Tad ir jautājums, uz kuras platformas to sākt, jo vieni iestāsies par vienu platformu, otri par otru. Bet kaut kādiem dialoga aizmetņiem ir jābūt. Situāciju tikai radikalizēt no vienas vai otras puses – tas novedīs pie konfliktiem. Es katrā ziņā neesmu konfliktu cienītājs. Referendums pats par sevi nav nekas slikts,” saka Gorbunovs.

Gorbunovs domā, ka citas tautas skatīsies ar cieņu uz mums – ka valsts ir tik stipra, ka pieļauj referendumu valodas jautājumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+