Mobilā versija
Brīdinājums -0.9°C
Guna, Judīte
Sestdiena, 10. decembris, 2016
14. oktobris, 2013
Drukāt

Graudu cena kritusies par 26%; samazinājuma tendence turpinās

Foto: LETAFoto: LETA

20. tūrisma izstāde un gadatirgus "Balttour" izstāžu centrā "Ķīpsala".

Biržās turpinās graudu un rapša cenas lejupslīde, kas skaidrojams ar labajām ražām Eiropas Savienībā (ES) un piesātināto tirgu. Arī Latvijā iepirkuma cena lopbarības kviešiem un miežiem ir tuvu vidējai iepirkuma cenai ES, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane.

“Līdzīgi graudu cenu kopējai tendencei pasaulē, 2012.gadā ES un Latvijā lopbarības graudu cenām bija vērojams cenu kāpums, savukārt šogad – kritums. Lopbarības kviešu un miežu iepirkuma cenas šā gada augustā bija zemākas nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā. Latvijā lopbarības kviešiem kritums ir par 26%, bet miežiem – par 31%. ES attiecīgais kritums ir 27% un 25%,” sacīja Freimane.

Graudu cenu lejupslīde attiecas arī uz pārtikas kviešiem, kas arī skaidrojams ar labāku kviešu ražu ES un pasaules cenu tendencēm. Kviešu cenas kritums pēdējos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada rudeni Latvijā ir par 19%, bet ES – par 27%.

Tāpat samazinās arī eksporta cena rapša sēklām, līdz ar to lauksaimnieki cenšas rapsi uzglabāt, gaidot cenas pieaugumu. Eksporta cena rapša sēklām Hamburgas biržā 2013.gada augustā bija par 23% zemāka nekā 2012.gada augustā. Lejupslīde turpinās jau no jūnija – tad rapša cena biržās bija 412 eiro (289 lati), savukārt augustā – tikai 362 eiro (254 lati) par tonnu.

Arī Latvijā rapša iepirkuma cena ir tuvu eksporta cenai Eiropā un parādās līdzīga tendence cenu kāpumiem un kritumiem. Latvijas vidējā iepirkuma cena rapsim septembrī bija 239 lati par tonnu, kas ir 26% samazinājums, salīdzinot ar gada sākumu.

Kā norāda Freimane, rapša sēklu un graudu cenas samazināšanās skaidrojama gan ar augstākām rapša kopražas prognozēm pasaulē, gan lielāko rapša sēklu ražotāju paplašināšanos.

“Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības ministrijas ārvalstu lauksaimniecības dienesta aplēsēm šogad rapša sēklu ražošanas apjomi pasaulē salīdzinājumā ar pagājušo gadu pieaugs par 6,6%. Kas attiecas uz graudu cenām kopumā, novērojams, ka cenas nākotnes darījumiem biržās ir ar lejupejošu tendenci,” sacīja ZM eksperte.

Kā ziņots, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2012.gadā vidējās graudu iepirkuma cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājās par 8% – no 134,70 latiem par tonnu 2011.gadā līdz 145,62 latiem par tonnu 2012.gadā.

Ražas apjoms šogad prognozēts 1,79 miljonu latu apjomā, nesasniedzot pagājušās sezonas visu laiku rekordu – 2,1 miljonu tonnu.

Šogad graudaugi tika iesēti apmēram 574 000 hektāru platībā, kas ir tuvu 2012.gada līmenim. Savukārt ziemāju graudaugi šogad aizņem 295 400 hektārus, no tiem lielāko daļu – 250 600 hektārus – ziemas kvieši. Ar rudziem apsēti 28 500 hektāri, ar tritikāli jeb kviešu un rudzu hibrīdu – 13 600 hektāri.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (1)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (5)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+